جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  همه چیز درباره گیاه سینگونیوم مینیاتوری

  همه چیز درباره گیاه سینگونیوم مینیاتوری

  در رابطه با گیاهان آپارتمانی و پرورش آن نیز بسیار شنیده اید. یکی از گیاهانی که از نظر نگهداری و پرورش برای خانواده ها بسیار ساده است گیاه سینگونیوم مینیاتوری است. این گیاه عاق سایه است و برگهایش به صورت رگه دار کرم با پس زمینه سبز و سفید و.. رشد می کنند. امروز قصد داریم تا درباره گیاه سینگونیم  و موضوعات مرتبط با آن بیشتر صحبت کنیم.

   

  گیاه سینگونیوم را بهتر بشناسید

  همانطور که بیان شد گیاه سینگونیوم مینیاتوری با سایه رفیق است دارای برگ های رگ دار کرم با پس زمینه سبز و سفید و.. است و در مجموع از نظر ظاهری یکی از جذاب ترین گیاهان آپارتمانی دنیا به حساب می آید.

  این گیاه را با اسامی متنوع مثل گیاه پنجه غازی وخرگوشی هم می شناسند . سینگونیوم یکی از گیاهان پوششی جنگل های مرطوب آمریکای مرکزی و جنوبی است. این گیاه از مکزیک تا برزیل یات می شوند. جالب است بدانید که این گیاه دارای 16 گونه می باشد که در مناطق مرکزی و جنوبی امریکا قرار دارند. البته که در کشورهایی مثل استرالیا ، سنگاپور ، هن و... نیز رشد دارند.

   

  شاخصه های ظاهری گیاه سینگونیوم مینیاتوری

  گیاه سینگونیوم مینیاتوری گیاهی همیشه سبز ، بالا رونده و پوششی  فاقد شاخه و دارای تنه اصلی است که  امکان رشد تا 20 متر را دارد. این گیاه در مناطق بومی خود انقدر سرد میکند و اطراف خود را پوشش می دهد که تمام سطح جنگل را پوشش می دهد. ریشه های این گیاه هوایی هستند .

   انواع گیاه سینگونیوم را بشناسید

  سینگونیوم پودوفیلوم: معروف ترین گونه از خانواده سینگونیوم است. این نمونه بیشتر به عنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. گونه پودوفیلوم خود به چند نوع دیگر تقسیم می شود که دارای برگ های متفاوت هستند. برخی از انواع گیاه سینگونیوم پودوفیلوم عبارت اند از پیکسی ، سفید سلطنتی، پروانه سفید و..

  سینگونیوم اریتیوم اینگونه بسیار زیباست و ظاهری متفاوت با دیگر گونه های سینگونیوم دارد. برگ های چرمی به رنگ سبز یا ابلق  دارذد و جالب است که بدانید معروف به گیاه پنج انگشتی است.

  گیاه سینگونیوم هوم فانی که از برگ های سه قسمتی تشکیل شده است که رگ های نقر ه ای  و پس زمینه براقی دارد.

  سینگونیوم پینک: ظاهر گیاه شبیه به گونه سینگونیوم پودوفیلوم است، با این تفاوت که برگ های به رنگ صورتی است.

   

  نکات نگهداری و پرورش گیاه سینگونیوم مینیاتوری

  نگهداری و پرورش این گیاه بسیار ساده و آسان است تمام افراد می توانند این گیاه را در آپارتمان خود پرورش دهند. این گیاه از جمله گیاهان مقاوم محسوبی می شود. کسانی که مبتدی هستند هم میتوانند این گیاه را تکثیر دهند.  با این حال باید یکسری نکات مراقبتی را در نظر داشته باشید

  خاک

  برای انتخاب خاک مناسب این گیاه باید به محل کاشت گیاه توجه نمود. به این معنا که اگر در مناطقی با اقلیم معتدل و گرم و مرطوب هستید و قصد دارید گیاه سینگونیوم را در محیط باغچه کشت کیند، نیازی به تعویض خاک نیستو همان خاک باغچه مناسب است. اما اگر قصد دارید که سینگونیوم را در گلدان بکارید بایستی از خاک زهکش دار و اسیدی به کار ببرید. بهترین ترکیب خاک برای این گیاه 60 درصد خاک برگ جنگلی ، 20 درصد پیت ماس است.البته از ترکیب کوکوپیت و پیت ماس هم می توانید استفاده کنید که با توجه به زیستگاه جنگلی گیاه سینگونیوم خاک برگ جنگلی برای مناسب است.

   نور

  این گیاه با سایه رفیق است برای نگه داری از این گیاه باید محیط نیم سایه را برای فراهم کنید  البته گونه های صورتی و ابلقی این گیاه به نور بیشتری نیاز دارند. برای رشد بهتر این گیاه در آپارتمان آن را در مکانی قرار دهید که در طول روز حداقل چند ساعت نور ملایم به گیاه بتابد. اگر در مناطق گرمسیری و خشک زندگی میکنید گیاه را دور تر از نور مستقیم آفتاب و در سایه قرار دهید.

  آبدهی

  آب مایع حیات تمام موجودات جهان هستی است. در  صورتی که گیاه سینگونیوم به آب نیاز خواهد داشت که خاک گلدان کاملا خشک باشد اگر ابیاری به گیاه بیش از اندازه باشد باعث اسیب می شود.  با آبدهی مناسب گیاه رطوبت خود را خواهد داشت و رشد پر سرعت تری را خواهد داشت. در مناطق گرم و خشک باید هر روز به گیاه آب بدهید تا از خشک شدن گیاه جلوگیری شود.

  دما ی مناسب برای گیاه سینگونیوم مینیاتوری

  به منظور رشد هرچه بهتر گیاه سینگونیوم باید دمای محیط را کنترل کنید. این گیاه در دمای پایین و سرد به سختی رشد می کند از آن رو هرچه وای محیط گرم تر باشد برای گیاه بهتر است. در فصل زمستان گیاه را در بیرون از آپارتمان نگه ندارید چون سرما بسیار زیاد است و سردی باعث زردی؛ بی رنگی و ریزش برگ های گیاه خواهد شد.

   

  کودهی

   برای اینکه گیاه دچار کمبود مواد مغذی نشود باید نسبت به کود دهی در زمان مناسب اقدام نمایید. البته که گیاه سینگونیم گیاه کم توقعی است و نیاز آنچنانی  به مواد مغذی ندارد اما بدون آنها نمی تواند رشد خوب و سریع داشته باشد. نکته قابل توجه آن است که بهترین زمان کود دهی برای گیاه سینگونیوم فصل بهار است.

   

  تکثیر گیاه سینگونیوم

  سینگونیوم گیاهی زیبا و سریع الرشد است .با افزایش سن گیاه ساقه های ضخیم و نرم  آن تمایل دارند تا شاخ و برگ های بیشتری داشته باشد و این شاخ و برگ متراکم سبب افتادگی گیاه می شود. برای داشتن یک سینگونیوم متراکم و زیبا بهتر است از  افتادن ساقه ها جلوگیری کنید و آنها را مرتب نمایید.  در زمان هرس می توانید به راحتی گیاه را تکثیر و از آن چند گلدان کوچک تر درست کنید. تکثیر این گیاه از طریق ریشه زنی قلمه انجام می شود.

   

  سخن آخر

  از جمله گیاهان آپارتمانی محبوب که در سراسر دنیا طرفدار دارد گیاه سینگونیوم مینیاتوری است. گیاه سینگونیوم مینیاتوری یک گیاه مناسب برای رشد و پرورش در آپارتمان هاست که زیبایی  منزل را افزایش می دهد و از طرفی نگهداری و تکثیر آن بسیار ساده و ابتدایی  است.

  نظرات
  درج نظر بستن