جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  کاج مطبق، گلدان سرامیکی

  کاج مطبق، گلدان سرامیکی

  کاج مطبق یا کاج جزیره نورفولک با نام گیاه شناسی: Araucaria heterophylla یک درخت مخروطی همیشه سبز است که به عنوان یک گیاه خانگی زیبا شناخته می شود. شاخه های بلند و افقی آن با سوزن های کوتاه و نرم پوشیده شده اند که با افزایش سن گیاه تیره تر می شوند.برای درک نحوه نگهداری از این گیاهان، بایستی خواستگاه آنها را بشناسیم، زیستگاه بومی این شبه کاج جزیره نورفولک می باشد، جزیره کوچکی در اقیانوس آرام ما بین استرالیا، نیوزیلند و کالدونیای جدید. جایی که آنها از دمای متوسط، هوای مرطوب و نور روشن لذت می برند در مقابل هوای خشک، خاک خشک و نور کم می تواند باعث ریزش سوزن ها شود که امکان رشد مجدد ندارند.
  450,000 تومان

  معرفی گیاه کاج مطبق

  گیاه کاج مطبق به خاطر ظاهر زیبایی که دارد، طرفداران زیادی در بین علاقه مندان به گل و گیاه پیدا کرده است. از این گیاه هم در فضای باز و هم در آپارتمان می توان نگهداری کرد. برای رشد و حفظ سرسبزی این گیاه باید نکات بسیار مهمی را مد نظر قرار داد. در این مقاله قصد داریم به مهم ترین نکات اشاره کنیم.

  آشنایی با گیاه کاج مطبق

  گیاه کاج مطبق با نام علمی Araucaria heterophylla شناخته می شود که جزا راسته هتروفیلیا است. از دیگر اسامی شناخته شده آن در بین مردم می توان به کپیناژ اشاره کرد. این گیاه بومی استرالیا می‌ باشد و رشد آن بسته به محل نگهداری متفاوت است. در طبیعت و فضای باز رشد بسیار زیادی دارد و تا بیش از ۵۰ متر می‌ تواند رشد کند. در حالی که گونه هایی که در منازل نگهداری می‌ شوند، حداکثر تا ۲ متر رشد خواهند کرد. 

  نکته ای که قبل از خرید این گیاه باید بدانید این است که این گیاه در حقیقت یک نوع از انواع کاج نیست و تنها از نظر ظاهری با آن شباهت دارد. جزء گیاهانی شناخته می شود که همواره سبز هستند. نحوه رویش شاخه های این گیاه به شکل افقی می باشد و فرم برگ های آن سوزنی و حالت متراکم دارد. هر چقدر سن گیاه افزایش پیدا کند، رنگ سبز این برگ های سوزنی شکل حالت تیره تری به خود می گیرد.

  شرایط محیطی که این گیاه در آن نگهداری می شود، باید چگونه باشد؟

  هرچقدر شرایط محیطی که این گیاه در آن نگهداری می شود به شرایط ایده آل نزدیک تر باشد، گیاه از رشد و شادابی بیشتری برخوردار بود.

  نور مناسب:

  گیاه کاج مطبق جزو گیاهانی است که نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده شود. البته نور صبحگاهی یا عصر مشکلی برای گیاه ایجاد نخواهد کرد و در سایر ساعات روز این گیاه بهتر است در سایه نگهداری شود. به طور کلی تامین نور غیر مستقیم به طور دائم برای این گیاه ضروری است. برای اطمینان از داشتن یک الگوی رشد منظم، چرخش حدودا ۲۰ درجه ای گیاه ضروری می باشد.

  دمای محیط:

  این گیاه در تابستان در دماهای بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سلسیوس بهترین رشد خود را خواهد داشت و در زمستان بهتر است در دمای بین ۵ تا ۱۰ درجه سلسیوس نگهداری شود. اگر دمای بیرون از ساختمان حدود ۵ تا ۱۰ درجه سلسیوس باشد امکان انتقال گیاه به بیرون وجود دارد، البته در ساعاتی از روز که شدت تابش نور مستقیم خورشید زیاد نیست.

  رطوبت لازم برای گیاه کاج مطبق:

  این گیاه جزو گیاهان به شمار می رود که به رطوبت بالا نیاز دارد. محیطی که گیاه کاج مطبق در نگهداری می شود باید دارای رطوبت ۸۰ درصد باشد تا بتواند به رشد خود ادامه دهد. این در حالی است که فراهم آوردن چنین رطوبتی در فضا های داخلی ساختمان دشوار و گاها ناممکن است. بنابراین باید رطوبت این گیاه از طریق روش هایی مانند اسپری آب صورت پذیرد. نگهداری گیاه در محیط های خشک رشد گیاه را با اختلال مواجه کرده و منجر به برگ ریزی می گردد. همچنین از قرار دادن گیاه در مجاورت وسایل سرمایشی و گرمایشی باید خودداری کرد‌.

  آبیاری گیاه:

  همانطور که گفته شد این گیاه مناطق نیمه گرمسیری و با آب و هوای معتدل تعلق دارد که دارای دو فصل بارانی و سرد می‌باشد. برای نگهداری گیاه کاج مطبق باید جعبه ای را برای آن فراهم کرد در طی فصول بهار و تابستان آبیاری این گیاه تر انجام می‌شود در حقیقت نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که باید مانع از خشک شدن ریشه های آن در فواصل آبیاری شد. از طرف دیگر آبیاری بیش از حد غرق آب کردن گیاه برای رشد آن مضر خواهد بود. برای تشخیص نیاز به آبیاری، باید خاک سطح خاک گلدان از نظر خشک و یا تر بودن کنترل شود. آب مناسب برای آبیاری این گیاه آب های فاقد املاح و یا آب باران می باشند.

  نکات مهم در مورد خاک، هرس کردن و کوددهی این گیاه کدام اند؟

  مهم ترین و اصلی ترین نکته در انتخاب خاک مناسب برای گیاه کاج مطبق اسیدی نبودن آن می باشد و به طور کلی خاک این گیاه باید سبک مرطوب و با اسیدیته پایین باشد. یکی از بهترین ترکیب هایی که برای خاک این گیاه می توان در نظر گرفت مخلوطی از ماسه، سنگ و خاک گلدان می باشد. ویژگی چنین ترکیبی تخلیه مناسب آب و گردش هوای لازم می باشد. همچنین امکان ترکیب این مخلوط با کمپوست وجود دارد. افزودن مقداری شن به ترکیب خاک این گیاه در زهکشی مناسب تر آن کمک می کند.

  برخلاف بسیاری از گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می‌شوند امکان عرضه کردن این گیاه برای کنترل رشد آن وجود ندارد در حقیقت وقتی قسمت های بالایی گیاه هرس می‌شود احتمال جایگزینی شاخه های جدید کم است و باعث می شود ترکیب و رشد طبیعی گیاه دچار اختلال گردد. برای هرس کردن گیاهانی که بیش از حد بزرگ شده اند، می توان  برگ‌ ها و شاخه های جانبی را به دقت و با احتیاط جدا کرد.

  در طی فصول رشد گیاه یعنی از آغاز بهار تا تابستان در فواصل زمانی دو هفته این گیاه نیازمند انواع کود های محلول در آب است. یکی از محبوب ترین کود ها برای گیاه کاج مطبق، کود گیاه آزالیا می باشد. کوددهی به گیاه از نیمه‌های شهریورماه باید متوقف شود تا گیاه آماده استراحت زمستانی گردد.

  سخن پایانی

  گیاه کاج مطبق از جمله گیاهانی است که در آپارتمان و فضا های باز رشد و نگهداری می‌شود. بهترین محیط مکان هایی با آب و هوای معتدل است. تامین آب، رطوبت و نور کافی از جمله فاکتور های لازم برای حفظ شادابی این گیاه هستند.

  فیلتر Close