جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  سینگونیوم

  سینگونیوم

  گیاه سینگونیوم ممکن است شما بدون آشنایی با گیاه سینگونیوم به دلیل شهرت و همه گیری با آن برخورد داشته و از نزدیک دیده باشید. منشائ این گیاه نیمه گرمسیری (از برزیل ، بولیوی ، اکوادور و مکزیک) با نام علمی Syngonium Podophyllum از خانواده آراسه که معمولاً به عنوان گیاه پیکان (Arrowhead) یا پروانه شناخته می شود. یکی از انواع محبوب پروانه سفید سینگونیوم پای غازی است.

  گیاه پیکان با نگهداری آسان و مراقبت کم، به عنوان یک گیاه خانگی جالب و چند منظوره که در طیف رنگی مختلف و با قابلیت آویز، رونده و یا چوبدار موجود است همچنین شاخ و برگ گیاه جذاب تغییر شکل می دهد به نحوی که تغییر وضعیت برگها از مرحله نوجوانی به بلوغ بسیار متنوع، زیبا و حیرت انگیز است.

  سنگونیوم سفید همیشه سبز، مقاوم و رونده به مثابه یک کوهنورد مشتاق است اما با ایجاد هرس می توان یک گیاه رومیزی فشرده جذاب ایجاد کرد.

  اگر شاخه بریده نشود ، گیاه پیکان می تواند تقریباً شش 2 الی 3 متر طول داشته باشد و هنگامی که برای صعود آموزش داده می شود یا از کنار دو طرف یک سبد یا گلدان آویز می شود ، بسیار زیبا به نظر می رسد.

  در این مقاله، ما به موارد چگونگی رشد، استفاده و مراقبت از گیاه پیکان (Syngonium) بیشتر می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

  نیازها

  نور:

  گیاه پیکان در تنظیمات نور متوسط تا کم عملکرد خوبی دارد البته در نور شدید و غیر مستقیم هم رشد می کند. آنها قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید را دوست ندارند. اگر فقط قادر به ایجاد شرایط نور متوسط تا پایین هستید، حتما با یکی از ارقام سبز پر رنگ شروع کنید. این ارقام در شرایط سایه عملکرد بهتری نسبت به ابلق دارند.

  دما:

  گیاه پیکان به عنوان یک گیاه نیمه گرمسیری، شرایط گرم و مرطوب را ترجیح می دهند. سعی کنید اجازه ندهید دما به زیر 12 درجه سانتی گراد برسد.

  آبیاری و رطوبت هوا:

  خاک باید در طول فصل رشد مرطوب نگه داشته شود و نباید بگذارید کاملا خشک شود. این گیاه به هنگام آبیاری کم توقع است، اما رطوبت زیاد را ترجیح می دهد، بنابراین بهتر است گلدان گیاهان را روی بستری از سنگریزه های مرطوب قرار دهید. سبدهای آویزان را غالباً مه پاشی کنید ( هر روز). در طول فصل رشد به طور متوسط آبیاری کنید و در ماه های سردتر آبیاری را کاهش دهید

   خاک:

  از مخلوط خاک گلدان غنی استفاده کنید که قابلیت تخلیه و هوادهی برتر را داشته باشد. مخلوطی از خاک برگ، پیت ماس و کوکوپیت می تواند مناسب باشد.

  هرس و تکثیر گیاه:

  اگر می خواهید گیاه خود را جمع و جور و پر نگه دارید، به طور منظم آن را هرس کنید، هنگام نیشگون گرفتن دستکش بپوشید زیرا شیره گیاهان می تواند باعث تحریک پوست شود. جهت تکثیر ملاحظه داشته باشید ریشه دادن سنگونیم از طریق قلمه زدن در فصل رشد آسان است برای این منظور بخشهایی از ساقه حاوی گره های ریشه را برش داده و در آب تمیز قرار دهید تا ریشه کند. اگر می بینید که گیاه شما روی ساقه ریشه های هوایی ایجاد کرده است، مطمئن باشید که قسمت ساقه به راحتی ریشه میزند.

  تقویت و کود دهی:

  گیاه خانگی را در فصل رشد بهار و تابستان بطور منظم با استفاده از محلول کود مایع (مکرو و میکرو) تغذیه کنید(هر 20 روز یکبار).

  مسمومیت

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  این گیاهان مقاوم هنگام مراقبت صحیح، هیچ گونه آفت و بیماری ندارند. یک برنامه آبیاری متوسط ​​داشته باشید و نوع مناسب بستر را برای جلوگیری از موارد زیر تهیه کنید:

  • پوسیدگی ریشه گیاهان؛ در این عارضه ساقه ها شل می شود و برگها به حالت سبز پژمرده می شود. مقدار آبیاری را کم کنید برای گلدان زهکش مناسب در نظر بگیرید.
  • لکه برگ باکتریایی: قسمتهایی از برگ آبسوخته می شود و در نهایت تمام سطح برگ خشک می شود. مقدار آبیاری را کم کنید برای گلدان زهکش مناسب در نظر بگیرید. از محلول اکسی کلرور مس استفاده کنید.
  • کلنی های کنه های عنکبوتی؛ مقدار آبیاری را کم کنید برای گلدان زهکش مناسب در نظر بگیرید. از سم تماسی دیازینون استفاده شود.
  • شته:  گیاه را تقویت کنید و در شدت های بالا از سم تماسی دیازینون استفاده شود.
  نظرات
  درج نظر بستن