جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  دراسنا کامپکت سرامیکی
  دراسنا کامپکت، گلدان سرامیکی طرح بهار

  معرفی گیاه دراسنا کامپکت

  یکی از گیاهان آپارتمانی سرسبز و کوچک که به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفته است، گیاه دراسنا کامپکت می باشد. ابعاد کوچک این گیاهان را به یکی از گزینه‌ های اصلی برای نگهداری در فضای داخلی ساختمان تبدیل کرده است. مقاله قصد داریم به بررسی مهمترین نکات برای رشد و پرورش این گیاه اشاره کنیم بپردازیم.

  آشنایی با گیاه دراسنا کامپکت

  گیاه دراسنا کامپکت( Dracaena Compacta)  به عنوان یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی شناخته می شود. این گیاه به قسمت های جنوب شرقی کشور آفریقا تعلق دارد و جزء خانواده Asparagaceae می باشد. این گیاه دارای  برگ های زیبایی می باشند که کاملاً متراکم هستند و به رنگ سبز دیده می شوند. یکی از دلایل نام گذاری این گیاه به خاطر نحوه قرارگیری برگ های آن است که کاملا به صورت فشرده در کنار هم قرار دارند. به خاطر اندازه کوچک آن که حدود ۳۰ سانتیمتر ارتفاع دارد، به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی شناخته می شود و چندان مناسب استفاده از فضاهای خارج از ساختمان نیست.

  ویژگی بارز این گیاه چیست؟

  از مهم ترین ویژگی های این گیاه می توان به توانایی تصفیه هوا اشاره کرد. بسیاری از افراد علاوه بر زیبایی، این گیاه را به خاطر توانایی فوق العاده در تصفیه هوا نگهداری می کنند. آلاینده های متفاوتی در فضا های داخلی ساختمان وجود دارند که می توانند روی سلامت انسان تاثیر بگذارند. دراسنا کامپکت قابلیت پاک سازی اثرات حشره کش، باکتری ها و مواد شوینده موجود در محیط را دارد.

  شرایط ایده آل برای رشد و پرورش این گیاه چگونه است؟

  نور کافی برای گیاه دراسنا کامپکت

  این گیاه جزء گیاهان سایه دوست به شمار می رود و علاقه چندانی به نور شدید ندارد. در صورتی که این گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب به میزان زیاد قرار بگیرد، دچار سوختگی می شود. گیاه دراسنا کامپکت به عنوان یکی از مقاوم ترین گیاهان در معرض نور کم شناخته می شود.

  دمای مناسب:

  بهترین دمایی که می توان این گیاه را در آن قرار داد، همان دمای طبیعی داخل ساختمان می باشد. در زمستان بهتر است این گیاه در دمای ۱۶ درجه سلسیوس نگهداری شود، چرا که این گیاه حساسیت بسیار بالایی نسبت به سرما دارد. بنابراین نگهداری از این گیاه در فصل سرما مستلزم توجه بسیار زیاد نسبت به سرمای هوا می باشد. این گیاه دماهای پایین تا حدود ۱۳ درجه سلسیوس را می تواند تحمل کند. حداکثر دمایی که می تواند در تابستان نسبت به آن مقاوم باشد، حدود ۲۴ درجه سلسیوس می باشد. گرمای بیش از حد هم روی رشد گیاه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

  رطوبت مورد نیاز:

  گیاه دراسنا کامپکت و سایر گیاهان خانواده دراسنا در رطوبت حدود ۴۰ درصد می توانند به خوبی رشد پیدا کنند. در حقیقت رطوبت موجود در داخل ساختمان برای تامین نیازهای رشد گیاه کافی است. البته باید به این نکته توجه کرد در صورتی که دمای محیطی که گیاه در آن نگهداری می‌شود بیش از حد در تابستان گرم باشد، لازم است تا  رطوبت محیط به روش های مختلف افزایش پیدا کند. گرما و خشکی توام رشد گیاه را با اختلال مواجه می کند.

  آبیاری گیاه:

  نکته حائز اهمیت در آبیاری گیاه دراسنا کامپکت، استفاده از آبهای تصفیه شده و یا آب جوشیده ای است که سرد شده باشد. یکی دیگر از راه ها این است که آب لوله کشی برای مدت دو روز در یک هوای باز قرار داده شود تا املاح آب مثل کلر خارج شوند و آب آماده استفاده گردد. املاح موجود املاح و عناصر موجود در آب لوله کشی مثل کربنات، فلوراید و... باعث ایجاد شوری در خاک می شوند که برای رشد گیاه مضر هستند. در فواصل آبیاری خاک گلدان باید خشک شود. وقتی که سطح خاک خشک شد، می توان گلدان را آبیاری کرد. تعداد دفعات لازم برای آبیاری گلدان، بستگی به دمای محیط دارد. طبیعتاً محیط هایی که دمای بالاتری داشته باشند، نیاز به آبیاری در دفعات بیشتری خواهند بود. از سوی دیگر آبیاری بیش از حد به گلدان منجر به از بین رفتن ویژه این گیاه می شود بنابراین کنترل خاک گلدان برای هر بار آبیاری گیاه دراسنا کامپکت ضروری می باشد.

  خاک گلدان گیاه دراسنا کامپکت

  این گیاه نیاز به خاک سبکی دارد که دارای زهکشی بالا باشد. نکته حائز اهمیت در انتخاب خاک گلدان گیاه این است که خاک های ترکیبی که در آن خاک باغچه وجود دارد، اصلاً برای این گیاه مناسب نیستند. خاک باغچه مانع از عبور کامل آب می‌ شود و در نهایت آب در انتهای گلدان انباشته شده که ریشه های گیاه را دچار پوسیدگی می کند. این موضوع خود را به شکل زرد شدن برگ های گیاه نشان می دهد. در انتخاب خاک می توان از ترکیباتی استفاده کرد که شامل ماسه و شن هم باشند.

  نکات مهم برای کوددهی و تعویض گلدان گیاه دراسنا کامپکت کدام اند؟

  خاک ایده آل برای این گیاه، خاک های سبک هستند که نسبت به خاک های سنگین دارای مواد مغذی کمتری می باشند. بهترین گزینه برای کوددهی این گیاه، استفاده از انواع کود های مایع می باشد، چرا که کود های کریستالون باعث بروز سوختگی در این گیاه می شوند. انواع کود های موجود در بازار که مناسب گیاهان زینتی هستند، در فواصل زمانی یک ماهه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

  رشد ریشه های این گیاه به شکل مدور می باشد. به این ترتیب لازم است تا انتخاب گلدان این گیاه به دقت انجام شود. در صورت انتخاب گلدان با اندازه مناسب، تعویض گلدان در فواصل زمانی دوساله می تواند انجام شود.

  سخن پایانی

  گیاه دراسنا کامپکت یکی از گیاهان آپارتمانی سرسبز و کوچک می باشد. زیبایی این گیاه و خاصیت تصفیه هوا آن را به یکی از گیاهان محبوب در بین همه مردم تبدیل کرده است. در آبیاری این گیاه سایه دوست استفاده از آب های فاقد املاح ضروری می باشد.

  فیلتر Close
  کمترین: 350,000 تومان بیشترین: 410,000 تومان
  ريال350000 ريال410000