جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  روش نگهداری کاج مطبق در منزل

  روش نگهداری کاج مطبق در منزل

  روش نگهداری کاج مطبق در منزل

  کاج مطبق یا کاج جزیره نورفولک با نام گیاه شناسی: Araucaria heterophylla یک درخت مخروطی همیشه سبز است که به عنوان یک گیاه خانگی زیبا شناخته می شود. شاخه های بلند و افقی آن با سوزن های کوتاه و نرم پوشیده شده اند که با افزایش سن گیاه تیره تر می شوند. این گیاه یک کاج واقعی نیست بلکه فقط شبیه به یک کاج است. همچنین نام خود را از جزیره نورفولک گرفته است، جزیره کوچکی در اقیانوس آرام بین استرالیا، نیوزیلند و کالدونیای جدید.

  کاج مطبق در زیستگاه بومی خود، می تواند تا 60 متر رشد کند. اما به عنوان یک گیاه خانگی، می توانید انتظار داشته باشید که ارتفاع آن به حدود 90 سانتی متر الی 1.8 متر برسد. با کندی رشد در منزل، سالها طول می کشد تا به این ارتفاع برسد.

  برای درک نحوه نگهداری از این گیاهان، بایستی خواستگاه آنها را بشناسیم، جایی که آنها از دمای متوسط، هوای مرطوب و نور روشن لذت می برند. هوای خشک، خاک خشک و نور کم می تواند باعث ریزش سوزن ها شود که دوباره رشد نخواهند کرد. در مقایسه با برخی از گیاهان آپارتمانی کاج مطبق به کمی توجه بیشتر نیاز دارند، اما ارزش آن را دارند چرا که درختان کاج نورفولک با مراقبت خوب مدت طولانی زندگی خواهند کرد و محیط منزل را زیبا می سازد. علاوه برنگهداری در منزل با نزدیک شدن ایام کریسمس درختان کوچک گاهی تزئین و فروخته می شوند.

  مراقبت های ویژه از کاج مطبق

  اگر گیاه خود را برای تابستان به خارج از منزل منتقل می کنید، آن را از آفتاب داغ دور نگه دارید. خاک را مرتب چک کنید و آن را مرطوب نگه دارید. کاج مطبق حساس به یخبندان است. در واقع سرما را ابداً دوست ندارد. اگر دما به کمتر از 10 درجه سانتی گراد رسید، آن را به داخل خانه بازگردانید.

  رطوبت را بالا ببرید. هوای خشک باعث خشک شدن و افتادن سوزن ها می شود. گیاه خود را از دریچه های گرمایش منزل دور نگه دارید. کاج مطبق بومی جزایر اقیانوس آرام است پس بایستی رطوبت موجود در منزل را با کتری آب جوش یا بخار سرد مرطوب نگه دارید. یا از یک مرطوب کننده اتاق برای افزایش رطوبت استفاده نمایید.

  خاک را مرطوب نگه دارید. درختان کاج مطبق در حال رشد تشنه هستند، بنابراین در طول فصل رشد اغلب خاک را بررسی کنید تا خشک نباشد. سوزن های زرد معمولاً به دلیل خاکی که خیلی خشک یا خیس است ایجاد می شود. سعی کنید همیشه آن را کمی مرطوب نگه دارید.

  گلدان کاج مطبق را در فصل بهار تعویض کنید. این گیاه به خصوص در داخل خانه کند رشد می کند بنابراین حدوداً هر 3 سال یا زمانی که ریشه ها در بالای خاک قابل مشاهده هستند و یا هنگامی که ارتفاع گیاه به بیش از 90 سانتی متر می رسد، آن را به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید.

  جهت تعویض خاک گلدان، 5 الی 7 سانت از خاک را بردارید و هر دو سال یک بار با خاک تازه جایگزین کنید. مراقب باشید که به هیچ ریشه ای که ممکن است نزدیک سطح باشد آسیب نرسانید.

  هرگز قسمت بالایی کاج مطبق را نبرید یا کناره های آن را کوتاه نکنید. اصلا نیازی به فرم دادن نیست. می‌توانید شاخه‌های پایین‌تری را که می‌میرند، با استفاده از قیچی های تیز جدا کنید تا از پاره شدن ساقه‌ها جلوگیری کنید.

  بسیاری از آفات گیاهان خانگی، کاج مطبق را آزار نمی دهند. شپشک های آرد آلود شایع ترین آفت های این گیاه هستند. مراقب نواحی سفید و پنبه مانند روی برگ ها و ساقه ها باشید و هر گونه آلودگی را فوراً درمان کنید.

  نیازها

   نور: نور روشن با مقداری آفتاب کامل (پنجره جنوبی آپارتمان). گلدان را هر از گاهی جلوی پنجره بچرخانید تا همه طرف گیاه نور را یکنواخت دریافت کنند.

  دما و رطوبت هوا: میانگین دمای اتاق در حدود 18-24 درجه سانتی گراد مناسب است. کاج مطبق سرما را دوست ندارد، بنابراین آن را در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد قرار ندهید. مقدار رطوبت اتاق در حد متوسط (50٪ رطوبت نسبی) یا بالاتر باشد. کار‌آمدترین راه برای افزایش رطوبت برای گیاهان گرمسیری استفاده از یک مرطوب کننده کوچک خنک کننده (بخار سرد) است. سوزن های خشک و زرد رنگ نشانه خشکی بیش از حد هوا هستند.

  آبیاری: خاک را در بهار و تابستان به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید و در زمستان کمی مرطوب نگه دارید. همیشه برای آبیاری گیاهان آپارتمانی از آب ولرم استفاده کنید.

   خاک: مخلوطی از خاک لوم (درصد برابری از شن و رس و سیلت) به همراه مقداری پرلیت و خاک برگ مناسب است. خاک مناسب کاج مطبق از یک طرف باید قابلیت نگهداری مقداری آب را در خود داشته باشد و از طرف دیگر توانایی زهکشی نسبتاً خوبی را داشته باشد.

  تغییر گلدان و تکثیر گیاه: گلدان کاج مطبق را در فصل بهار تعویض کنید. این گیاه به خصوص در داخل خانه کند رشد می کند بنابراین حدوداً هر 3 سال یا زمانی که ریشه ها در بالای خاک قابل مشاهده هستند و یا هنگامی که ارتفاع گیاه به بیش از 90 سانتی متر می رسد، آن را به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید. تکثیر از طریق بذر امکانپذیر است، اگرچه چندین سال طول می کشد تا به اندازه گیاه خریداری شده برسد.

  تقویت و کود دهی: هر 2 هفته یکبار از بهار تا پاییز با یک کود محلول در آب متعادل که به نصف رقیق شده است تغذیه کنید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  • سوزن ها زرد و خشک می شود: سوزن های خشک و زرد رنگ نشانه خشکی بیش از حد هوا هستند.
  • روی شاخسار لکه های سفید و پنبه ایی نمایان است: شپشک های آرد آلود از شایع ترین آفت های این گیاه هستند. که به صورت نواحی سفید و پنبه مانند روی برگ ها و ساقه ها دیده می شود، هر گونه آلودگی را فوراً به کمک سم دیازینون و یا مالاتیون به نسبت 2 در هزار درمان کنید.
  • گیاه فاقد رشد است: اگر ریشه ها در نزدیکی خاک دیده می شوند گلدان را یک سایز بزرگتر کنید همچنین تغذیه با یک محلول رشد آغاز کنید. از میزان رطوبت و نور طبق فرمول ذکر شده در بالا مطمئن شوید.

  نظرات
  درج نظر بستن