جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  آگاو لیندا گلدان فلزی طرح الوان
  آگاو لیندا

  معرفی گیاه آگاو لیندایی

  گیاه آگاو لیندایی یا آگاو قرن و یا آگاو خنجری که نام انگلیسی آن Century plan و نام علمی آن Agave است در دسته گیاهان مقاوم و زیبا قرار می‌گیرد. آگاو از راسته‌ی مارچوبه سانان، تیره‌ی آگاوه‌وشان یا همان خنجریان(آگاوویدا) و سرده‌ی آگاوه‌ها محسوب شده و یک گیاه گل‌دار، تک لپه‌ای چندساله، همیشه سبز و صحرا دوست است. این گیاه بومی بیابان‌های مکزیک و ایالت‌های جنوبی و مرکزی ایالات‌متحده امریکا است ولی می‌توان در هر منطقه‌ای در حیاط، تراس و گلدان آن را کاشت.

  آشنایی با گیاه آگاو لیندایی

  برگ‌های گیاه آگاو لیندایی بزرگ و ضخیم بوده و در حاشیه برگ برخی از گونه‌های گیاه خارهای محکمی وجود دارد گونه‌های دیگر حاشیه برگ‌ها صاف و بدون خار است؛ که رنگ این خارها قهوه‌ای است. نکته دیگری که راجع به برگ‌های خنجری این گیاهان وجود دارد این است؛ که بسیار متنوع بوده و برخی از آن‌ها کوچک کنم و برخی دیگر بسیار تیز سفت هستند و تا حدود 2 متر می‌توانند رشد کنند. برگ‌های گیاه آگاو به رنگ سبز آبی خاکستری و در برخی از نمونه‌های آن حاشیه برگ‌ها به رنگ زرد است. گیاه آگاو ساقه ندارد و برگ‌های آن به صورت گروهی و مستقیم به ریشه آن متصل هستند و از زمین خارج شده‌‌اند. گیاه آگاو زمانی ساقی بزرگ در آن تشکیل می‌شود؛ که گیاه گل دهد. نکته‌ای که راجع به گیاه آگاو وجود دارد این است که تمام گونه‌های آن بعد از گل دادن می‌میرند. البته پس از مرگ، گیاهچه‌هایی از قسمت ریشه باقی می‌مانند؛ که می‌توانند دوباره رشد کنند.

  انواع گیاه آگاو

  این گیاه دارای بیش از ۳۰۰ گونه دائمی است که در ادامه مطلب چند مورد از آن را نام می‌بریم.

  ۱ – آگاو آمریکایی Agave americana:

  گیاه آگاو آمریکایی یکی از زیباترین نوع آگاوها به حساب می‌آید؛ که کاملن گوشتی بوده و می‌تواند تا حدود یک و نیم الی دو متر رشد کند. این گیاه مقاومت بالایی در برابر گرما و سرما دارد و می‌تواند گرمای شدید آفتاب و هم‌چنین دمای صفر درجه سانتی‎گراد در زمستان را تحمل کند. آگاو آمریکایی از تنوع رنگ بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً به رنگ‌های سبز آبی با حاشیه‌ای زرد رنگ دیده می‌شود؛ که در حاشیه برگ‌های آن دندان و تیغه‌های بسیار بزرگ وجود دارد.

  ۲ – آگاو اتنواتا

  این نوع نگاه را دم روباه یا اژدها نیز می‌شناسند و بسیار معروف است. گیاهی کم رشد بوده که برگ‌های پهنی به رنگ سبز و ابلق دارد و این برگ‌ها تا حدود یک متر رشد می‌کنند. برای این که این گیاه گل بدهد باید در سال طول بکشد و گلهای این گیاه به رنگ سبز در اندازه یک و نیم تا سه و نیم سانتی‌متر است. میوه‌های این گیاه به شکل کیسه‌های کوچکی که حاوی بذر این گیاه هستند.

  چند نمونه دیگر از گیاه آگاو لیندایی

  ۳ – آگاو تکوییلانا

  ۴ – آگاو پارویفلورا

  ۵ – آگاو فیلیفرا

  ۶ – آگاو آنگوستیفولیا

  ۷ – آگاو ویکتوریا یا شاهی

  ۸ – آگاو شاوی

  ۹ – آگاوه راموسا منچ

  ۱۰- آگاو دموتل

  ۱۱- آگاو اسپکتابیلیس

  ۱۲ – آگاو التیسیما

  ۱۳ – آگاوراسکوننیس

  ۱۴ – آگاو میلری

  ۱۵ – آگاو کومونیس

  شرایط نگهداری  از این گیاه

  • نور

  گیاه آگاو لیندایی در دسته گیاهان نور دوست قرار دارد و نمی تواند در سایه کامل رشد کند. برای رشد بهتر و هم‌چنین شادابی گیاه بهتر است؛ که آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

  • آب

  گیاهان آگاو جزء گیاهان گوشتی هستند؛ که نسبت به خشکی مقاوم است، به همین دلیل به آبیاری زیاد نیازی ندارند. برای آبیاری گیاه باید صبر کنید تا بین دو آبیاری سطح خاک گلدان کاملا خشک شود و سپس آب دهید. در فصل بهار و تابستان بهتر است هفته‌ای یک بار به گیاه آب دهید ولی در فصل زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد، پس به همین دلیل هر ۲۰ روز یکبار به گیاه آب دهید. البته در محیط‌های گرم و خشک گیاه آگاو لیندایی به آب بیشتری نیاز دارد. باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد این گیاه باعث قارچی شدن خاک شده و در نتیجه گیاه می پوسد.

  • خاک

  برای رشد مطلوب گیاه بهتر است؛ که آن را در خاک‌های غنی که با کمپوست همراه‌اند بکارید ولی این گیاه در هر نوع خاکی از جمله خاک لومی، شنی، رسی، اسیدی، قلیایی، خنثی و حتی ضعیف ترین خاکها نیز رشد می‌کند. مورد دیگری که درباره خاک مورد نیاز این گیاه وجود دارد این است؛ که باید خاک آن زهکشی خوبی داشته باشد. به همین منظور می‌توان از ترکیب ماسه + خاک معمولی باغچه + تورب یا ترکیب خاکبرگ + ماسه +  کمپوست استفاده کرد.

  • دما

  گیاه آگاو لیندایی به دلیل اینکه در مناطق گرمسیری رشد می‌کند در برابر سرما و دمای کم آسیب پذیر است. البته برخی از گونه‌های آن تا دمای منفی ۳ درجه را می‌توانند تحمل کنند. به طور کلی گیاه آگاو حداقل دمایی را که می‌تواند تحمل کند 6 درجه سانتی‌گراد در فصل زمستان است. اگر شما در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید می‌توانید این گیاه را در حیاط و باغچه خود بکارید. در محیط‌های سرد بهتر است گیاه در خانه باشد.

  سخن آخر

  گیاه آگاو لیندایی گیاهی مقاوم است؛ که به کود زیادی نیاز نداردولی اگر نیاز شد به میزان 2 گرم در لیتر در اوایل فروردین تا اواخر شهریور هر ماه به خورد گیاه دهید.

  همان‌طور که گفته شد این گیاه نسبت به بی آب و شرایط سخت مقاوم است و نیازی به کود ندارد برای همین کود دادن زیاد به گیاه موجب آسیب و حتی مرگ گیاه می‌گردد.

  فیلتر Close
  کمترین: 360,000 تومان بیشترین: 394,450 تومان
  ريال360000 ريال394450