جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  مارانتا کلاته آ

  مارانتا کالاته آ گلدان سرامیکی

  گلدانی فوق العاده لوکس و جذاب مخصوص محیط هایی از خانه که نور کمی دارند.
  400,000 تومان
  مارانتا کالاته آ گلدان فلزی طرح الوان
  مارانتا کالاته آ گلدان فلزی طرح بسکت

  معرفی گیاه مارانتا کالاته‌آ

  گیاه مارانتا کالاته‌آ با برگ‌های زیبایی که به برگ گورخری معروف‌اند، بومی مکزیک بوده و در جنگل‌های گرمسیری آن زندگی می‌کند. گیاه کالاته‌آ از خانواده گیاهان مارانتا است ولی برگ‌های آن از گیاه مارانتا بزرگ‌تر است. گیاه مارانتا کالاته‌آ رشته بسیار سریعی دارد و به همین دلیل می‌تواند تا یک متر رشد کند. برگ‌های گیاه همیشه سبز بوده و بر روی آن نقش و نگارهای وجود دارد؛ که سبب زیبایی گیاه می‌گردد. برگ‌های آن بسیار بلند بوده و بیضی شکل هستند. رنگ برگ‌ها به صورتی است‌؛ که در قسمت رویه برگ قرمز تیره با حاشیه سبز است ولی قسمت زیرین برگ به رنگ بنفش است و خود برگ نیز نوک تیز است. نکته‌ای که راجع به حاشیه این برگ‌ها وجود دارد این است؛ که به صورت دندان دار است و رگبرگ‌های آن به رنگی مایل به سفید است. گیاه کالاته‌آ گل می‌دهد و گل‌های آن به رنگ بنفش مایل به سفید هستند. این گل‌ها در زیر و روی گیاه به نحوی قرار دارند؛ که پنهان هستند و در فصل بهار می‌رویند. برای رشد بهتر گیاه بهتر است؛ که گل‌های این گیاه را قطع کرده تا جلوی رشد اصلی گیاه را نگیرند.

  انواع مختلف گیاه مارانتا کالاته‌‌آ

  گیاه مارانتا کالاته‌آ انواع مختلفی دارد و یکی محبوب‌ترین آن‌ها calathea picturata crimson نام دارد. نوع دیگری از آن‌ها Maranta leuconeura است؛ که به منظور گسترش در جنگل استفاده می‌شود، به دلیل اینکه یک الگوی رشد خاصی دارد. در این قسمت به معرفی سه گونه از گونه‌های کالاته‌آ می‌پردازیم:

  :Calathea lancifolia این نوع گیاه کالاته‌‌آ ساده‌ترین نوع کالاته‌آ به حساب می‌رود و برگ‌هایی باریک دارد.

  :Calathea ornate این گونه گیاه برگ‌هایش به رنگ سبز تیره است و هم‌چنین نسبت به دیگر گیاهان ترجیح می‌دهد در معرض نور پراکنده‌ای باشد.

  :Calathea leitzii این نوع کالاته‌آ درواقع یک جهش گیاهی است؛ که از تنوع زیادی برخوردار است. ابتدا در یک گلخانه در مالزی کشف شده است. برای رشد مطلوب این گیاه نیاز است؛ که به گیاه مدام آب داده و رطوبت آن را حفظ کرده و هم‌چنین نور پراکنده را برایش تامین کرد.

  شیوه نگهداری از این گیاه

  نور

  گیاه مارانتا کالاته‌آ به مکانی با نور غیر مستقیم نیاز دارد به هیچ عنوان نباید اجازه داد این گیاه در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار بگیرد مخصوصاً در بعد از ظهر که گرم‌ترین قسمت روز است اگر در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد برگ‌های آن قهوه‌ای شده و شدیدا می‌سوزند. با اینکه این گیاه در مکان‌هایی با نور کم بهتر رشد می‌کند اما نباید آن را در محیط‌های کاملاً تاریک قرار داد؛ زیرا سرعت رشد و خود را از دست داده و ساقه‌های آن پژمرده می‌گردند. اگر قصد دارید این گیاه را در آپارتمان نگهداری کنید باید در محلی قرار دهید که سایه بوده و نور خورشید به طور غیر مستقیم به آن بتابد.

  آبیاری و رطوبت

  برای آب دادن به گیاه کالاته‌آ باید بسیار دقت کنید که علاوه بر مرطوب نگه داشتن خاک نباید خاک کاملا خیس باشد زیرا گیاه دوست ندارد در محیط خیس زندگی کند ولی خشک شدن خاک آن باعث می‌شود گیاه پژمرده شده در برگ‌های آن به صورت لوله‌ای درآیند. شما باید سعی کنید چینی محیطی را برای گیاه ایجاد کنید زیرا اگر گیاه خشکی را تحمل کند استرس‌های زیادی به آن وارد شده و در نتیجه گیاه آسیب می‌بیند. در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گیاه است باید به گیاه بیشتر آب دهید در خاک آن را بیشتر مرطوب نگه دارید ولی در فصل زمستان که فصل خفگی گیاه است میزان آبیاری باید کاهش یابد.

  زمان آبیاری گیاه مارانتا کالاته‌آ

  زمان آبیاری گیاه زمانی است؛ که سطح رویه خاک خشک شده ولی زیر آن نم داشته باشد میزان آبی که به این گیاه باید بدهید به حدی است؛ که اضافه این آب باید در سینی زیر گلدان جمع گردد. کیفیت آبی که به گیاه کالاته‌آی گورخری می‌دهید نیز برای گیاه مهم است؛ زیرا آب سرد به گیاه شد وارد می‌کند و آب لوله کشی که مقادیر بالای فلوئور و کلر دارد نیز باعث لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های آن ایجاد می‌کند، در نتیجه برای آبیاری گیاه بهتر است از آب فیلتر شده یا آب باران استفاده کرد یا اگر قرار است از آب لوله کشی استفاده شود بهتر است یک شب باقی بماند تا کلر اضافی آن خارج شده و سپس به گیاه دهید. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه باید هفته‌ای چند بار آن را مرطوب کرد؛ که برای افزایش رطوبت هوا می‌توان از دستگاه مرطوب کننده یا سینی پر از آب استفاده کرد. برای حفظ درخشندگی برگ‌های گیاه باید رطوبت مورد نیاز گیاه را نیز تامین کرد.

  دما

  به دلیل اینکه زیستگاه کالاته‌آی گورخری در مناطق گرمسیری است، برای رشد مطلوب به دمای متعادل نیاز دارد. گیاه را باید در بازه دمایی 18 الی 24 درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.

  خاک و کود

  برای رشد بهتر گیاه بهتر است خاکی با ترکیبات زغال‌سنگ و زهکشی خود انتخاب کرد. مناسب‌ترین ترکیب برای خاک گلدان گیاه کالاته‌آ یک قسمت خاک گلدان، دو قسمت زغال‌سنگ و دو قسمت پرلیت است. برای کود دهی بهتر است در فصول رشد یک چهارم از کود مایع حلال در آب را به گیاه دهید ولی سالی چند بار خاک را شسته تا مواد معنی موجود در آن از بین روند.

  کلام پایانی

  شما در این مقاله با گیاه مارانتا کالاته‌آ آشنا شدید و دانستید گیاه نسبت به نور مستقیم حساس بوده و باید حتما رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کرد تا رشد مطلوبی داشته باشد. امید است مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

  فیلتر Close
  کمترین: 363,000 تومان بیشترین: 400,000 تومان
  ريال363000 ريال400000