جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  یوکا طرح صدفی

  آشنایی با گیاه یوکا

  گیاه یوکا را می‌توان جزء گیاهان بسیار جذاب و متناسب با هر نوع دکوراسیونی معرفی کرد. امروزه استفاده از گیاهان به خاطر اثرات روحی و روانی که بر روی انسان برجا می گذارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل، ما تصمیم گرفته ایم در این مقاله به معرفی، شرایط نگهداری، نور، نحوه آبیاری، کوددهی، تعویض خاک و گلدان و بیماری این گیاه محبوب بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

  معرفی گیاه یوکا

  یوکا فیلی (Yucca ) که به آن گیاه زنگوله ای هم گفته می شود از خانواه لیلیاسه در جنوب غربی آمریکا به وجود آمده است. به خاطر سازگاری فوق العاده این گیاه با آب و هوای ایران، در حال حاضر شما می توانید در بسیاری از منازل و انواع محل کار این گیاه خواستنی را مشاهده کنید. تنوع مدل و اشکال گوناگون گیاه یوکا آن را به یکی از پرفروش ترین ها تبدیل کرده است. در برخی از شرایط با نگهداری صحیح ارتفاع این گیاه چه بسا به 30 سانتی متر نیز برسد. البته ناگفته نماند اگر گیاه فوق را در باغچه بکارید، ارتفاع آن به مراتب بیشتر هم خواهد شد که شاید چیزی حدود 4.5 متر را بتوان در نظر گرفت. این گیاه در ابتدای جوانی خود، بدون ساقه و با برگ هایی کاملاً نوک تیز ظاهر می شود اما به هر حال زمانی که بالغ می شود، طبیعتاً ظاهر خود را تغییر می دهد. این چنین که تنه ای بسیار ضخیم دارد و می تواند چندین دسته برگ را بدون نوکی تیز به نمایش بگذارد.

  شرایط نگهداری این گیاه

  طبیعتاً هرگیاه شرایط نگهداری خاصی را به خود اختصاص می دهد. به شکلی که شما باید با میزان نور دریافتی، نحوه آبیاری و کود دهی آن آشنایی کامل داشته باشید، که بتوانید در طولانی مدت زیبایی حیرت انگیز گیاه را مشاهده کنید. خصوصاً با قیمت های بالای انواع گیاهان، رسیدگی صحیح بسیار ضروری است. در ادامه شما را با نحوه نگهداری گیاه یوکا بیشتر آشنا می کنیم.

  · نور

  این گیاه جزء گیاهان به شدت نور دوست است. پس اگر قصد دارید در آپارتمان به نگهداری آن بپردازید، این نکته را به هیچ عنوان از یاد نبرید. حتی شما در فصل تابستان این اختیار را دارید که در بیرون از اتاق و در مقابل نور آفتاب گیاه را قرار دهید( البته نه نور مستقیم خورشید). هرچه قدر نور دریافتی گیاه بیشتر باشد، معمولاً رشد برگ آن به مراتب بیشتر است. البته نباید مداوم در برابر نور خورشید قرار بگیرد که احتمال سوختگی برگ ها نیز وجود دارد.

  · نحوه آبیاری گیاه یوکا

  اما نحوه آبیاری را نباید از یاد ببرید. معمولاً گیاه یوکا اگر در مقابل نور کافی قرار بگیرد، باید صبر کنید یک سوم سطح خاک آن کاملاً خشک گردد و سپس به آبیاری گیاه اقدام کنید. اما اگر نور دریافتی آن چنان که باید تعریفی ندارد، بعد از خشک شدن سه چهارم خاک، بهتر است به آبیاری گیاه بپردازید. شما در حالت کلی، باید به میزان خشکی و رطوبت خاک توجه کنید و سپس آبیاری آن را آغاز کنید. اگر خاک کاملاً خشک باشد، وقت آن رسیده است که گیاه را کاملاً سیراب کنید.

  · کود

  شما برای کوددهی گیاه یوکا، توجه داشته باشید که چه فصلی زمان رشد گیاه است. به هیچ عنوان توصیه نمی شود که به گیاه کود تزریق کنید. همچنین برای جلوگیری از تجمع نمک و سوختن ریشه گیاه، بهتر است در زمان آبیاری آن، نسبت به کوددهی اقدام نمایید. معمولاً گیاه مسن تر به کود زیادی نیاز ندارد.

  تعویض خاک و گلدان

  معمولاً این گیاه علاقه دارد تا ریشه هایی متراکم داشته باشد، به همین دلیل بهتر است در گلدانی کوچک نسبت به نگهداری آن اقدام کنید. عمدتاً یک سال و یا هر 2 سال یکبار می تواند زمان مناسبی برای تعویض گلدان این گیاه باشد. فصل بهار همیشه بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان است.

  بیماری یوکا

  زرد شدن برگ های این گیاه، به خاطر عدم نور کافی است. نور یکی از موارد کلیدی و ضروری برای پرورش این گیاه دوست داشتنی است. رطوبت ناکافی همیشه به لوله ای شدن برگ های گیاه یوکا ختم می شود که برخی متأسفانه به این موضوع توجهی نشان نمی دهند. البته به جزء رطوبت ناکافی احتمال حشره آفت نیز وجود دارد. سم سوین یا دیازینون برای از بین بردن حشره می تواند کارساز باشد. چنان چه پوشش پنبه ای سفید رنگ را روی برگ ها مشاهده نمایید باید به وجود شپشک آرد آلود شک کنید. آبیاری بیش از اندازه همیشه به سیاه شدن برگ ها کمک می کند. سعی کنید تنها در صورت خشکی خاک گلدان، آن را آبیاری نمایید. همچنین سفید شدن سطح برگ، به خاطر وجود قارچ در گیاه است. 

  انواع گیاه یوکا

  همان طور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم، تنوع گیاه بالا است. واریته های گوناگونی برای گل این گیاه وجود دارند که بعضاً از جنس  Yucca elephantipes هستند. این جنس را می توان بدون خار و تیغ در نظر گرفت. به این نوع گیاه، یوکای خنجری و پا فیلی هم می گویند. اما در حالت عادی این گیاه 2 نوع کلی را شامل می شود که نوع اول، در آپارتمان نگهداری می شود که فاصله بین برگ ها کمی بیشتر است و البته انتظار گلدهی را نیز نباید داشته باشید. نوع دیگر این گیاه، عمدتا با فاصله کمتر برگ ها ظاهر می شود و و گل هایی سفید و کرم رنگ را می توان مشاهده کرد، این گل های شکلی زنگوله مانند دارند. نوع دومی را در فضای باز و بیرونی معمولاً نگه می دارند.

  سخن پایانی

  ما هر آن چه لازم بود در مورد شرایط نگهداری گیاه یوکا از جمله نحوه آبیاری، میزان نور دریافتی و کوددهی آن بیان کردیم. در مورد دلیل بیماری های گیاه نیز صحبت کردیم که شما بتوانید همیشه ظاهر زیبای گیاه خود را مشاهده کنید. به هر حال نگهداری از هرنوع گیاهی در هر فضایی نیازمند کسب اطلاعات مفیدی است که بتوان در دراز مدت یک رشد قابل قبول را از گیاه انتظار داشت. لطفا همیشه به شرایط دمایی و آب و هوایی محل مورد نظر برای نگهداری گیاه توجه کنید و سپس نسبت به خرید انواع گیاهان و به خصوص یوکا اقدام نمایید.

  فیلتر Close