جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته

  معرفی گلدان رزین

  چند سالی است که رزین و وسایل رزینی بسیار بیشتر از قبل محبوب شده اند. یکی از اکسسوری هایی که برای منزل می توان از آن استفاده کرد، گلدان رزین است. گلدان های رزینی را می توان به عنوان دکوری و یا برای پرورش گل ها و گیاهان مورد استفاده قرار داد. این گلدان ها از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار هستند و تنوع بسیار زیادی دارند. در این مقاله به بررسی دقیق ترین این گلدان ها می‌ پردازیم.

  ویژگی های گلدان های رزینی

  به طور کلی گلدان ها و تمام وسایلی که از رزین ساخته می شوند، دارای ویژگی‌ های بسیار منحصر به فردی هستند. این ویژگی ها باعث شده بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا از گلدان های رزینی استفاده کنند. از جمله این ویژگی‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  - مقاومت بسیار بالا و قابل توجه در برابر انواع مواد اسیدی و شیمیایی

  - استحکام بسیار بالا پس از خشک شدن رزین

  - عایق رطوبتی و الکتریکی

  - مقاوم در برابر تغییرات دمایی بعد از خشک شدن کامل گلدان رزین

  - غیر اشتعال زا بودن

  - مقاومت بسیار بالا در برابر فشار های وارده

  گلدان های رزین مناسب هر گیاه

  گلدان های رزینی بسیار زیبا هستند و با توجه به اینکه در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند بسیاری از افراد برای زیباتر کردن دکوراسیون منزل خود تمایل دارند تا از این نوع گلدان ها برای کاشت گیاهان طبیعی استفاده کند به طور کلی گلدان های رزینی هم برای گیاهان طبیعی و هم برای گیاهان مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که قصد دارید از گلدان رزینی برای گلها و گیاهان ابی استفاده کنیم حتماً باید از زهکشی مناسب گلدان اطمینان حاصل نمایید و با ابعاد یا می توانید از گلدان های رزینی موجود حد بازار انتخاب نمایید.

  اندازه های گلدان های رزینی

  با توجه به این که در ساخت گلدان های رزینی از قالب های مختلف استفاده می شود، اندازه این قالب ها و در نتیجه اندازه گلدان های ساخته شده بسیار متفاوت است. این گلدان ها ممکن است بسیار بزرگ باشند و حتی برای کاشت گل ها و گیاهان آپارتمانی بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین برخی از آن ها اندازه های بسیار کوچکی دارند که اصطلاحاً جزء گلدان های رزینی مینیاتوری به شمار می آیند. برخی دیگر از انواع گلدان رزین در ابعاد و اندازه های متوسط هستند که به عنوان دکوری و یا یکی از گزینه‌ های اصلی برای قرار دادن روی میز به شمار می رود.

  اگر هنگام خرید گلدان های رزینی با گلدان هایی روبرو شدید که قالب گیری آن ها معادل استاندارد اندازه سایر گلدان ها باشد می توانید به این شیوه عمل کنید. به این ترتیب که گلدان های کوچک تر با سایز و گلدان های بزرگ تر با سطل می شناخته می شوند. شماره ای که برای سایز گلدان ها در نظر گرفته می شود همان قطر دهانه گلدان است.

  گلدان های رزین رنگی و سفید

  رزین ماده ای است که ماهیت آن شفاف است. بنابراین گلدان رزین در حالت عادی شفاف می باشند و هر رنگی غیر از این به واسطه ترکیب با موادی است که در حین فرایند ساخت به رزین اضافه می شود. در ساخت رزین ممکن است از انواع رنگ های پودری شن های رنگی و... استفاده شود که باعث می شود گلدان های رزینی سفید و یا رنگارنگ شوند. همچنین برخی از گلدان های رزینی در ترکیب با چوب هستند که ظاهری متفاوت دارند. به طور کلی این خاصیت شفاف بودن رزین باعث شده است تا تولید کنندگان هیچ گونه دغدغه ای از بابت رنگ آمیزی نداشته باشند. انواع دیگر گلدان های رزینی هم در بازار هستند که شفاف می باشند و برای ساخت آن ها به کمک گل های خشک یا سایر وسایل تزیینی می توان طرح ها و نقوش بسیار زیبایی ایجاد کرد.

  انواع مختلف مدل های گلدان رزین

  امروزه مدل های بسیار مختلفی از گلدان های رزینی در بازار وجود دارد. این تنوع به واسطه تفاوت در قالب های ساخت گلدان ها می باشد. برای ساخت گلدان رزین باید از قالب های مخصوص استفاده کرد. هر کدام از این قالب ها می توانند اشکال زیبا و منحصر به فردی داشته باشند. به همین ترتیب گلدان های ساخته شده از رزین هم می توانند از نظر شکل بسیار متنوع باشند. ممکن است این گلدان ها دارای اشکال هندسی واضح و یا اشکال چند وجهی و نامنظم باشد. امکان ساخت همه مدل های گلدان های رزینی وجود دارد. برخی از رایج ترین گلدان های رزینی موجود در بازار عبارت اند از:

  - گلدان های رزینی مکعبی و مکعب مستطیلی

  - گلدان های رزینی استوانه ای

  - گلدان های رزینی چند ضلعی

  - گلدان های رزینی کروی

  - گلدان های رزینی پایه دار

  - گلدان های رزینی در ترکیب با چوب

  و...

  گلدان های رزینی فانتزی و شیک

  گلدان رزینی همانند سایر گلدان ها ممکن است به اشکال مختلفی تولید شود. برخی از آن ها ظاهر شیک تر و برخی دیگر حالت فانتزی تر و بامزه تری دارند. قالب های ساخت، رنگ و اکسسوری های استفاده شده حین ساخت در تعیین رسمی یا فانتزی بودن گلدان های رزینی نقش دارد. قالب های ساختی که عروسکی و بامزه تر هستند، جزء گلدان های رزینی فانتزی به شمار می‌رود. در رنگ آمیزی، گلدان های فانتزی تر از رنگ‌های روشن و شاداب تری برخوردار هستند و یا وسایل تزیینی استفاده شده در آن ها حالت عروسکی دارند. در تزیین آن ها ممکن است از حروف لاتین، ستاره و... و هر شکل بامزه دیگری استفاده شود. گلدان هایی که دارای اشکال هندسی و مشخص می باشند و یا هنگام تزیین آن از اکسسوری ها و گل های خشک منحصر به فرد استفاده می شود، حالت شیک و رسمی تری دارند. برخی از انواع گلدان های رزینی که به کمک یک تکه چوب ساخته می شوند هم جزء گلدان های رزینی شیک‌ به شمار می‌روند. گلدان های رزینی پایه دار و یا قرار دادن آن روی آویزها هم حالت رسمی تر و شیک تری به آن ها می دهد.

  قیمت گلدان رزین و خرید آن

  قیمت های گلدان های رزینی در فروشگاه های اینترنتی و حضوری بسیار متفاوت است. برای این گلدان ها نمی‌توان یک قیمت واحد و معینی تعیین کرد چرا که عوامل بسیار مختلفی در تعیین قیمت گلدان های رزینی نقش دارند.

  • کیفیت ساخت:

  اصلی ترین و مهمترین فاکتوری که می‌توان به آن اشاره کرد، کیفیت ساخت می باشد. با توجه به اینکه رزین یک ماده شفاف است، بسیار مهم است که ساخت آن به دقت انجام شود. بی توجهی در ساخت این گلدان ممکن است باعث ایجاد تعداد زیادی حباب در گلدان شود و یا نتیجه نهایی پس از خشک شدن شفافیت لازم را نداشته باشد. در طرف مقابل گلدان هایی که کاملاً شفاف هستند و فاقد حباب های هوا می باشند قیمت بالاتری دارند.

  • متریال به کار رفته برای تزیین گلدان:

   برای تزیین گلدان های رزینی در طی مراحل ساخت از انواع مختلف اکسسوری ها و گل های خشک استفاده می‌شود که قیمت این وسایل هم متغیر است. بسته به میزان استفاده از این وسایل و قیمت آن ها، قیمت تمام شده گلدان رزینی هم متفاوت خواهد بود.

  • ابعاد گلدان:

  عامل تاثیر گذار بعدی، ابعاد گلدان است. در تهیه گلدان های بسیار بزرگ از مواد اولیه بیشتری استفاده می شود که باعث بیشتر شدن قیمت یک گلدان رزین می شود.

  سخن پایانی

  گلدان رزین یکی از دوست داشتنی ترین گلدان هایی است که در بازار وجود دارد و در انواع مختلف گلدان های رزینی فانتزی و شیک عرضه می شود. این گلدان ها قابلیت کاشت گیاهان طبیعی را هم دارند و به عنوان دکوری هم مورد استفاده قرار می گیرند.