جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  همه چیز در مورد شامودرا

  همه چیز در مورد شامودرا

  گیاه شامادورا

  از گیاه شامادورا یا نخل سالن با نام علمی Chamaedorea elegans مدت هاست که به عنوان گیاه داخلی در ایالات متحده استفاده می شود. این گیاه کوچک جذاب ابتدا در آمریکای مرکزی کشف شد و دوباره به ایالات متحده بازگردانده شد و بلافاصله به یک نخل داخل سالن محبوب تبدیل شد. این محبوبیت فوری تقریباً به دلایل زیر به دست آمد: سازگاری این گیاه در نور نسبتاً کم، تحمل دماهای پایین و نیز ظاهر جذاب گیاه پوشیده از شاخ و برگهای سبک نور مانند بر روی تنه های نازک که همگی این عوامل باعث می شوند نخل سالن یکی از محبوب ترین نخل های داخلی باشد که در اکثر کشورهای معتدل پرورش می یابد.

  گاهی اوقات می توان نمونه های تک ساقه ای پیدا کرد، اما بیشتر اوقات نخل ها به صورت توده های کوچک رشد می کنند به طوری که در گلدان های جذاب به درختچه های نخل مانند شباهت دارند. شاخ و برگها در گل آرایی، در سبد و تاج های گل محبوب هستند زیرا پس از قطع شدن از گیاه تا 40 روز زنده می مانند. گیاه خرما برای حیوانات و انسان غیر سمی است.

  در میان تمام درختان نخل، نخل های سالن نقطه  شروع عالی برای مبتدی است. ابعاد بزرگتر آنها به ویژه در گلدانهای نیم زباله در محل شمالی ساختمان یا سرسرا، جایی که بتوانند برگهای ریز بافت خود را بهتر نشان دهند، عملکرد خوبی دارند. از آنجا که آنها شرایط نور کم را به خوبی تحمل می کنند و به مقدار زیادی آب حساس هستند، کاندیداهای اصلی "مرگ تدریجی" آبیاری بیش از حد و یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می باشد.

  از جمله آفات نخل های سالن شته ها و مگس سفید هستند در صورت مشاهده آلودگی در اسرع وقت با مواد غیر سمی مانند آب و صابون حشره کش آن را درمان کنید.

  نیازها

   نور:

  اینها جزو نخل های کم نور محسوب می شوند، اما این به معنای "نور کم" نیست. نخل های سالن در زیر نور آفتاب مستقیم حساس و ضعیف هستند. قرار دادن آنها در مکان های شمالی منزل نتیجه مطلوبی به عمل می آورد.

  دما و رطوبت هوا:

  نخل سالن دمای اتاق بین 18 تا 26 درجه سانتی گراد را ترجیح می دهد. با این وجود آنها می توانند دماهای پایین حتی زیر 10 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند اما در صورت لمس یخ زدگی از بین می رود. آنرا از جریان های سرد نزدیک پنجره ها، دریچه ها و درهای ورودی دور نگه دارید. همچنین با رطوبت متوسط رشد می کند. اگر حاشیه برگ های گیاه نخل شما شروع خشک می کند و یا نوک آنها متمایل به قهوه ای می شود، به احتمال زیاد به دلیل نشت سردی هوا یا خشکی طولانی مدت آن می باشد. بهتر است قبل از آبیاری گیاه ابتدا رطوبت نسبی هوا را افزایش دهید.

  آبیاری:

  مانند بسیاری از نخل ها، نخل های سالن به آبیاری بیش از حد حساس هستند و تحمل غرقاب شدن یا قرار گرفتن در یک مخلوط گلدانی اشباع را ندارند. در حالت ایده آل، رطوبت را در یک سطح نگه دارید. خطا در شرایط خشکی به مراتب کمتر از آبیاری زیاد است. وقتی 1 سانتی متر بالای خاک خشک شد، اقدام به آبیاری کنید. برگهای زرد نشان می دهد که گیاه به آب بیشتری احتیاج دارد.

   خاک:

  در داخل خانه، هر نوع مخلوط خاک گلدانی حاوی ذغال با کیفیت بالا کافی است. مراقب باشید مخلوط خاک سفت نشود و اسفنجی و متخلخل باشد. در خارج از منزل، این نخل تقریباً در هر نوع خاک شن، لوم یا خاک رس رشد خوبی خواهد داشت. اما خاک شور را تحمل نمی کند.

  تغییر گلدان و تکثیر گیاه:

  نخل های سالن دارای سیستم ریشه ضعیفی هستند و رشد نسبتاً آهسته ای دارند، بنابراین در تعویض گلدان باید دقت شود. به طور کلی، این گیاهان در اندازه قابل کنترل باقی می مانند، بنابراین شما مجبور نیستید هر سال آن را جهت تعویض گلدان تخلیه کنید. اگر گلدان شما شکست و یا بافت پوک و سبک خود را از دست داد برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و گردش مناسب هوا خاک آنرا تعویض کنید.

  این گیاهان تقریباً همیشه توسط پرورش دهنده های حرفه ای از طریق کاشت بذر تکثیر می شوند. شاید بتوان با موفقیت یک کلوخه را به دو دسته کوچک تقسیم کرد، اما این کار توصیه نمی شود. گیاهان ذاتاً خوشه ندارند و به دلایل مختلف به صورت انبوه رشد می کنند. از طریق برش ساقه یا برش برگ نیز نمی توان آنها را تکثیر کرد. به طور کلی، بهتر است بیشتر تولیدکنندگان خانگی به جای تلاش برای تکثیر، گیاه جدید بخرند.

  تقویت و کود دهی:

  در فصول رشد (بهار و تابستان)، در هر فصل یکی دو بار با کود مایع ضعیف تغذیه کنید و در زمستان به هیچ وجه گیاه را تغذیه نکنید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  • برگ ها روشن و کم رنگ دیده می شود: علت آن نور مستقیم خورشید و یا آبیاری بیش از حد گیاه است. از زهکشی گلدان خود مطمئن شوید و مقدار آبیاری را کاهش دهید.
  • زرد شدن برگ ها به همراه نقاط چسبنده روی آنها: شته ها ممکن است در مراحلی از رشد به این گیاه حمله کرده، شیره پرورده گیاهان را مکیده و بقایای چسبنده ای روی برگ ها به جای بگذارند. برای جلوگیری از انتقال آفات به گیاهان مجاور، هر گیاه خانگی را که تحت تأثیر قرار گرفته است جدا کنید و با سموم تماسی نظیر دیازینون 2 در هزار سمپاشی کنید.
  • حاشیه برگها خشک و یا نوک آنها قهوه ای می شوند: علت هوای سرد و یا خشک و کم رطوبت است. مه پاشی برگ ها می تواند به بهبود رطوبت کمک کند.
  نظرات
  درج نظر بستن