جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  گلدان بوسه گیاه چمن عروس و گندمی

  گلدان بوسه گیاه چمن عروس و گندمی

  گلدان رمانتیک و حسی مناسب جهت هدیه به دوستان و عزیزان تون در مناسب ها و روز های خاص.
  120,000 تومان

  همه چیز درباره گیاه چمن عروس

  گیاه چمن عروس یکی از گیاه های آپارتمانی است که برگ های آن به صورت آویزان قرار می گیرد. نگهداری از آن بسیار راحت است یکی از گزینه های اصلی برای قرار دادن در ساختمان ها در نظر گرفته می شود. آشنایی با شرایط نگهداری باعث رشد بهتر و شادابی بیشتر این گیاه می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوعات مربوط به این گیاه بپردازیم.

  آشنایی با گیاه چمن عروس

  این گیاه در انگلیسی با عنوان  Mind your own-bussiness شناخته می‌شود و نام علمی آن  Helxine Soleirolii می باشد. این گیاه جزو خانواده گزنه ها است و اصالتا متعلق به منطقه شمال مدیترانه می باشد. این گیاه دارای بافت بسیار کوچک و نسبتا فشرده می باشد و معمولا قیمت پایینی دارد. این گیاه به سرعت رشد می‌کند و نگهداری از آن و تکثیر آن بسیار آسان است. از این رو این گیاه را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای افرادی می شناسند که به تازگی علاقه مند نگهداری از گل و گیاه شده‌اند. 

  یکی از کارهایی که به زیباتر شدن این گل کمک می‌ کند، هرس کردن گلدان در فواصل زمانی منظم می باشد. در حقیقت با هرس کردن این گیاه، گلدان های جدید دیگری درست می شوند و علاوه بر زیباتر کردن گیاه اصلی، امکان هدیه دادن گلدان های جدید به دوستان و آشنایان وجود دارد.

  در نگهداری از گیاه چمن عروس باید چه شرایطی فراهم کرد؟

  شرایط مناسب آبیاری

  یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که این گیاه در برابر خشکی اصلا مقاوم نیست  الزاماً باید مرطوب باشد. البته فراهم آوردن رطوبت لازم به این معنی نیست که خاک گلدان حالت باتلاقی داشته باشد. خاک گلدان در فواصل آبیاری حتماً باید تا عمق ۲ سانتیمتری خشک باشد. بهترین زاویه و مکان برای آبیاری این گیاه از کناره های گلدان و زیر ساقه ها است. در صورتی که آبیاری گیاه از بالا و تحت فشار انجام شود، باعث می شود که ساقه های این گیاه در هم بشکند. گلدان گلدان باید دارای زهکشی مناسب باشد تا آب اضافی پس از هر بار آبیاری از ایران خارج گردد. برای اطمینان از زهکشی مناسب گلدان توصیه می‌ شود تا ماهیانه یک بار گلدان را از نظر عدم تجمع آب در انتهای آن و پوسیده نبودن ریشه بررسی کنید.

  شرایط دمایی مناسب

  دمای ایده آل برای رشد این گیاه بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سلسیوس می باشد. البته این گیاه می‌تواند دمای پایین تا حدود ۷ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند. در صورتی که گیاه در یک مکان گرم نگهداری شود توجه بیشتر به آبیاری و رطوبت آن نیز ضروری است. این گیاه در برابر آب و هوای گرم و خشک مقاوم نیست. چنینی شرایطی باعث می شود که برگ های آن دچار سوختگی شوند و حالت جمع شدگی پیدا کنند.

  شرایط نوری مناسب گیاه چمن عروس

   این گیاه جزء گیاهان سایه دوست م یباشد. البته باید به این موضوع توجه داشت که نور کافی نقش تعیین کننده ای در رشد بهتر این گیاه دارد. بهترین محل برای نگهداری این گیاه، فضایی نزدیک به پنجره های جنوبی ساختمان است. برای این گیاه باید نور فیلتر شده فراهم کرد و بدین منظور بهتر است به سراغ پنجره های با  شیشه های مات یا پرده دار رفت. قرار دادن گیاه چمن عروس در معرض تابش نور مستقیم آفتاب، باعث ایجاد آفتاب سوختگی در برگ های آن می شود. نکته مهم دیگر این است که بین آبیاری گیاه و غبار پاشی برگ های آن و قرار دادن در معرض نور خورشید باید فاصله ایجاد کرد.

  تامین رطوبت مناسب

  این گیاه رطوبت دوست است. بنابراین بهتر است تا در هوای معتدلی قرار داده شود. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه چمن عروس می توان از از رطوبت ساز استفاده کرد. همچنین ساخت جزیره برای گلدان گیاه و غبار پاشی نیز از دیگر کارهای مفید برای تامین رطوبت این گیاه هستند. در مورد غبار پاشی باید به این نکته توجه کرد که انجام این کار در زمان ظهر در هنگام تابش نور خورشید است باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ های آن می شود. در صورت مشاهده چنین لکه هایی به طور کامل فرایند غبارپاشی باید متوقف شود.

  تامین خاک مناسب گیاه چمن عروس

  در پرورش این گیاه چمن باید به سراغ خاک هایی رفت که سبک هستند و همچنین دارای زهکشی بالایی می باشند. یکی از بهترین ترکیبات می‌تواند خاک برگ به همراه پرلیت باشد. در صورت عدم دسترسی به این ترکیب می توان از ترکیب خاک باغچه، شن و خاک برگ استفاده کرد. همچنین مقداری سنگ ریزه باید قرار داده شود.

  کود دهی، تعویض گلدان و تمیز کردن برگ های این گیاه چگونه انجام می شود؟

  در رابطه با کود دهی گیاه چمن عروس باید دانست که اصولاً نیاز به تغذیه خاصی ندارد اما برای شادابی هر چه بیشتر این گیاه می توان در فواصل زمانی دو تا سه هفته ای از کود های مخصوصی که برای گیاهان زینتی در بازار وجود دارد، استفاده کرد.

  زمانی که ریشه های گیاه کاملا از گلدان خارج شوند و در عین حال مانند سابق رشد مناسبی ندارد نشان می دهد که باید گلدان آن تعویض و به یک گلدان بزرگتر انتقال داده شود.

  این گیاه دارای برگهای بسیار کوچک است بنابراین عملاً تمیز کردن آن به کمک پارچه یا اسفنج بسیار سخت و طاقت فرساست بهترین حالت برای تمیز کردن برگ های گیاه، همان استفاده از غبار پاشی است.

  سخن پایانی

  گیاه چمن عروس یکی از گیاهان زینتی پرطرفدار در فضاهای آپارتمانی به شمار می رود. روش نگهداری از این گیاه بسیار راحت و ساده است. با رعایت چندین نکته ساده می توان آن را به صورت یک گیاه بسیار شاداب و زیبا پرورش داد. 

  فیلتر Close