جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  آرالیا، گلدان سرامیکی

  همه چیز درباره گیاه آرالیا

  یکی از گیاهان سرسبز با برگ های پهن که طرفداران زیادی در بین مردم دارد، گیاه آرالیا می باشد. این گیاه در آپارتمان نگهداری می شود و گونه های مختلفی دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات اساسی در مورد شرایط نگهداری این گیاه اشاره کنیم.

  آشنایی با گیاه آرالیا

  این گیاه با اسامی آرالیای ژاپنی، برگ پهن و دروغین در بین مردم شناخته می شود. جزء گیاهان همیشه سبز می باشد و جذابیت بصری بالایی دارد. اصالتاً متعلق به جنوب ژاپن و شرق آسیا است. نام علمی گیاه آرالیا Fatsia Japonica و نام انگلیسی Aralia japonica Thunb A می باشد. به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است که یکی از گزینه ها افراد برای نگهداری در مکان های سرپوشیده می باشد. این گیاه در مناطقی که به صورت بومی رشد پیدا میکند، به شکل درختچه هایی تا ارتفاع بیش از ۵متر دیده می شود.

  نکته مهم در نگهداری از این بیان این است که برگ های آن در برخی از افراد باعث بروز حساسیت پوستی می شود. بنابراین افراد قبل از انتخاب و خریداری آن باید از این موضوع مطمئن شوند. در صورت فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب احتمال ابتلا به انواع آفات و بیماری های قارچی در این گیاه کم است. فرم برگ های گیاه آرالیا حالت پنجه ای است و بین ۵تا ۹لب دارد. انواع گونه های آن دارای برگ های سبز، طلایی و ابلق هستند. نگهداری گونه های با برگ سبز نسبت به سایرین راحت تر می باشد و رشد سریع تری دارند.

  برای نگهداری این گیاه چه شرایطی باید فراهم شود؟

  بسیاری از افراد از گیاه آرالیا در آپارتمان نگهداری می کنند. بنابراین فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب قبل از خریداری آن بسیار حائز اهمیت است.

  • نور مناسب:

  این گیاه در محیطهای پر نور رشد بهتری خواهند داشت. البته امکان نگهداری از آن در شرایط محیطی نیم آفتاب یا نیم سایه نیز امکان پذیر است.

  • دمای مناسب :

  محیطی که گلدان گیاه در آن قرار داده می شود باید دمایی بین ۱۵تا ۲۰درجه سلسیوس داشته باشد. یه طور کلی می توان گفت که نگهداری این گیاه در دما های پایین تر بهتر است. در صورت قرار دادن این گیاه در محیطی با دمای بالا باعث می شود تا نحوه رویش ساقه های آن دچار تغییر شده و به طور غیر طبیعی نازک و بلند رشد کنند.

  • آب کافی :

  یک اصل مهم در آبیاری گیاه آرالیا این است که در فواصل زمانی آبیاری خاک روی گلدان باید به طور کامل خشک شود اگر این گیاه بیش از حد آبیاری شود در نهایت منجر به بروز پوسیدگی در ریشه های آن می شود. توصیه می شود در فصولی که هوا سردتر است، آبیاری نسبت به فصول گرم کمتر باشد. یک نکته مهم دیگر در مورد آبیاری این گیاه این است که بهتر است آب مورد استفاده برای مدت زمان یک یا دو روز در یک ظرف ساکن قرار داده شود تا کلر آن از بین برود.

  • رطوبت مورد نیاز :

  این گیاه جزو گیاهان شناخته می شود که به رطوبت بالایی برای رشد نیاز دارد به طور کلی در فصل تابستان که هوا بیش از حد گرم است لازم است تا به صورت روزانه مورد آب پاشی قرار گیرد. یک راه دیگر برای تأمین رطوبت این گیاه قرار دادن یک ظرف پر از آب در کنار گلدان می باشد. برخی از مردم زیرگلدانی این گیاه را در اندازه های بزرگتر انتخاب میکنند. قسمت انتهایی را با سنگ پر می کنند و تا نیمه در آن آب می ریزند. سپس گلدان روی زیر گلدانی قرار داده می شود. البته تماس مستقیمی بین این دو برقرار نیست.

  در تعویض گلدان انتخاب خاک و کود دهی گیاه آرالیا باید به چه نکاتی توجه شود؟

  علاوه بر فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب عوامل دیگری از قبیل انتخاب کود، خاک و تعویض گلدان فواصل زمانی معین در رشد و شادابی گیاه تاثیر دارند.

  بهتر است این گیاه به طور مرتب با کود های مخصوص موجود در بازار تقویت شود. در فواصل زمانی دو هفته ای می توان حدود ۳گرم از کود های مخصوص را در یک لیتر آب حل کرد و برای تقویت گیاه به گلدان آن اضافه نمود.

  برای انتخاب خاک گلدان این گیاه می توان به سراغ کمپوست رفت. نکته مهم دیگر در رابطه با انتخاب خاک، زهکشی مناسب است.

  بهتر است گلدان گیاه آرالیا به صورت سالانه تعویض شود و در گلدان های بزرگتر به رشد خود ادامه دهد. بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه و یا کاشت گیاهان جدید ماه های انتهای بهار یعنی اردیبهشت و خرداد می باشد.

  تمیز کردن برگ ها، هرس و تکثیر این گیاه چگونه است؟

  این گیاه دارای برگ های پهن می باشد. هنگام تمیز کردن برگ های آن می توان از اسفنج آغشته به آب فاقد کلر استفاده کرد. از اشتباهات رایج برای تمیز کردن برگ های این گیاه می توان به استفاده از براق کننده های شیمیایی و یا تماس مستقیم برگ ها با قطرات آب اشاره کرد. تکثیر این گیاه بسیار راحت است. می توان از انواع روش های رایج مثل قلمه زدن، پاجوش و یا کاشت بذر این گیاه استفاده کرد.

  گیاه به هرس کردن نیاز دارد و بهترین زمان برای هرس این گیاه، بهار است. در صورتی که رشد این گیاه به بالای ۲متر رسیده باشد، می توان به کمک هرس کردن ارتفاع آن را تا حدود ۱متر محدود کرد. نکته مهم هنگام هرس کردن این گیاه این است که شدت عمل در هرس کردن، این گیاه را با استرس مواجه می کند. قبل از شروع به هرس کردن بهتر است، گیاه آرالیا به اندازه کافی آبیاری شود تا پس از اتمام فرایند هرس کردن، بلافاصله رشد گیاه از سر گرفته شود.

  سخن پایانی

  گیاه آرالیا یکی از گیاهان پرطرفدار برای نگهداری در آپارتمان به شمار می رود. به طور کلی نگهداری از این گیاه بسیار راحت است. مهم ترین فاکتور لازم در نگهداری از آن، تأمین رطوبت کافی می باشد.

  فیلتر Close