جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  زامیفولیا

  زامیفولیا

  گیاه زامیفولیا

  گیاه زامیفولیا با نام علمی zamioculcas zamiifolia به راحتی قابل پرورش و نگهداری در داخل آپارتمان است، دارای برگهای کوچک براق روی ساقه ها است و در داخل خانه تا 70 سانتی متر رشد می کنند. یک گیاه ریزوم دار و کند رشد است با این حال مراحل رشد و نمو  آن در یک خانه واقعاً لذت بخش است. البته سرعت رشد آن به میزان نور خورشید گیاه بستگی دارد (اجازه ندهید گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد). این گیاه شرایط مختلف نظیر نور کم، نور شدید و سطوح مختلف آبیاری را تحمل می کند.

  نیازها

  نور:

  نور روشن برای گیاه خوب است اما ضروری نیست. zamioculcas zamiifolia با نور کم هم رشد می کند، اما بهتر است از قراردادن آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.

  دما و رطوبت هوا: دمای متوسط و مطلوب برای رشد و نمو گیاه تقریباً 15-24 درجه سانتیگراد است و دماهای  کمتر از 8 درجه سانتیگراد برای آن مناسب نیست. همچنین رطوبت نسبی برای این گیاه مطلوب است اگر سیستم گرمایش مصنوعی در خانه یا محل کار کاملاً خشک باشد، بهتر است به طرق مختلف رطوبت هوا را افزایش دهید.

  آبیاری:

  اجازه دهید بین دو نوبت آبیاری سطح فوقانی خاک کاملا خشک شود. بهتر است آبیاری این گیاه به نحوی انجام شود که آب در زیرگلدانی جمع نشود، در صورت این اتفاق حتما آب زیر گلدانی را تخلیه کنید زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و ریزوم می شود.

  خاک:

  خاکی مناسب رشد این گیاه است که از زهکش خوب برخوردار باشد برای این منظور خاک بایستی حاوی مقادیر زیادی پرلیت یا ماسه باشد (در صورت نیاز می توانید پرلیت یا ماسه بیشتری را به مخلوط خاک خریداری شده اضافه کنید). منافظ درشت و باز به جهت زهکشی خوب در ته گلدان ضروری است.

  تغییر گلدان و تکثیر گیاه:

  بهتر است خاک گلدان این گیاه را یک بار در سال در ابتدای بهار مخصوصاً در 3 - 5 سال اول و علارقم رشد مناسب تعویض کنیم. تکثیر این گیاه با تقسیم ریزوم ها یا قلمه گیری از برگ امکان پذیر است. قلمه های برگ باید در گلدان با پوشش پلاستیکی قرار داده شود و سپس صبر کنید تا ریشه ها شروع به رشد کنند، که ممکن است یک سال طول بکشد.

  نکته: جهت تکثیر به روش قلمه گیری از برگ بایستی برگچه هایی را که نزدیک پایه ساقه زرد می شوند برش دهید. همچنین هنگامی که یک ساقه خیلی بیشتر از ساقه های دیگر رشد کرد، می توانید برگچه ها را تا نزدیک انتهای ساقه جدا کنید که می تواند کاملاً عجیب به نظر برسد، بنابراین حذف کامل ساقه بهترین گزینه است

  تقویت و کود دهی:

  در طول فصل رشد (بهار و تابستان) ماهی یکبار با یک کود مایع ماکرو (20-20-20) تغذیه کنید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  • متداول ترین عارضه در این گیاه به واسطه  آبیاری زیاد آن می باشد.
  • زرد شدن برگهای پایین: زرد شدن تعداد کمی برگ در پایین ساقه کاملاً طبیعی است. اگر برگهای بیشتری زرد می شوند بررسی کنید که زیاد آبیاری نکرده باشید.
  • نوک برگها قهوه ای می شوند: علت این است که هوای خشک و رطوبت کم است. مه پاشی برگ ها می تواند به بهبود رطوبت کمک کند.
  • برگها قهوه ای می شوند: آبیاری بیش از حد معمول ترین علت است، به خصوص اگر برگچه ها در معرض رطوبت نسبی هوا هم قرار داشته باشند.
  نظرات
  درج نظر بستن