جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  نگهداری و پرورش گیاه فیکوس ساده در خانه

  نگهداری و پرورش گیاه فیکوس ساده در خانه

  پرورش گیاه فیکوس ساده دارای نکات ساده اما مهم است. گیاهان فیکوس در خانواده گیاهان مورآسه یا انجیریان قرار می‌گیرند و محل زندگی آنها در نواحی استوایی آمریکا یا آسیا است. گیاهان فیکوس برگ‌های بزرگ و زیبایی دارند که در هر گونه از آنها برگ‌ها اندازه‌های مختلفی دارند. فیکوس‌ها گونه‌های زیادی دارند که ما در این مقاله سعی داریم شما را با یک گونه از آنها که به فیکوس ساده معروف است آشنا کنیم.

  آشنایی با پرورش گیاه فیکوس ساده

  گیاه فیکوس ساده که به آن الاستیکا هم می‌گویند، برگ‌هایی بزرگ و پهن دارند که جنسی چرم‌مانند دارند. پرورش گیاه فیکوس ساده بسیار راحت است؛ زیرا این گیاه، گیاهی کم توقع بوده و با دمای محیط خانه سازگاری بالایی دارد به همین دلیل می‌توان آن را در خانه‌های آپارتمانی در باغچه و گلدان کاشت و نگهداری کرد.

  زیبایی بی‌نظیر و سازگاری این گیاه با محیط باعث شده تا افراد زیادی طرف‌دار این گیاه باشند و از آن در محیط‌های اداری و شرکت‌ها نیز استفاده کنند. اما با اینکه پرورش گیاه فیکوس ساده بسیار راحت است دلیل نمی‌شود از نیازهای آن غافل شده و به آن توجه نکنید. در ادامه برای پرورش گیاه فیکوس ساده راهکارهایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا از بیمار شدن گیاه و ریزش برگ‌هایش جلوگیری نکنیم.

  نحوه صحیح آبیاری برای پرورش گیاه فیکوس ساده

  گیاه فیکوس آبیاری متعادل را ترجیح می‌دهد بنابراین برای پرورش گیاه فیکوس ساده باید برای آبیاری آن به فکر تعادل باشید یعنی به گیاه زیاد آب دهید و خاک گلدان را در آب غرق کنید و نه بگذارید که خاک گلدان برای مدت طولانی خشک باشد. در فصول تابستان و زمستان آب دادن به گیاهان کمی متفاوت است، در تابستان به علت گرمی زیاد محیط، آب درون گلدان به سرعت تبخیر می‌شود به همین دلیل گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد.ولی در زمستان میزان آب مورد نیاز گیاه کمتر از فصول سال است. برای تعیین نیاز گیاه به آب بهتر از دست خود را در سطح خاک بگذارید و اگر چک کردید و دیدید خاک مرطوب نیست یعنی زمان آب دادن به گیاه فرا رسیده است.

  دمای مناسب برای نگهداری از فیکوس

  همان‌طور که می‌دانید محل زندگی این گیاه مناطق استوایی است که در این مناطق اکثرا هوا گرم است و به ندرت سردی هوا پیش می‌آید. این نشان می‌دهد که گیاهان فیکوس بیشتر دوستدار گرما هستند و از سرما گریزان‌اند به همین دلیل برای پرورش گیاه فیکوس در خانه بهتر از دمای محیط را 13 تا 30 درجه سانتی‌گراد نگه دارید. برای اینکه سلامت گیاهتان به خطر نیفتد بهتر از گیاه را از محیط‌هایی با دمای بیشتر یا کمتر از محدوده گفته شده دور نگه دارید. همچنین باید گیاه را در محیطی با دمای ثابت قرار دهید؛ زیرا تغییرات ناگهانی هوا برای گیاه ناخوشایند بوده و باعث ریزش برگ‌هایش می‌گردد.

  میزان نیاز به نور آفتاب در پرورش گیاه فیکوس ساده

  گیاه فیکوس ساده برای اینکه بهترین رشد خود را داشته باشد باید در نور کافی به آن بتابد به نحوی که اگر گلدان را طولانی مدت در محیطی بدون نور خورشید قرار دهید شاهد مرگ گیاه خواهید بود. بهترین محل برای قرار دادن گلدان فیکوس پشت پنجره و دور از سایه است، پشت پنجره به دلیل اینکه نور خورشید تماما به گلدان می‌تابد بهترین مکان است. البته میزان نیاز به نور در انواع گونه‌های گیاه فیکوس متفاوت است.

  رطوبت مورد نیاز

  محل زندگی گیاهان فیکوس یا همان مناطق استوایی، مناطقی با رطوبت بالا هستند که اکثر طول سال در آنجا باران می‌بارد. این نشان‌دهنده این است که گیاه فیکوس به رطوبت زیادی نیاز دارد. اگر قصد کاشت و پرورش گیاه فیکوس ساده در خانه را دارید باید بدانید برای کاشتن این گیاه در باغچه رعایت نکاتی ضروری است.

  خاک باغچه باید برای گیاه فیکوس مناسب باشد و از رطوبت نسبی برخوردار باشد. اگر آپارتمان شما در روزهای گرم تابستان و روزهای سرد زمستان، خاکش خشک می‌شود، باید با استفاده از بخار آب خاک را مرطوب کنید تا برای نگهداری از گیاه فیکوس مناسب باشد. همچنین می‌توان از روش‌های دیگری نیز تا حدودی رطوبت گیاه را تامین کرد. برای مثال می‌توان برگ‌های گیاه را آب‌پاشی کرد، یا اگر گیاه در گلدان قرار دارد، گلدان را در ظرفی پر از آب قرار دهید. برای آب‌پاشی کردن برگ‌های گیاه باید دقت کنید که ظهر این کار را انجام ندهید؛ زیرا در این زمان نور خورشید به بیشترین میزان تابش می‌رسد و باعث می‌شد روی برگ‌های گیاه لکه‌های سیاه ایجاد شده و بسوزند.

  خاک مناسب و کود دهی

  گیاهانی مثل گیاه فیکوس که ریشه حساسی دارند، باید آنها در خاکی با زهکشی مناسب کاشت تا نیاز کم آنها به آب نیز برطرف شود و گیاه مشکلی نداشته باشد. باید برای اینکه آب در کنار ریشه‌های گیاه جمع نشود، خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد و همچنین برای رشد بهتر و سریع‌تر گیاه باید حاوی ترکیبات مغذی نیز باشد.

  بهترین خاک برای اینکه گیاه فیکوس بهترین رشد خود را داشته باشد، ترکیب خاک باغچه، خاک برگ و پیت ماس است. برای تامین ترکیبات مغذی مورد نیاز گیاه از کود استفاده می‌کنند که باعث می‌شود گیاه به خوبی تقویت گردد. در میان کودهای شیمیایی مناسب گیاه فیکوس، کود کامل سه بیست بهترین کود است. اگر گیاه را در گلدانی متوسط بکارید بهتر است هر ماه به آب کود دهید. اما اگر گلدان کوچکی را در نظر دارید می‌توانید فاصله کوددهی را کمتر کنید. البته در فصل زمستان که گیاه به خواب می‌رود باید کوددهی به حداقل برسد و در فصل بهار که فصل رشد گیاه است باید بیشترین میزان کوددهی را داشته باشید.

  طریقه هرس کردن فیکوس

  برای نگهداری و پرورش گیاه فیکوس ساده باید نحوه صحیح هرس کردن آن را بلد باشید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد. در ادامه این مطلب نکاتی را برای هرس کردن فیکوس به شما آموزش می‌دهیم. بهترین زمان برای هرس گیاه فیکوس، اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان است پس نباید به هیچ عنوان گیاه را در زمستان هرس کنید.

  نکته‌ای که باید به آن در هنگام هرس کردن فیکوس توجه کنید، سمی بودن شیره آن است، پس باید هنگام هرس کردن از دستکش استفاده کنید. برای هرس کردن باید برگ‌های پژمرده و پیر و هم‌چنین ساقه‌های خیلی بلند را از انتهای هر بند بچینید. باید توجه داشته باشید هر بار که هرس می‌کنید تنها 30 درصد گیاه را هرس کنید؛ زیرا اگر مقدار هرس کردن زیاد باشد گیاه شک می‌شود و از رشد می‌افتد.

  سخن آخر

  حال که با پرورش گیاه فیکوس ساده آشنا شدید و دانستید برای نگهداری از آن چه شرایطی لازم است و باید چه نکاتی را رعایت کنید نوبت آن است که برای خرید گیاه اقدام کنید. ما به شما خرید اینترنتی را پیشنهاد می‌کنیم زیرا هم گیاه موردنظر خود را با قیمت کمتر از بازار تهیه می‌کنید و هم اینکه با دیگر خدمات فروشگاه‌های اینترنتی آشنا می‌گردید.

  نظرات
  درج نظر بستن