جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  گیاه زیپلین با گلدان سفالی ساحل

  گیاه زیپلین با گلدان سفالی ساحل

  گیاه موسی در گهواره نام علمی این گیاه Tradescantia spathacea می باشد و بومی مکزیک است، موسی در گهواره یک گیاه خانگی محبوب با برگهای سبز تیره، لنسی شکل و زیرین آن به رنگ قرمز مایل به ارغوانی است. اگر گیاه را در تابستان به بیرون از خانه منتقل می کنید، آن را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید. همچنین، هر دو روز یک بار خاک را بررسی کنید تا خشک نشود. بلندی این گیاه حدود 30 تا 60 سانتی متر است. و قرار دادن آن در یک گلدان تزئینی کوچک بر روی میز منظره خیره کننده ایی ایجاد می کند.
  235,750 تومان
  گیاه زیپلین با گلدان فلزی پایه دار

  گیاه زیپلین با گلدان فلزی پایه دار

  گیاه موسی در گهواره نام علمی این گیاه Tradescantia spathacea می باشد و بومی مکزیک است، موسی در گهواره یک گیاه خانگی محبوب با برگهای سبز تیره، لنسی شکل و زیرین آن به رنگ قرمز مایل به ارغوانی است. اگر گیاه را در تابستان به بیرون از خانه منتقل می کنید، آن را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید. همچنین، هر دو روز یک بار خاک را بررسی کنید تا خشک نشود. بلندی این گیاه حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر است. و قرار دادن آن در یک گلدان تزئینی کوچک بر روی میز منظره خیره کننده ایی ایجاد می کند.
  190,000 تومان

  همه چیز درباره گیاه زیپلین

  امروزه استفاده از گل و گیاه در منازل و آپارتمان‌ها زیاد شده است و بسیاری از افراد به دنبال خرید گیاهان آپارتمانی زیبا، هستند. گیاه زیپلین یا گیاه موسی در گهواره یکی از گیاهان زیبایی است؛ که مورد پسند بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. دلیل اینکه به این گیاه موسی در گهواره می‌گویند این است که گل‌های سفید ریز این گیاه داخل برگ‌هایی که به شکل گهواره هستند، می‌رویند. این شکل که گل‌های سفید این گیاه در  داخل غلافی مانند گهواره هستند، یادآور داستان حضرت موسی است؛ که در زمان کودکی مادرش او را درون گهواره قرار داده و به آب سپرد. در ادامه با معرفی گیاه زیپلین و شرایط نگهداری آن شما را بیشتر با این گیاه آشنا می‌کنیم.

  معرفی گیاه زیپلین

  زیپلین از خانواده گیاهان برگ بیدی یا کاملیناسه است و علاوه بر نام موسی در گهواره، نام رهوئو نیز دارد. نام انگلیسی این گیاه Moses in the bullrushe است؛ که همان معنی نام موسی در گهواره را دارد ولی نام علمی آن Tradescantia spathacea است. گیاه زیپلین در طی چند سالی که عمر می‌کند همیشه سبز است و نهایتا تا 30 سانتی متر می‌تواند رشد کند. شکل ظاهری این گیاه به این صورت است؛ که دارای برگ‌هایی به شکل شمشیر به رنگ سبز، با رگه‌های صورتی و پشت برگ‌ها نیز به رنگ بنفش است. رنگ خاص برگ‌های زیپلین یک ترکیب زیبا را ایجاد می‌کند؛ که به صورت یک گل رز رشد می‌کنند. همان‌طور که گفته شد این گیاه گل‌های سفید ریزی می‌دهد که روی برگ‌هایی به شکل گهواره می‌رویند و باعث زیبایی بیشتر این گیاه می‌گردند.

  انواع گیاه زیپلین

  زیپلین مانند دیگر گیاهان نیست که گونه‌های مختلف آن دارای شکل ساختاری و ظاهری متفاوتی باشند، بلکه همه گونه‌های آن تقریبا با شکل ساختاری یکسانی با رنگ‌های گوناگون هستند. در میان گونه‌های مختلف این گیاه، گونه‌هایی که روی برگ‌ به سبز و پشت برگ بنفش است، از رایج‌ترین و معروف‌ترین نوع به حساب می‌آید. برای بررسی گونه‌های مختلف گیاه زیپلین می‌توان به گونه سبز و بنفش و دیگر گونه‌های ترکیبی از سبز و صورتی، سبز و کرم، زرد و سبز یا حتی طلایی اشاره کرد.

  روش نگهداری از این گیاه

  برای نگهداری کناسب از این گیاه زیبا، می بایست به نکاتی توجه نمود. مهمترین این نکات شامل موارد زیر است:

   

  نور کافی

  گیاه موسی در گهواره برای رشد به نور زیادی نیاز ندارد و شرایط نگهداری از آن بسیار راحت است. برای رشد زیپلین، باید آن را در مکانی قرار دهید که نور آفتاب به صورت غیر مستقیم به آن بتابد. اما باید توجه داشت که این گیاه به هیچ‌وجه نباید در برابر نور مستقیم و شدید خورشید قرار نگیرد. برای اینکه گیاه به طور کامل رشد کند و گل دهد باید روزانه 6 الی 8 ساعت در برابر نور غیرمستقیم خورشید قرار گیرد. البته باید به این نکته که تاباندن نور شدید یا نور خیلی کم به گیاه سبب می‌شود تا برگ‌های زیبای زیپلین بی رنگ گردد، توجه داشت.

  خاک و کود مناسب برای گیاه زیپلین

  اکثر گیاهان آپارتمانی مانند زیپلین برای رشد به خاکی با زهکشی نسبتا بالا و سبک نیاز دارند. خاک مورد نیاز زیپلین علاوه بر اینکه باید رطوبت را در خود حفظ کند تا به ریشه‌های گیاه هوای کافی برسد، نباید مدت زمان طولانی خیس بماند؛ زیراکه این دیر خشک شدن خاک سبب می‌شود تا ریشه‌ها بپوسند. برای اینکه زهکشی خاک گلدان به خوبی انجام شود، بهتر است در کف گلدان سوراخی ایجاد کنید تا آب اضافی موجود در گلدان تخلیه گردد. خوشبختانه گیاه زیپلین رشد سریعی دارد و به کودهای قوی نیازی ندارد. اما برای رشد بهتر گیاه، بهتر است در فصل رویش گیاه یعنی فصل بهار وتابستان به صورت ماهیانه از کودهای سبک و ملایم که بهترین نوع آنها برای زیپلین، کود مایع و استاندارد گیاهان خانگی است، استفاده کنید. برای استفاده از این کودها برای گیاه خود ابتدا باید دو برابر بیشتر از دستورالعملی که رو بسته کود نوشته شده، رقیق کرده و بعد به گیاه دهید.

  آبیاری

  برای رشد کامل و سالم گیاه موسی در گهواره باید در طول نگهداری از این گیاه، در زمان دقیق آن به گیاه آب دهید. برای اینکه متوجه شوید زمان دقیق آبیاری گیاه چه زمانی است، باید حدودا 2 الی 3 سانتی‌متر انگشت خود را در خاک فرو کرده و اگر متوجه شدید خاک خیس است و هنوز رطوبت دارد، زمان آبیاری گیاه فرانرسیده است و باید بیشتر صبر کنید. ولی اگر احساس کردید خاک گلدان خشک است و رطوبت ندارد، زمان آبیاری گیاه فرارسیده است و باید به گیاه آب دهید.

  رطوبت و دما

  گیاه زیپلین به رطوبت بالا نیاز ندراد اما رطوبت بالا را برای رشد بهتر و سریع خود ترجیح می‌دهد. در محیط داخلی خانه که رطوبت آن حدودا 40 درصد است زیپلین می‌تواند به راحتی رشد کند و برگ‌های زیبایش کم رنگ نگردد، اما اگر رطوبت محیط از مقدار گفته شده کمتر باشد باید از روش‌های تامین رطوبت گیاهان، رطوبت مورد نیاز زیپلین را فراهم کرد. برای دمای مورد نیاز این گیاه نیز دمای متوسط اتاق مناسب است. برای رشد بهتر زیپلین بهتر است در محیطی با دمای 15 الی 30 درجه زندگی کند و از وسایل سرمایشی و گرمایشی و از همه مهم‌تر از نور مستقیم دور باشد.

  علت بیماری و خشک شدن

  علت بیمار و خشک شدن اکثر گیاهان وجود آفات است که گیاه زیپلین نیز قربانی آفات می‌گردد. آفاتی هم‌چون شپشک‌های آردی، کنه تارعنکبوتی و شته از رایج‌ترین آفات گیاهی هستند. در صورتی که گیاهتان به این آفات مبتلا شد باید قبل از اینکه گیاهتان بمیرد و دیگر گیاهانتان به آفات آلوده گردند، به مبارزه با این آفات سریع اقدام کنید. یکی دیگر از علت‌های خشک شدن زیپلین پوسیده شدن ریشه آن است که باید در طول زمان نگهداری از گیاه میزان آبیاری گیاه بیش از حد نباشد.

  کلام آخر

  شما در این مقاله با گیاه موسی در گهواره یا رهوئو یا همان زیپلین آشنا شدید و دانستید دلیل اینکه به این گیاه موسی در گهواره می‌گویند چیست و با روش نگهداری از آن و علت‌های بیماری شدن این گیاه و هم‌چنین انواع آن آشنا شدید. امید است اطلاعات موجود در این  مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

  فیلتر Close
  کمترین: 190,000 تومان بیشترین: 235,750 تومان
  ريال190000 ريال235750