جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  معرفی گل آپارتمانی

  معرفی گل آپارتمانی

  هدف از نگهداری یک گل آپارتمانی اغلب زیباتر کردن فضا های مختلف می باشد. این در حالی است که اغلب گل ها و گیاهان آپارتمانی فواید بسیار زیادی برای افراد از نظر ذهنی و روانی به همراه دارند. همچنین بسیاری از این گل های آپارتمانی در تصفیه هوا موثر هستند. در این مقاله به بررسی بیشتر این گل ها می پردازیم.

  پر طرفدار ترین گل های آپارتمانی کدام اند؟

  گل های آپارتمانی به گیاهان اطلاق می شود که در محیط های سربسته مانند خانه ها و محیط های اداری قابل نگهداری هستند. برای انتخاب گل های آپارتمانی، گزینه های بسیار زیادی پیش روی افراد است. متناسب با بودجه، شرایط نگهداری، زمانی که فرد صرف نگهداری از گل می کند و... می توان یک یا چند گل آپارتمانی زیبا را انتخاب نمود. گل ها و گیاهان هوازی، گل های نیمه گرمسیری، کاکتوس ها، ساکولنت ها و گیاهان گوشتی از جمله گل های آپارتمانی بسیار پرطرفدار به شمار می روند.

  گل های مناسب شرایط محیطی مختلف

  فضاهایی افراد برای نگهداری از گل های آپارتمانی در نظر می گیرند، با یکدیگر برابر نیستند. برخی از فضا های انتخابی بسیار نور و برخی دیگر در سایه قرار دارند. همچنین خود گل ها هم از نظر نیاز به رطوبت، نور، آب، دما و... با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه بررسی چند مورد از گل های مناسب شرایط مختلف می پردازیم.

  • گل های مناسب محیط های نورگیر و روشن:

  در صورتی که محل کار یا منزل شما نورگیر است توصیه می شود از از گل هایی استفاده کنید که نیازمند نور زیاد هستند. در صورت قرار گرفتن این گل ها در شرایط نوری کم، رشد آن ها با اختلال مواجه می شود. قرار دادن این گل ها در تمام اتاق های نورگیر، راهرو و راه پله هایی که دارای پنجره هستند، آشپزخانه های پرنور و... امکان پذیر می باشد. از جمله آن ها می توان به گل ختمی، یاس و رشته مروارید اشاره کرد.

  • گل های مناسب محیط های سایه و دارای نور کم:

  امروزه تعداد خانه های آپارتمانی کوچک که در بین آسمان خراش های بزرگ محصور شده اند، کم نیست. همچنین بسیاری از خانه های قدیمی و اداره ها هم چندان نورگیر نیستند و در بازه های زمانی کوتاه و محدود دارای نور طبیعی هستند. برخی از گیاهان با وجود مقاومت نسبت به نور کم، اگر در شرایط نوری ایده آل قرار بگیرند، رشد بیشتری خواهند داشت. اسپاتی فیلوم، بروملیاد، کالانکوئه و... برخی از انواع گل آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست موجود در بازار هستند.

  • گل های مناسب محیط های مرطوب:

  بسیاری از گیاهان و گل های آپارتمانی به مناطق مرطوب و بارانی تعلق دارند. با توجه به اینکه محل اصلی رویش آن ها بسیار مرطوب است، ضروری است تا در صورت نگهداری از آن ها در فضا های سربسته هم شرایط مشابهی فراهم شود. فرام آوردن رطوبت مصنوعی از طریق غبارپاشی هم می تواند به رشد و رویش بهتر این گیاهان کمک کند‌. همچنین برخی از فضا های خانه و اداره مثل حمام و دستشویی از رطوبت بیشتری برخودار هستند. گل آناناسی و ارکیده برای نگهداری در محیط های مرطوب بسیار مناسب هستند.

  نکات مهم درخصوص نگهداری از انواع گل آپارتمانی

  گل های همانند سایر گل ها برای رشد و شادابی نیاز های مختلفی دارند. هر چقدر این نیاز ها به شکل دقیق تر تامین شوند، رشد گیاه و شادابی آن بیشتر خواهد شد.

  • تامین هوای لازم و مورد نیاز گل:

  برای این که بتوانید هوای تازه و اکسیژن مورد نیاز گیاه را تامین کنید، کافی است درب ورودی و یا پنجره ها را باز کنید. به این ترتیب نیاز گیاهان برطرف خواهد شد. هوای تازه باعث تقویت بیشتر گیاهان و ایمن نگه داشتن آن ها از ابتلا به بیماری های مختلف می شود. باز نگه داشتن در و پنجره در انتقال و خروج آلودگی های موجود در هوای اتاق هم موثر است. با این وجود گرفتن گل آپارتمانی در معرض کوران و باد وسایل گرمایشی و سرمایشی اشتباه است. نکته مهم دیگر برای باز کردن در و پنجره های اتاق این است که نباید اختلاف دمای زیادی بین محیط بیرونی و درونی وجود داشته باشد.

  • آبیاری گل:

  نکته مهم در خصوص آبیاری گل های آپارتمانی تنظیم بازه های زمانی آبیاری می باشد. در صورت افراط و تفریط برای این کار مسلما پرورش گیاه با اختلال مواجه می شود و حتی در موارد شدید گیاه کاملا از بین خواهد رفت. در هر بار آبیاری، آب اضافی باید از طریق سوراخ های انتهای گلدان گل خارج گردد. همچنین آب نباید بسیار سرد و دارای کلر اضافی باشد‌.

  • تامین نور مورد نیاز گل:

  گل آپارتمانی نور مورد نیاز خود را به طور غیر مستقیم دریافت می کند. قرار دادن گل آپارتمانی در کنار دیوار های روشن در انعکاس نور و رشد بهتر آن ها موثر خواهد بود. گل هایی که در کنار پنجره قرار دارند به سمت نور رویش پیدا می کنند. برای جلوگیری از بهم خوردن تعادل و نظم گیاه در رویش کافی است جهت قرارگیری گل در بازه های زمانی مختلف را تغییر دهید. نور های فلورسنت هم می توانند منابع خوبی برای کمک به تامین نور مورد نیاز گل های آپارتمانی باشند.

  سخن پایانی:

  انتخاب یک گل آپارتمانی و نگهداری از آن ضمن زیباتر کردن محیط می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در روحیه افراد داشته باشد. قبل از انتخاب گل مورد نظر ضروری است افراد اطلاعات کافی از شرایط محیطی و نیاز های رشد آن داشته باشند.

  نظرات
  درج نظر بستن