جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  آگلونما

  آگلونما

  گیاه آگلونما از خانواده آراسه

  گیاه بسیار زیبا و متنوعی (با بیش از 50 گونه گیاهی) است  برگ های این گیاهان ابلق در طرح های متنوع و  از خانواده آراسه می باشد. زیبایی این گیاه مربوط به برگها، ساقه ها و کلا اندامهای رویشی آن است. این گیاه با ساقه های کوتاه و برگ و دمبرگ های بلند و کشیده  بطوری که در محل اتصال به ساقه  غلاف آنها را در بر می گیرد، برگها خمیده به طرف پایین با طول ۱0 تا 30 سانتیمتر (عمدتا ۲۰ سانتیمتر)؛ مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارد. آگلونما بومی کشور هند و مالزى است که برخى از آنها به خاطر داشتن برگ هاى ابلق و زیبا به عنوان گیاه زینتى به کشور وارد و در بین خانواده ها به دلیل زیبایی و دوام بالا طرفداران زیادی دارد.

  نیازها

  دما و نور :

  به نور کافی احتیاج دارد ولی نور مستقیم آفتاب برای آن مضر است این گیاه جزو گیاهان مقاوم به نور کم می باشد بنابراین تقریباً در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می ماند. در فصل بهار و تابستان می توان در هوای آزاد و دور از نور مستقیم آفتاب (زیر سایه درختان) قرار داد. در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود؛ حداقل دماى قابل تحمل این گیاه تا ۱۵ – ۱۰ درجه سانتیگراد است. در زمستان که رشد گیاه کندتر می شود باید آب آن را کاهش داد و از نگهداری گیاه در نزدیکی شوفاژ یا بخاری خودداری نمود.

  آبیاری و رطوبت هوا:

  در بین دو نوبت آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان کاملا خشک شود زیرا آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه و در نهایت مرگ آن می شود. برگ هاى آگلونما نسبت به خشکى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان هاى گرم و خشک هر روز سطح برگ ها با آب اسپرى (ریز) شود.

   خاک :

  این گیاه نیازمند خاک سبک یعنی مخلوط خاک گلدانی شامل خاکبرگ، ماسه، پیت، خاک باغچه با قابلیت نفوذ خوب است (به طور کلی خاک غنى از خاکبرگ و اسیدى را مى پسندد).

  تغییر گلدان و تکثیر گیاه :

  برای تغییر سایز گلدان معمولا هر سه سال یک مرتبه در فصل بهار گلدان را عوض می کنند و از گلدانی با حجم بیشتر استفاده می کنند این در مواقعی است که ریشه، دو سوم فضای گلدان را اشغال کرده باشد. همچنین تکثیر این گیاه عمدتاً در فصل تابستان صورت مى گیرد. مانند گیاه دیفن باخیا تکثیر می شود یعنی هم می توان ساقه بدون برگ را به صورت افقی و یا قلمه برگدار را بصورت عمودی در ماسه کاشت و یا قلمه برگدار را در تنگ آب قرار داد تا ریشه دار شود. روش دیگر تکثیر جداسازی و کاشت جوانه هایی است که از خاک خارج می شوند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که نباید هوا به ریشه برسد، بنابراین خاک اطراف ریشه را بایستی کاملاً فشرده نمود

  نکته :

  اگر برگ ها خیلی آویزان هستند برگ ها را دسته کنید و چند روز درون روزنامه بپیچید تا برگ ها شکل ایستاده به خود بگیرند .در نهایت اگر نتیجه دلچسب نبود آن را با ریسمان کنفی ببندید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماری ها:

  • برگ ها پژمرده و نوک آنها قهوه ای می شود. علت آن کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
  • برگ ها مجعد و پیچیده می شود و لبه برگ ها قهوه ای می گردد. علت آن سردی بیش از اندازه هوا و کمی رطوبت هوای اطراف گلدان است.
  • برگ ها روبه زردی می گذارد و لکه های سفیدی در سطح آن ظاهر می گردد. علت آن هجوم کنه های بسیار ریزی است که در محل دمبرگ و زیر آن وجود دارد. برای جلوگیری از آن باید با مالاتیون و یا دیازینون دو در هزار یک مرتبه در هفته از اول بهار سمپاشی نمود. بهتر است با آب ولرم محل آلودگی آفت را شستشو داد و سپس سمپاشی نمود همچنین غبار پاشی سطح و زیر برگ ها با آب ولرم باید به طور مرتب انجام گیرد.

  نظرات
  درج نظر بستن