جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته

  آشنایی با گیاه آگلونما برفی

  گیاه آگلونما برفی از جمله پرطرفدارترین گیاهانی است که افراد در آپارتمان از آن نگهداری می کنند. نگهداری از این گیاه در محیط خانه و محیط کار نسبتا آسان است و افرادی که وقت و تجربه کافی برای رسیدگی به گیاهان خود را ندارند، معمولا به سراغ این گیاه زیبا و دوست داشتنی می روند. در این مقاله ضمن آشنایی بیشتر با این گیاه به بررسی دقیق تر شرایط نگهداری آن می پردازیم.
  شناسه کالا: NA83
  360,000 تومان
  i h
  ارسال به
  *
  *
  روش ارسال
  نام
  تخمین تحویل کالا
  قیمت
  روش حمل و نقلی وجود ندارد

  آشنایی با گیاه آگلونما

  آگلونما عضوی از خانواده گیاهان شیپوری است که به نام علمی Aglonema Commutatum در بین علاقه مندان به گل و گیاه شناخته می شود. برخی از مردم این گیاه را تحت عنوان گیاه همیشه سبز چینی و آگلونما سفید می شناسند. در خود کشور چین هم آگلونما نمادی از خوش اقبالی است و از محبوبیت بالایی در بین مردم این کشور برخوردار است. این گیاه اصالتا به مناطق شرقی و جنوب شرقی آسیا تعلق دارد که دارای جنگل هایی با آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری می باشد. گونه های بسیار متفاوتی از آگلونما در دنیا شناخته شده است که دارای تنوع رنگ زیادی می باشد. یکی از محبوب ترین گونه های آگلونما در سرتاسر دنیا گیاه آگلونما برفی است که امروزه بسیاری از مردم از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده می کنند.

  بررسی ویژگی های ساختاری گیاه آگلونما برفی

  برگ های این گیاه حالت بیضی فرمی دارند که باریک هستند. این برگ های براق ساقه های کوتاهی دارند که دارای اندازه های متفاوتی هستند. معمولاً برگ ها دارای ابعاد ۲۵در ۱۲سانتی متر هستند. میزان رشد گیاه عموماً از ۲۰تا ۴۰سانتیمتر متغیر است. حالت برگ های این گیاه مانند نیزه است و سر برگ ها متمایل به سمت پایین می باشد. ترکیب رنگ برگ ها از رنگ سبز تا متمایل به نقره ای متغیر است، به عبارتی برگ های این گیاه ابلق می باشد.

  گیاه آگلونما برفی در فصل های بهار و تابستان که فصول رشد این گیاه می باشند، گل می دهند. البته گفتن این نکته حائز اهمیت است که گل دادن این گیاه در آپارتمان چندان رایج نیست. در صورتی که این گل ها به همان شکل باقی بمانند، پس از خشک شدن حاوی بذر گیاه هستند. متاسفانه گل های این گیاه می توانند روند رشد گیاه اصلی را با اختلال مواجه کنند. بنابراین معمولاً توصیه می شود افرادی که به بذر این گیاه نیاز ندارند، در صورت گل دادن، آن ها را از گیاه اصلی جدا کنند.

  کاشتن گیاه آگلونما برفی در گلدان سرامیکی

  از بین انواع گلدان های موجود در بازار معمولا گلدان های سرامیکی یکی از گزینه‌ های اصلی برای کاشت این گیاه هستند. گلدان‌ های سرامیکی بسیار زیبا و شیک هستند و همچنین این گیاه به خوبی می‌ تواند درون آن رشد کند. به طور کلی گیاهان آگلونما جز آن دسته از گیاهانی هستند که رشد سریعی ندارند. پس افراد زمانی گلدان آن را تعویض می کنند که شاهد خروج ریشه از منفذ های زهکشی گلدان و سطح خاک گلدان باشند.

  توقف رشد گیاه از دیگر نشانه های زمان تعویض گلدان خواهد بود. معمولاً در فواصل زمانی دو تا ساله گیاه آگلونما برفی نیاز به تعویض گلدان خواهد داشت. هنگام انتخاب یک گلدان سرامیکی جدید توصیه می شود که گلدان انتخابی جدید نسبت به گلدان قبلی دو سایز بزرگ تر باشد. انتخاب گلدان های بزرگ به خاطر داشتن خاک بیشتر باعث می شود تا این گیاه در معرض آب بیشتری قرار بگیرد که می تواند روی شادابی و رشد گیاه اثرات منفی داشته باشد.

  بررسی شرایط محیطی مناسب برای رشد و شادابی آگلونما برفی

  تمام گیاهان از جمله گیاهان آپارتمانی برای داشتن رشد مناسب و حفظ شادابی باید در یک محیط مناسب نگهداری شوند. فراهم آوردن محیطی مناسب یک اصل مهم هنگام خرید این گیاهان از جمله آگلونما برفی می باشد.

  نور مورد نیاز:

  آگلونما سفید در صورت قرارگیری در معرض نور غیر مستقیم آفتاب، دارای حداکثر میزان رشد خود می باشد. به این ترتیب یکی از بهترین مکان ها برای قرار دادن گلدان این گیاه پنجره های جنوبی ساختمان می باشد. رعایت فاصله حدوداً ۲متری نسبت به پنجره هایی که اصطلاحاً نورگیر نامیده می شوند، برای قرار دادن گلدان این گیاه توصیه می شود. یکی از راهکارهایی که کمک می‌کند تا گیاه آگلونما برفی به طور یکنواخت نور مورد نیاز خود را دریافت کند، چرخش گلدان به اندازه ۱۸۰درجه در فاصله زمانی یک روز در میان می باشد.

  دمای مناسب محیط:

  بهترین دمایی که می‌توان برای گیاه آگلونما برفی فراهم کرد بین ۱۷تا ۲۷درجه سلسیوس می باشد. برای اطمینان از فراهم کردن چنین دمایی و جلوگیری از نوسانات دمایی می توان یک دماسنج کوچک در کنار گلدان این گیاه قرار داده شود. صورتی که بین در مای شب و روز محیطی که گیاه در آن قرار داده می شود، تفاوت دمای ۱۰درجه ای وجود داشته باشد، منجر به تحریک رشد و سوخت و ساز اصولی گیاه می شود. قرار گرفتن گیاه در محیطی با درجه حرارت بالاتر از ۳۰درجه سلسیوس باعث می شود که برگ های گیاه آگلونما برفی مانند قبل شاداب نباشند و رطوبت بسیار زیادی از دست بدهند. همچنین محیط هایی که دما های پایین تر از ۱۷درجه سلسیوس دارند، در توقف رشد گیاه و لوله ای شدن برگ های آن موثر هستند.

  آبیاری اصولی گیاه آگلونما برفی :

  هنگام آبیاری آگلونما سفید کنترل خشک بودن خاک گلدان تا عمق ۱۵سانتی متری از سطح خاک ضروری می باشد. در صورتی که پس از کنترل خاک گلدان افراد شاهد خیس بودن خاک لایه زیرین گلدان باشند، باید زمان آبیاری به تعویق بیفتد. هنگام آبیاری کل سطح خاک گلدان باید به صورت یکنواخت باید آبیاری شوند. آبیاری تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که افراد از منافذ ته گلدان شاهده خروج آب اضافی باشند. بسته به محل قرار گیری و فصل ممکن است فواصل زمانی آبیاری گیاه آگلونما برفی بین ۵تا ۱۰روز متغیر باشد. بهترین راهکار کنترل خشک بودن خاک گلدان در فواصل زمانی ۲-۳روزه می باشد.

  رطوبت مورد نیاز:

  با توجه به اینکه این گیاه به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری تعلق دارد نیازمند رطوبت نسبتاً بالای محیط می باشد. به همین دلیل همین دلیل تامین رطوبت مورد نیاز محیط، یک نکته مهم برای رشد و نگهداری این گیاه می باشد. برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه می‌ توان از روش‌ های متفاوتی استفاده کرد. ساخت جزیره یکی از تکرار ترین روش های تامین رطوبت این گیاه می باشد. برای ساخت جزیره کافی است که گلدان حاوی گیاه آگلونما برفی روی سنگ ریزه های درشت قرار بگیرد. نحوه قرار گیری هم باید به گونه‌ ای باشد که سوراخ های انتهای گلدان به طور مستقیم با آب در تماس نباشد.

  قرار دادن یک رطوبت ساز برقی در فاصله ۲۰۰سانتی متر از گلدان یکی دیگر از راهکار های تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه می باشد. برخی از افراد به اشتباه برای تامین رطوبت این گیاه از اسپری آب استفاده می کنند. این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود چرا که می‌ تواند ریسک ابتلاءگ گیاه به انواع بیماری های قارچی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

  نکات مهم استفاده از کود برای تقویت این گیاه

  گیاه آگلونما برفی از جمله گیاهان آپارتمانی به شمار می‌ رود که در سرتاسر سال به تغذیه و کوددهی نیاز دارد. معمولاً توصیه می شود تا هر ماه از کود‌های مناسب برای تقویت این گیاه استفاده شود. کودی که برای تغذیه و تقویت این گیاه استفاده می‌ شود باید PH متعادلی داشته باشد و تمام عناصر مورد نیاز برای رشد را دارا باشد. معمولاً استفاده از ۱۵سی سی کود در هر دوره کوددهی مناسب به نظر می رسد.

  روش تکثیر آگلونما برفی چگونه است؟

  گیاه آگلونما را می توان به روش‌ های مختلفی تکثیر کرد. یکی از بهترین گزینه های ممکن برای تکثیر گیاه آگلونما برفی برش ساقه های آن می باشد. برای این کار لازم است تا ساقه ها برش بخورند. اندازه این برش ها باید حدودا ۶تا ۷سانتی متر باشند. این ساقه های برش خورده سپس درون خاک قرار داده می شوند. نحوه قرارگیری این ساقه ها درون خاک به گونه ای است که دو سوم از آن ها باید خارج از خاک باقی بمانند‌. این ساقه ها باید در کنار گیاه اصلی قرار داده شوند و با گذشت زمان افراد شاهد ریشه زایی این ساقه ها خواهند بود.

  ویژگی های خاک مناسب آگلونما سفید

  خاکی که برای رشد و پرورش گیاه آگلونما برفی در نظر گرفته می شود باید سبک باشد. نکته مهم دیگر برخورداری از زهکشی بالای خاک است. به این ترتیب استفاده از مواردی مانند خاک باغچه، کمپوست و خاک برگ برای این گیاه توصیه نمی شود. یکی از بهترین ترکیب ها برای گلدان این گیاه استفاده از پیت ماس، پرلیت و کوکوپیت می باشد. هنگام تهیه این ترکیب دقت در اصالت و کیفیت آن ها به خاطر افزایش نمونه های تقلبی موجود در بازار بسیار ضروری است. افراد برای اطمینان از کیفیت خاک فعلی گلدان کافی است پس از آبیاری به مدت زمان ته نشین شدن آب توجه کنند. اگر این روند کمتر از ۱۵ثانیه به طول انجامید و آب به سرعت از انتهای گلدان خارج شد و یا برای مدت طولانی و حدود ۴۰ - ۵۰ثانیه روی گلدان باقی ماند، نشانه نامناسب بودن خاک گلدان است.

  سخن پایانی

  گیاه آگلونما برفی از جمله گیاهان آپارتمانی به شمار می رود که برای رشد می تواند در محیط های سایه هم قرار بگیرد و به نور کامل نیاز ندارد. همین مسئله نگهداری از آن را در محیط های آپارتمانی و محل کار را آسان کرده است.

  مشخصات محصول
  رنگ گلدانسفید
  جنس گلدانسرامیکی
  ابعاد حدودیقطر 25 سانتی متر, ارتفاع 55 سانتی متر
  0.0 0
  بررسی و نظر خود را بنویسید بستن
  *
  *
  • بد
  • عالی
  *
  *
  *