جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  عنکبوتی، گلدان میکا با پایه

  معرفی گیاه عنکبوتی

  گیاه عنکبوتی یکی از گیاهان بسیار مناسب برای نگهداری در فضای داخلی ساختمان به شمار می رود. نگهداری از این گیاه بسیار راحت است. از این رو یکی از گزینه‌های اصلی برای افرادی است که وقت کافی برای رسیدگی به گیاهان و یا تجربه کافی در این زمینه را ندارند. در این مقاله به آشنایی با این گیاه می پردازیم.

  خصوصیات کلی گیاه عنکبوتی

  گیاهان عنکبوتی که به عنوان گیاه برگ گندمی، سنجاقی و کلروفیتوم نیز شناخته می شوند، یکی از گیاهان آپارتمانی با رشد سریع می باشد. خاستگاه این گیاه زیبا جنوب قاره آفریقا می باشد. معادل لاتین آن spider plant و نام علمی این گیاه CHLOROPHYTUM COMOSUM می باشد. تنوع گونه های این گیاه بسیار زیاد است و تاکنون بالای ۲۰۰گونه از آن شناسایی شده است. رشد این گیاه تا حدود ۳۰سانتیمتر نیز ادامه پیدا می کند. برگ های آن حالت باریک و خطی دارند. ترکیب رنگ به کار رفته در این گیاه شامل سفید و سبز است. در گونه های مختلف جای این دو رنگ با هم عوض می شود. در برخی گونه ها سفید در مرکز و در برخی دیگر رنگ سبز در مرکز برگ های این گیاه دیده می شود.

  شرایط محیطی ایده آل برای رشد این گیاه چگونه است؟

  با وجود توانایی بسیار بالایی گیاه عنکبوتی در تطابق با محیط پیرامون، قرار دادن این گیاه در شرایط محیطی ایده‌آل در حفظ شادابی آن تاثیر بسزایی دارد.

  • نیاز به نور :

  بهترین محلی که میتوان گیاهان عنکبوتی را در قرارداد فضای نزدیک به پنجره می باشد البته نکته حائز اهمیت در خصوص نور مورد نیاز این گیاه این است که تابش مستقیم نور خورشید به ویژه هنگام ظهر برای این گیاه مضر است. یک حالت ایده آل دیگر قرار دادن گلدان این گیاه نزدیک به سایر گلدان ها و در محیط سایه البته در فضای باز می‌ باشد. در فضای داخل ساختمان اگر گیاه در محلی قرار داده شود که دور از نور باشد، باعث تاثیر منفی در رشد برگ های آن می شود. به طور خلاصه باید گفت که گیاهان عنکبوتی به نور غیر مستقیم و زیاد نیاز دارند. نور ناکافی باعث طویل شدن بیش از حد برگ های آن می‌شود و نور مستقیم هم باعث ایجاد آفتاب سوختگی در برگ های این گیاه می گردد.

  • دمای ایده آل:

  گیاهان عنکبوتی توانایی بسیار مناسبی  برای تطابق خود با تغییرات دمایی دارند. در حقیقت این گیاهان می توانند در دما های بسیار پایین و نزدیک به صفر درجه سلسیوس را نیز تحمل کنند. این گیاه در دماهای بالا و حدود ۳۰درجه سلسیوس نیز امکان ادامه حیات دارد.

  • شرایط مناسب آبیاری:

  با توجه به اینکه گیاهان عنکبوتی در محیط های مختلف با دما های متفاوتی نگهداری می‌ شوند برای آبیاری باید به شرایط محیط توجه کرد. یک اصل کلی در آبیاری گیاه عنکبوتی این است که خاک گلدان هنگام آبیاری باید خشک باشد. کنترل این موضوع به کمک انگشتان دست یا یک تکه چوب امکان پذیر است.

  • رطوبت مورد نیاز:

  اگر گیاه در محیط های با دمای بیشتر از ۱۵درجه سلسیوس نگهداری شود علاوه بر آبیاری، برای تامین رطوبت باید غبارپاشی نیز شود. به طور معمول دمای هوا در تابستان در اغلب مناطق بیشتر از ۱۵درجه سلسیوس است و توصیه می شود که در فصل گرما غبار پاشی روزانه انجام شود.

  نکات مهم در خصوص کود، خاک و تعویض گلدان این گیاه کدام اند؟

  این گیاه برای تامین نیاز های تغذیه ای خود نیازمند کوددهی می باشد. تغذیه مصنوعی گیاه عنکبوتی از طریق کود های شیمیایی که به صورت محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرند، انجام می شود. کود مناسب این گیاه همان کود های شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی می باشد و در فواصل زمانی دو هفته ای می توان از آن ها استفاده کرد.

  بهترین ترکیبی که برای خاک گیاهان عنکبوتی می توان در نظر گرفت، ماسه و پیت ماس به نسبت برابر می باشد. در خصوص تعویض گلدان گیاه باید به این نکته توجه کرد که رشد این گیاه بسیار زیاد است و به طور میانگین به صورت سالیانه باید گلدان گیاه عنکبوتی تعویض شود. تعویض منظم گلدان گیاهان عنکبوتی برای شادابی و رشد بهتر این گیاه ضروری می باشد. یک راه حل ساده برای تخمین زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه، پایش رشد آن است. به این ترتیب که باید به رشد گیاه توجه کنید. زمانی که احساس گردید رشد این گیاه مانند سابق انجام نمی شود و یا برگ های جدید رویش کرده شادابی قبل را ندارند، یک علامت واضح برای تعویض گلدان به شمار می رود.

  تکثیر گیاه عنکبوتی به چند طریق انجام می شود؟

  گیاهان عنکبوتی به طرق مختلفی تکثیر پیدا می کند. گیاه اصلی دارای ساقه های بلندی است که به صورت رونده رشد می کنند و همچنین برگ های دسته ای و کوچک دارند. این برگ های دسته ای اصطلاحاً گیاهچه نامیده می‌شوند. این گیاهچه های کوچک در صورت قرار گرفتن در مجاورت خاک ریشه می دهند و به گیاهان مستقل دیگری تبدیل می شوند.

  یکی از نکات مهم برای موفقیت در تکثیر گیاه عنکبوتی پرورش آن در گلدان حاوی کمپوست می باشد. پس از آن که گیاهچه ها شروع به ریشه دادن کردند و ریشه های آن به اندازه کافی بزرگ شدند می توان آن ها را از گیاه اصلی جدا کرد. همچنین امکان ریشه دادن این گیاهچه ها در آب نیز وجود دارد. فصول مناسب برای تکثیر این گیاه بهار و تابستان است. گیاهچه های انتخاب شده برای تکثیر باید در دما و نور مناسب قرار بگیرند. شرایط ایده آل برای رشد گیاهچه ها دمای بین ۱۸تا ۲۰درجه سلسیوس و در معرض تابش غیر مستقیم آفتاب می باشد.

  کلام پایانی

  گیاه عنکبوتی از جمله گیاهانی به شمار می رود که می‌توان در فضای بیرون و درون منزل از آن نگهداری کرد. تنوع گونه های آن بسیار زیاد و نگهداری از آن آسان می باشد. از این رو یکی از گزینه‌ های اصلی افراد برای نگهداری در آپارتمان ها به شمار می رود.

  فیلتر Close