جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  بوسه گلدان موی صاف

  گلدان بوسه گیاه گندمی

  گلدان رمانتیک و حسی مناسب جهت هدیه به دوستان و عزیزان در مناسب ها
  130,000 تومان
  گلدان بوسه گیاه چمن عروس و گندمی

  گلدان بوسه گیاه چمن عروس و گندمی

  گلدان رمانتیک و حسی مناسب جهت هدیه به دوستان و عزیزان تون در مناسب ها و روز های خاص.
  120,000 تومان

  معرفی گیاه گندمی

  گیاه گندمی به عنوان یک گیاه آپارتمانی شناخته می‌شود. به خاطر شرایط نگهداری بسیار آسان آن، از این گیاه در بسیاری از دکوراسیون های داخلی برای تلطیف فضا استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به آشنایی دقیق تر و بررسی اصول کلی مراقبت از این گیاه بپردازیم.

  آشنایی با گیاه گندمی

  نام علمی گیاه گندمی comosu chlorophytum  است. این یا جزء گیاهان پایا به حساب می‌آید و با نام انگلیسی spider plant نیز شناخته شده است. گیاهان گندمی اصالتاً به مناطق استوایی و جنوب آفریقا تعلق دارند و بومی این مناطق به شمار می رود. البته در حال حاضر انواع مختلفی از این گیاه زیبا در تمام نقاط جهان پرورش داده می شود.
  گیاهان گندمی جز ارزان ترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می روند. این گیاهان یکی از گیاهان تصفیه کننده هستند که بسیاری از عناصر محیط اطراف مانند فرمالدئید، کربن مونوکسید و زایلن را پاکسازی می کنند. بعضی حرکت‌های یکی از مهمترین مزیت های این گیاه این است که توانایی سازگاری با هر دو محیط باز و بسته را دارد. به عبارت دیگر افراد می توانند این گیاه را در آپارتمان و فضاهای باز پرورش دهند. نگهداری از این گیاه آسان است و مناسب افرادی است که زمان کافی برای نگهداری از گیاهان را ندارند یا پیش از این تجربه کافی در زمینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی را نداشته اند.

  بررسی تنوع گونه های این گیاه

  گیاه عنکبوتی یا گندمی دارای تنوع بسیار زیادی است و تاکنون حدود ۲۱۵ گونه از این گیاه شناسایی شده است. در صورتی که این گیاه در شرایط مناسب پرورش پیدا کند، رشد سریعی دارند. این گیاه دارای ریشه های گوشتی و کرم رنگ است که حالت غده ای دارد. فرم قرار گیری گل ها و گیاهچه های آن به این صورت است که از میانه گیاه به سمت پایین آویزان هستند. به طور معمول ارتفاع گیاه گندمی به ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد. با توجه به نحوه رویش برگ ها و گیاهچه های آن در گلدان هایی که حالت آویز دارند پرورش پیدا می کنند.
  از بین انواع گونه های این گیاه پرطرفدار، سه گونه از آن در ایران بیشتر از سایرین دیده می شوند‌. یکی از آنها گیاهان گندمی هستند که برگ های کاملا سبزی دارند. گونه دوم دارای برگ های سفید رنگ با حاشیه های سبز رنگ هستند. گونه سوم نیز دارای برگ های سبز با حاشیه های سفید می باشند.

  شرایط لازم برای نگهداری از این گیاه چگونه است؟

  این گیاه امکان رشد در محیط آپارتمان و فضای باز را دارد. با این وجود فراهم آوردن شرایط مناسب زیر در حفظ شادابی این گیاه ضروری است:

  • شرایط نوری مناسب: 

  این گیاه برای رشد به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. تابش نور متوسط خورشید برای تامین نیاز های این گیاه کافی است. بهترین محل نگهداری این گیاه در آپارتمان، فضای نزدیک به پنجره های جنوبی ساختمان می باشد. در صورتی که نور مناسب برای گیاه گندمی تامین نشود، برگ های آن بسیار شکننده و طویل خواهند شد.

  شرایط دمایی مناسب:

   دمای ایده آل برای رشد و پرورش این گیاه ۱۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس می باشد. البته نکته حائز اهمیت در مورد این گیاه مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات دمایی می باشد. این گیاه می‌تواند دما های پایین تا ۵ درجه سانتیگراد و دما های بالا تا ۳۰ درجه را تحمل کند. در صورت قرار دادن گیاهان گندمی در دما های بیش از ۳۰ درجه سیلسیوس برگ های آن پژمرده شده و حالت رنگ پریده پیدا می کنند.

  • شرایط آبیاری مناسب:

  آب مورد نیاز گیاه بر اساس محل نگهداری مشخص می شود. بسته به اینکه دمای محیط و میزان نور تا چه اندازه باشد، ممکن است گیاه به درجات مختلفی از آب نیاز داشته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص آبیاری این گیاه انتخاب گلدان با زهکشی مناسب است. در گلدان هایی که دارای زهکشی مناسب نیستند، آب تجمع پیدا می‌کند و به این ترتیب باعث از بین رفتن به پوسیدگی ریشه گیاه می شود. یک اصل کلی در آبیاری گیاه گندمی این است که در زمان آبیاری سطح خاک گلدان باید خشک باشد. در صورتی که گیاه در محیط فوق العاده گرم قرار بگیرد؛ بهتر است برای تامین رطوبت لازم ،سطح برگ های آن را غبارپاشی نمایید.

  • انتخاب خاک مناسب:

  یکی از مزیت های نگهداری از این گیاه این است که گیاه گندمی قابلیت کاشته شدن در انواع مختلف خاک ها را دارد. به همین دلیل به نظر می رسد که خاک نقش چندان تعیین‌ کننده‌ ای در رشد و پرورش آن ندارد. فراهم کردن مخلوطی از خاک باغچه و ماسه به نسبت ۵۰% و قرار دادن آن در گلدانی با زهکشی مناسب، یک شرایط کاملا ایده آل است. در صورتی که گلدان دارای زهکشی نامناسب باشد، می توان مقداری شن به مخلوط فوق اضافه کرد. خاک های قلیایی برای رشد این گیاه گزینه های بسیار مناسبی هستند.

  در خصوص کوددهی و تعویض گلدان این گیاه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  کود مناسب برای گیاه گندمی از نوع کود های مایع و در حالت رقیق است. یک توصیه کلی این است که به ازای هر لیتر آب ۲ گرم از کود های مایع اضافه شود. بهترین زمان استفاده از کود برای این گیاه در فصول رشد است. بنابراین در بازه زمانی فروردین تا مهر ماه می توان در هفته یکبار به این گیاه کود اضافه کرد.
  این گیاه دارای رشد نسبتاً زیادی می باشد و ریشه های آن فضای زیادی از گلدان را اشغال می کنند. بنابراین بهترین حالت این است که گلدان آن به طور سالیانه تعویض شود. توصیه می شود تعویض گلدان در فصل بهار انجام شود زیرا در این فصل این گیاه از شرایط لازم برای تکثیر نیز برخوردار است و می توان این کار را انجام داد.

  سخن پایانی

  گیاه گندمی یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و پرطرفدار است که در کشور ما به وفور دیده می شود. نگهداری از این گیاه به طور کلی بسیار آسان است، با این وجود آشنایی با اصول مراقبت از آن می تواند به شادابی این گیاه کمک کند.

  فیلتر Close
  کمترین: 120,000 تومان بیشترین: 130,000 تومان
  ريال120000 ريال130000