جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  نکات مهم برای پرورش نخل ماداگاسکار در منزل

  نکات مهم برای پرورش نخل ماداگاسکار در منزل

  نخل ماداگاسکار با آن که از خانواده کاکتوس ها نمی باشد اما نوعی کاکتوس نام گذاری شده است و فتوسنتز را از طریق ساقه هایش انجام میدهد ، نخل ماداگاسکار گیاهی گلدار است و به جزیره ماداگاسکار در آفریقا تعلق دارد ، گیاه نخل ماداگاسکار گیاهی است بسیار مقاوم در برابر تغییر شرایط و زمانی شما متوجه سلامت و خوب بودن حال این گیاهدمیشوید که جوانه های گل را میان برگ های این گیاه مشاهده کنید به طور کلی به دلیل مقاوم بودن این گیاه توصیه میشود از این گیاه در منزل خود نگه داری کنید چرا که نگهداری و  پرورش نخل ماداگاسکار از گونه های دیگر بسیار راحت تر و آسان تر است .

   

  مشخصات ظاهری نخل ماداگاسکار

  • دارای تنه ای ضخیم
  • دارای چتری از برگ های باریک ، سبز و براق
  • امکان افزایش رشد ارتفاع تا ۶ متر
  • امکان رشد طول برگ تا ۳۸ سانتی متر و عرض آن تا ۱۰ سانتی متر
  • دارای ساقه ای با تنه گوشتی تیغ دار به رنگ خاکستری و نقره ای

   

  موارد مورد نیاز برای پرورش نخل ماداگاسکار

  • نور و دما
  • خاک مناسب

   آبیاری مناسب •

  • کوددهی به موقع و سر وقت

   هرس کردن•

  • تعویض گلدان

   

  ابیاری مناسب جهت پرورش نخل ماداگاسکار :

  هر چه بیشتر این گیاه نور و گرما از محیط اطراف خود دریافت کند در نتیجه به میزان آبیاری بیشتری نیاز خواد داشت به همین سبب اگر به اندازه کافی آب به نخل ماداگاسکار نرسد برگ های آن خشک میشود و گیاه به تدریج از دست خواهد رفت به همین خاطر باید به آبیاری مناسب و به موقع آن اهمیت داد ،  برای پرورش بهتر نخل ماداگاسکار بهتر است که این گیاه هر دو روز یک بار آبیاری شود و در فصل های سرد مثل پاییز و زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارند زیرا نور و گرمای کمتری را از محیط اطراف خود دریافت میکنند.نکته دیگری که در رابطه با آبیاری نخل ماداگاسکار حائز اهمیت است خشک بودن سطح خاک است به همین دلیل باید از گلدان هایی استفاده شوند که دارای سوراخ های زهکشی هستند و به خروج آب اضافی خاک کمک میکنند.

   

  خاک مناسب برای پرورش نخل ماداگاسکار باید چگونه باشد :

  خاک مناسب جهت پرورش نخل ماداگاسکار مشابه خاک مورد نیاز برای پرورش گیاه کاکتوس است یعنی باید خاک آن حاصلخیز و نفوذپذیر باشد تا بتواند از پوسیدگی ریشه ها جلو گیری کند .

   

  نور مناسب جهت پرورش نخل ماداگاسکار :

  این گیاه نیاز به محیطی روشن با نور زیادی دارد و میتواند نور زیاد و غیر مستقیم را تحمل کند به همین خاطر میتوانید ان را در تراس یا در کنار پنجره پر نور قرار دهید ، به این نکته هم توجه داشته باشید که ان را در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتی گراد قرار ندهید .

   

  کوددهی مناسب برای پرورش نخل ماداگاسکار

  کوددهی مناسب یک امر بسیار مهم در جهت پرورش نخل ماداگاسکار است زیرا مواد مغذی نخل ماداگاسکار  با این کار تامین میشود و با هر با آبیاری کردن این گیاه از خاک خارج خواهد شد اما کوددهی مناسب آن در چه زمانی است ؟ پیشنهاد میشود که ماهی دوبار در فصل های بهار و تابستان که فصل رشد این گیاه است و در فصل های زمستان و پاییز هم ماهی یک بار به نخل ماداگاسکار خود کود دهید ، به این نکته هم توجه داشته باشید که قبل کوددهی نخل ماداگاسکار حتما ان را آبیاری کرده باشید زیرا در صورت رعایت نکردن این موضوع امکان سوختن برگ های این گیاه وجود خواهد داشت .

   

  چگونه نخل ماداگاسکار  را هرس کنیم ؟

  برای خرس کردن نخل ماداگاسکار باید از قطع شاخه و برگ های خشک شده شروع کنید و سپس برگ های بیش از حد بلند شده را قطع کنید زیرا باعث جلو گیری از رشد برگ‌های جدید میشوند.

   

  تعویض گلدان برای رشد و پرورش نخل ماداگاسکار 

  نخل ماداگاسکار پس از بالا شدن نیاز به یک گلدان بزرگتر را دارد تا بتواند به خوبی رشد کند ، در نتیجه با انتقال آن به یک گلدان بزرگتر هم خاک آن تازه میشود و هم مواد مغذی جهت شادابی گیاه به آن میرسد اما دقت کنید که هنگام انتقال نخل ماداگاسکار به گلدان جدید مراقب باشید تا آسیبی به ریشه های گیاه وارد نشود پس از تعویض گلدان ان را آبیاری کنید و بعد از گذشت ۳ یا ۴ هفته به آن کود دهید .

   

  آفت ها و بیماری ها 

  هر گیاهی ممکن است بنا به دلایلی دچار افت و بیماری شوند .که نخل ماداگاسکار از این امر مستثنی نیست ،  کنه ها ، داروهای مگس سفید و شپشک اردالو عواملی هستند که معمولا نخل ماداگاسکار را مورد حمله قرار میدهند و با مشاهده لکه های قرمز بر روی برگ گیاه متوجه میشویم که گیاه دچار افت و بیماری شده است که میتوانیم با استفاده  از حشره کش های غیر سمی ، قارچ‌کش ها به شکل اسپری کردن بر گیاه ، محلول آب و صابون و ... به از بین بدن افات نخل ماداگاسکار کمک بگیریم .

  نظرات
  درج نظر بستن