جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  شفلرا ابلق، گلدان سرامیکی طرح صدفی

  معرفی گیاه شفلرا

  گیاه شفلرا از جمله گیاهانی است که می‌توان آن را در داخل و خارج از منزل پرورش داد این گیاه دارای برگ های بسیار زیبایی است و مورد توجه بسیاری از علاقمندان به گل های آپارتمانی قرار گرفته است. مقاله ضمن آشنایی بیشتر با خصوصیات این گیاه به نکات مهم در زمینه نگهداری آن خواهیم پرداخت.

  آشنایی با گیاه شفلرا

  نام انگلیسی این گیاه umbrella tree است. اصالتاً به کشور استرالیا تعلق دارد و به نام علمی Schefflera arboricola معروف است. نحوه اتصال برگ های این گیاه به شاخه از طریق دمبرگ ها است و ممکن است بین ۳تا ۸دن برگ وجود داشته باشد. ابعاد طول و عرض برگ‌ های این گیاه متغیر است و در صورتی که در شرایط محیطی مناسب پرورش داده شود، تا بیش از ۳۰۰سانتیمتر رشد خواهد داشت. این گیاه دارای یک شاخه اصلی می باشد و تمام شاخه هایی که کوچکتر هستند، از ساقه رویش پیدا می کنند.

  می توان این گیاه را در فضای خارج از منزل و یا درون آپارتمان نگهداری کرد. اگر این گیاه در فضای باز پرورش داده شود شاهد گل دهی آن خواهید بود. گل های این گیاه به رنگ های صورتی و سفید هستند. البته این موضوع در رابطه با گیاهانی که در فضای بسته نگهداری می شوند صدق نمی کند. با این وجود به دلیل محبوبیت گیاه شفلرا به خاطر برگ های آن است و گل دهی و یا عدم گل دهی آن تاثیری روی محبوبیت آن ندارد.

  گیاه شفلرا در چه محیطی باید نگهداری شود؟

  قبل از اقدام برای خرید این گیاه بهتر است از شرایط نگهداری آن به طور کامل آگاه شوید تا بتوانید گیاهی شاداب داشته باشید.

  نور مورد نیاز:

   این گیاه باید در محیطی قرار داده شود تا در معرض نور غیر مستقیم قرار گیرد. این گیاه نیازمند نور متوسط تا زیاد است. بنابراین بهترین محلی که می توان گلدان این گیاه را در آن قرار داد، جایی نزدیک به پنجره های آفتابگیر می باشد. به این ترتیب شاهد حفظ شادابی این گیاه خواهید بود. از طرف دیگر باید به حالت رویش برگ ها دقت کنید. اگر برگ ها به یک سمت خاص چرخیده باشند، نشان دهنده دریافت بیش از حد نور است و تقارن گیاه به هم خورده است.

  دمای مناسب:

  این گیاه به مناطق گرمسیری تعلق دارد بنابراین باید در محیط مشابهی پرورش داده شود. بهترین دمایی که می توان گیاه شفلرا را در آن پرورش داد، بین ۱۸تا ۲۷درجه سلسیوس می باشد. قرار دادن این گیاه در معرض دماهای بسیار پایین یا بالا می تواند اثرات موز روی رشد گیاه داشته باشد گیاه این موضوع را به صورت ریزش برگ ها نشان می دهد مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کنید عدم قرار دادن گیاه در معرض وزش مستقیم باد و یا وسایل سرمایشی و گرمایشی می باشد.

  آبیاری گیاه شفلرا

  این گیاه در فصول رشد نیازمند آبیاری زیاد است و در طرف مقابل زمانی که در فصول سرد سال قرار داریم، نیاز به آبیاری کمی دارد. در فواصل زمانی آبیاری باید دقت کنید که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. در صورت زیاده روی در آبیاری این گیاه، شاهد ریزش برگ های آن خواهید بود. در صورتی که خاک گلدان گیاه به طور مداوم مرطوب باشد، باعث غرقاب شدن ریشه های گیاه می شود که نتیجه آن ایجاد پوسیدگی در ریشه و نهایتاً خراب شدن گیاه است.

  رطوبت لازم:

  با توجه به این که گیاه شفلرا بومی مناطق گرمسیری است به رطوبت ای بین ۴۰تا ۵۰درصد نیاز دارد که می توان گفت رطوبت نسبتا متوسط و زیاد است. وقتی در فصول گرم و خشک سال قرار داریم به کمک ایجاد جزیره می توان رطوبت این گیاه را تامین کرد. به این ترتیب محیطی مانند محل اصلی پرورش گیاه ایجاد می‌شود.

  نکات مهم در خصوص کوددهی و خاک این گیاه کدام اند؟

  به منظور کوددهی گیاه شفلرا می توانید از انواع کود های محلول در آب استفاده نمایید. فواصل استفاده از کود های محلول برای این گیاه بهتر است دوره های ۱ماهه در طی فصول رشد باشد. این کار مانع از پژمردگی برگ های این گیاه می گردد. زیاده روی در مصرف کود های مایع ممکن است منجر به سوختن ریشه های این گیاه گردد.

  این گیاه  نسبت به آبیاری بیش از حد حساس می باشد، پس لازم است خاکی که برای این گیاه استفاده می کنید، سبک و دارای زهکشی بالا باشد. به این ترتیب آب اضافی گیاه از خاک خارج می شود. بهترین ترکیبی که برای این گیاه می‌ توان در نظر گرفت مخلوطی از خاک کوکوپیت و همراه کود آماده و خاک آماده است.

  آیا برگ های این گیاه نیاز به تمیز کردن دارند؟

   گیاهان آپارتمانی از جمله گیاه شفلرا برای تنفس نیاز به باز بودن روزنه های روی برگ هایشان دارند بنابراین ضروری است تا گرد و خاکی که روی برگ ها می نشیند، به کمک یک دستمال مرطوب به خوبی تمیز شود. فواصل زمانی چند هفته ای برای انجام این کار مناسب است. محلول دیگری که برای تمیز کردن برگ های این گیاه می توانید از آن استفاده کنید، اضافه کردن مقدار بسیار کمی شیر در حد چند قطره به یک لیوان آب است. استفاده از انواع براق کننده های شیمیایی به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود. نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص برگ های این گیاه سمی بودن آن هاست. بنابراین لازم است تا دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی باشد.

  سخن پایانی

  گیاه شفلرا از جمله گیاهان بومی مناطق گرمسیری است که می توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد که فراهم آوردن رطوبت کافی است.

  فیلتر Close