جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  بنجامین بلک، گلدان سرامیکی
  بنجامین ابلق، گلدان سرامیکی
  بنجامین بلک، گلدان فلزی با پایه
  بنجامین ابلق، گلدان فلزی با پایه

  معرفی گیاه بنجامین

  گیاه بنجامین یکی از درختچه های بسیار پرطرفدار در بین علاقه مندان به گیاهان هستند. بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان نمادی می‌ شناسند که باعث جذب انرژی مثبت می شود. در این مقاله ضمن آشنایی بیشتر با این گیاه قصد داریم به بررسی مهم ترین نکات در خصوص نگهداری آن اشاره کنیم.

  آشنایی با گیاه بنجامین

  گیاه بنجامین Ficus benjamina به عنوان یکی از گیاهان بومی مناطق استوایی آسیا مانند استرالیا و هند شناخته می شود. جزء خانواده موراسه می باشد و یک درختچه پر برگ است. برگ های این گیاه حالت بیضی شکل و چرمی دارند. برگ های جوان در ابتدای رویش دارای رنگ سبز روشن هستند و با گذشت زمان حالت تیره تری پیدا می کنند. این گیاه دارای گونه های متفاوتی می باشد و شرایط نگهداری آن ها تا حدودی با هم متفاوت است. به عنوان مثال بنجامین ابلق برای اینکه رنگ برگ های خود را از دست ندهد به نور بسیار زیادی نیاز دارد.

  بنجامین از جمله گیاهانی است که در محیط باز هم نگهداری می‌شود و رشد آن به حدود ۵ متر هم می‌رسد در حالیکه در صورت نگهداری از آن در ساختمان ارتفاع کمتری خواهند داشت. این دنیا از قدرت بالایی برای پاکسازی هوای اطراف خود برخوردار است از این رو نگهداری از آن در آپارتمان ها و ادارات بسیار رایج است.

  این گیاه باید در چه محیطی نگهداری شود؟

  گیاه مانند سایر گیاهان نیازمند فراهم آمدن شرایط ایده آل برای رشد و شادابی مناسب می باشد.

  • نور لازم:

  گیاه بنجامین جز گیاهانی است که نیازمند نور غیر مستقیم به میزان زیاد می باشد. بهتر است محل نگهداری این گیاه در فضایی مثل پشت پنجره های شرقی یا جنوبی ساختمان باشد. در صورتی که این گیاه در معرض نور نامناسب و ناکافی قرار بگیرد، برگ های آن شروع به ریزش پیدا می‌ کنند. از طرف دیگر نور بیش از حد و تابش مستقیم اشعه های آفتاب منجر به ایجاد سوختگی در برگ ها و خراب شدن آن ها می شوند.

  • دمای مناسب :

  سینمایی که این گیاه را می توان در نگهداری کرد بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس است. نکته مهم در خصوص دمای محیط این است که این گیاه نسبت به سرمای زیاد حساسیت دارد. بنابراین قرار دادن آن در محل هایی مثل نزدیکی کولر یا کنار درز در و پنجره صحیح نیست. همچنین در صورتی که گیاه در معرض نوسانات دمایی زیاد قرار بگیرد، دچار شوک شده و این موضوع را به صورت برگ ریزی نشان می دهد.

  • آبیاری گیاه:

  برای آبیاری این گیاه باید از آب های استفاده کرد که فاقد املاح هستند. برای این کار می توان به سراغ آب جوشیده ولرم رفت. همچنین در صورتی که آب برای مدت دو روز به صورت ساکن در یک ظرف قرار داده شود، کلر آن از بین می رود. در فواصل زمانی آبیاری، خاک گلدان باید خشک شود. برای کنترل این موضوع کافی است یک بند در انگشت را درون خاک گلدان فرو برد. استفاده از آب سرد برای آبیاری این گیاه توصیه نمی شود نکته مهم دیگر این است که در فصول گرم نسبت به فصول سرد این گیاه به تعداد دفعات بیشتری از آبیاری نیاز دارد.

  • رطوبت مورد نیاز :

  گیاه بنجامین جزء گیاهان رطوبت دوست شناخته می‌شود و اگر رطوبت کافی برای گیاه تامین شود دچار عوارضی مانند برگ ریزی، خشک و شکننده شدن برگ ها و بی حالی ساقه ها می شود. روش های مختلفی برای تامین رطوبت وجود دارد. از این جمله می‌ توان به قرار دادن یک ظرف آب در نزدیک گلدان و یا درست کردن یک جزیره زیر گلدان آن اشاره کرد. اسپری آب در حد غبارپاشی نیز می‌ تواند به تامین رطوبت این گیاه کمک کند.

  • خاک مناسب:

  نکته مهم در انتخاب خاک این گیاه این است که باید دارای زهکشی بالا باشد به این ترتیب پس از آبیاری آب اضافی از گلدان خارج می شود. بهترین ترکیبی که می‌توان برای خاک این گیاه در نظر گرفت مخلوطی از ماسه، کود های دامی، کود برگ، خاک باغچه و خاک پیتماس می باشد. 

  نکات مهم در خصوص کود دهی و تعویض گلدان گیاه کدام اند؟

  گیاه بنجامین جزء گیاهانی به شمار می رود که نیاز زیادی به کود دهی ندارد. با این وجود کود دادن به این گیاه در در فصل های رشد در شادابی و رشد بهتر آن موثر خواهد بود در فواصل زمانی سه هفته ای می توان  از کود هایی که مخصوص گیاهان آپارتمانی می باشد و یا کود هایی که منحصراً برای گیاه بنجامین در بازار وجود دارد، استفاده کرد.

  در خصوص تعویض گلدان گیاه باید گفت که به صورت سالیانه و بر مبنای میزان رشد گیاه می توان گلدان آن را تعویض کرد. زمان مناسب برای انجام این کار در طی ماه های فروردین و اردیبهشت می باشد. در صورتی که برگ های تازه رویش پیدا کرده بیش از حد ریز باشند یا ریشه های گیاه از گلدان خارج شده باشند، نشان دهنده نیاز به یک گلدان بزرگتر می باشد.

  آیا تمیز کردن برگ های گیاه ضروری است؟

  این گیاه جزء گیاهانی می باشد که دارای تعداد زیادی برگ می باشد. این برگ ها علاوه بر جذابیت بصری در حقیقت روشی برای تنفس گیاه هستند. اگر این گیاه در محیطی قرار داده شود که برگ ها در معرض گرد و غبار باشند، تنفس گیاه را با اختلال مواجه خواهد کرد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی توصیه می شود تا برگ های گیاه در فواصل زمانی مشخصی به کمک یک دستمال مرطوب تمیز شود. برای تمیز کردن برگ های گیاه هرگز نباید به سراغ براق کننده های شیمیایی موجود در بازار رفت. این براق کننده ها باعث می شوند برگ های گیاه بنجامین ریزش پیدا کنند. علاوه بر آب خالص بهترین محلولی که برای تمیز کردن برگ های این گیاه می‌توان استفاده کرد، ترکیبی از یک لیتر آب به همراه چند قطره شیر می باشد.

  سخن پایانی

  گیاه بنجامین جز گیاهان آپارتمانی است که بخاطر عمر طولانی بسیار پر طرفدار می باشد. یکی از نکته مهم در نگهداری از این گیاه تامین رطوبت کافی است.

  فیلتر Close
  کمترین: 442,750 تومان بیشترین: 644,000 تومان
  ريال442750 ريال644000