جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  راز های نگهداری موسی در گهواره (زیپلین)

  راز های نگهداری موسی در گهواره (زیپلین)

  گیاه موسی در گهواره

  نام علمی این گیاه Tradescantia spathacea می باشد و بومی مکزیک است، موسی در گهواره یک گیاه خانگی محبوب با برگهای سبز تیره، لنسی شکل و زیرین آن به رنگ قرمز مایل به ارغوانی که این گیاه را به یک گیاه زیبا در طول سال تبدیل کرده است. می توانید گیاه خود را در فضای بسته نگه دارید. اما اگر آن را برای تابستان به بیرون از خانه منتقل می کنید، آن را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید. همچنین، هر دو روز یک بار خاک را بررسی کنید تا خشک نشود. بلندی این گیاه حدود 30 تا 60 سانتی متر است و قرار دادنآن در یک گلدان تزئینی کوچک بر روی میز منظره خیره کننده ایی ایجاد می کند.

  درباره گلها (چگونه موسی در گهواره برای این گیاه نامگذاری شده است)

  گلهای گیاه موسی در گهواره (Tradescantia spathacea) در هر زمان از سال شکوفا می شود این گلها کوچک و به رنگ سفید و 3 شاخه ای می باشد و در زیر بوته برگها رشد می کنند که گویی در گلدانهایی به شکل قایق قرار گرفته اند و نامهای رایج مانند موسی در گهواره، موسی در قایق و سوسن قایق را برای گیاه تداعی می کند.

  نیازها

   نور:

  گیاه خود را در طول سال با نور روشن و غیر مستقیم رشد دهید تا از رنگ شاخ و برگ و گلهای خوبی برخوردار باشد. میزان نور کم را تحمل می کند، اما برگها به رنگ سبز گرایش پیدا می کنند. گیاه را از آفتاب گرم و ظهر دور نگه دارید.

  دما و رطوبت هوا:

  دمای مناسب اتاق برای این گیاه در تمام طول سال میانگین حدود 18-27 درجه سانتیگراد است. حداقل دمای قابل تحمل 13 درجه سانتیگراد است. Tradescantia spathacea را از مجاری درهای ورودی یا منافذ پنجره ها دور نگه دارید، نوسان دما را دوست ندارد.

  به حدود 40% رطوبت نسبی در فضای اتاق نیاز است. هوای داخل خانه ممکن است در ماه های زمستان به شدت خشک شود و باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ گیاهان شود. بهتر است برای برطرف شدن خشکی هوا گلدان را روی سنگ های داخل یک سینی محتوی آب قرار دهید یا از سیستم مرطوب کننده اتاق در نزدیکی گیاه استفاده کنید.

  آبیاری:

  خاک را در بازه زمانی بهار تا پاییز کمی مرطوب نگه دارید. در زمستان اجازه دهید خاک گلدان در بین دو نوبت آبیاری کمی خشک شود. ساقه های نرم و شل ممکن است در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد شود که منجر به پوسیدگی ریشه می شود. از گلدان هایی با سوراخ های زهکش مناسب برای جلوگیری از خاک خیس استفاده کنید.

   خاک:

  مخلوطی از خاک غنی مناسب این گیاه است به طور معمول خاک لوم و خاک برگ (ترکیبی برابر از شن، لای و رس +خاک برگ)

  تغییر گلدان و تکثیر گیاه:

  احتمالاً هر دو سال یکبار نیاز به تعویض گلدان احساس می شود. برای تعویض گلدان از یک سایز بالاتر استفاده کنید تا فضای کمی برای رشد داشته باشد. برای تکثیر؛ انبوهی از شاخه هایی را که در اطراف گیاه رشد می کنند با مقداری ریشه از گلدان جدا کنید و در گلدان جدید بکارید. بهترین زمان برای تکثیر موسی در گهواره بهار است زیرا در ابتدای این فصل شدیدترین مراحل رشد خود را آغاز می کند.

  تقویت و کود دهی:

  در فصول بهار و تابستان، در حالی که گیاه به طور فعال در حال رشد است، با کود مناسب گیاهان خانگی (20-20-20) محلول در آب ماهیانه تغذیه کنید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  • برگ ها کم رنگ، به همراه لکه های قهوه ایی و فر خورده، احتمالاً در شرایط پیشرفته حالت توری شدن سطح برگها دیده می شود: کنه های عنکبوتی آب گیاهان را می مکند و برگ ها را کمرنگ، لکه دار و فر خورده می کند. قسمت آسیب دیده گیاه را قطع کرده و بلافاصله با صابون حشره کش درمان کنید.
  • زرد شدن برگ ها به همراه نقاط چسبنده روی آنها: شته ها ممکن است در مراحلی از رشد به این گیاه حمله کرده، شیره پرورده گیاهان را مکیده و بقایای چسبنده ای روی برگ ها به جای بگذارند. برای جلوگیری از انتقال آفات به گیاهان مجاور، هر گیاه خانگی را که تحت تأثیر قرار گرفته است جدا کنید و با سموم تماسی نظیر دیازینون 2 در هزار سمپاشی کنید.
  • نوک برگها قهوه ای می شوند: علت این است که هوا خشک و رطوبت کم است. مه پاشی برگ ها می تواند به بهبود رطوبت کمک کند.
  • برگها روشن می شود و به رنگ سبز کم رنگ دیده می شود: علت آن کم نوری است، گلدان را به مکان پر نورتر انتقال دهید.
  • برگها کمرنگ و نرم و شل و ول دیده می شود: علت آن آبیاری بیش از حد و خیس ماندن خاک است از زهکشی گلدان خود مطمئن شوید و مقدار آبیاری را کاهش دهید.
  نظرات
  درج نظر بستن