جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  ساکولنت چیست و چه تفاوتی با کاکتوس ها دارد؟

  ساکولنت چیست و چه تفاوتی با کاکتوس ها دارد؟

  ساکولنت چیست و چه تفاوتی با کاکتوس ها دارد؟

  سوالی که اغلب از من پرسیده می شود این است که به طور کلی ساکولنت چیست؟ و چه تفاوتی با کاکتوس دارد؟ در حالی که محبوبیت ساکولنت ها در حال افزایش است، بسیاری از مردم هنوز از این گیاهان شگفت انگیز بی اطلاع هستند. امیدوارم مطالعه این مقاله درک بهتری از چیستی ساکولنت ها به شما بدهد.

  ساکولنت ها گروهی از گیاهان هستند که آب را در برگ های خود ذخیره می کنند. برگ‌ها معمولاً ضخیم و گوشتی هستند، ساکولنت ها در آب و هوای خشک رشد می کنند و رطوبت زیاد را دوست ندارند. مانند هر گیاه دیگری، نیاز به آبیاری دارند و البته آبیاری مناسب بهترین رشد و گلدهی را تضمین می کند. در حالی که آنها برای زنده ماندن به آب نیاز دارند، می توانند دوره های طولانی خشکسالی را با تکیه بر آب ذخیره شده و مواد مغذی موجود در برگ خود تحمل کنند. اگر ریشه های آنها برای مدت طولانی در آب بمانند، شروع به پوسیدگی کرده و می میرند.

  اکثر ساکولنت ها دمای گرم را ترجیح می دهند و قادر به تحمل یخ زدگی نیستند. به دلیل آب ذخیره شده در برگ‌های آن‌ها، یخ زدگی اغلب منجر به مرگ گیاه و یا از بین رفتن برگ‌های نرم می‌شود. برخی از گونه‌های sedums و sempervivum می‌توانند دمای زیر صفر را تحمل کنند، اگر چه در دماهای گرم‌تر وضعیت بهتری دارند.

  دمای زیاد و همچنین کمبود آب یا نور خورشید اغلب می تواند منجر به تغییر رنگ ساکولنت ها شود. ساکولنت ها در معرض شدید نور خورشید بیشتر از آنچه که به آن عادت دارند، سرخ می شوند یا رنگ دیگری به خود می گیرند. به طور کلی وقتی ساکولنت ها در محیطی که فاقد نور خورشید است قرار گیرند، کدر یا سبز می شوند. و در محیطهایی با نور خورشید کافی (سایه آفتاب) کاملاً سرخ شده و به رنگ های صورتی، نارنجی و بنفش تا تقریباً سیاه و قرمز دیده می شوند.

  یکی از ویژگی های شگفت انگیز ساکولنت ها توانایی آنها در تکثیر آسان است. در حالی که در برخی از گونه‌ها راحت‌تر از سایرین تکثیر صورت می گیرد، بسیاری از آنها می‌توانند گیاه جدید را از برگ‌هایی که از روی گیاه به روی زمین افتاده است رشد دهند.

  اما اینکه ساکولنت با کاکتوس چی تفاوتی دارد، باید اذعان داشت که کاکتوس ها زیر مجموعه ایی از ساکولنت ها هستند، ساکولنت ها خانواده بزرگی هستند که طیف گسترده ای از جنس ها و گونه ها را شامل می شوند و به همین دلیل در رنگ ها، شکل ها و بافت های متنوعی وجود دارند. شباهتی که در هر دو گونه ساکولنت ها و کاکتوس‌ها دیده می شود گوشتی و آبدار بودن بافت و اندام آنهاست اما به طور کلی آنچه که کاکتوس را از ساکولنت متمایز می سازد نوع و نحوه استقرار تیغها، وجود یا عدم وجود آروئل (برآمدگی کوچک موجود در سطح کاکتوس که از آن تیغ ها، گل ها و ساقه‌های جانبی می روید)، شکل و سایز گل و نیز وجود یا عدم وجود برگ است.

  نظرات
  درج نظر بستن