جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  مشاهده به عنوانن جدول لیست
  مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  کاکتوس هاوارتیا طرح شعله
  	گلدان مجموعه کاکتوس رویال

  گلدان مجموعه کاکتوس رویال

  ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها به دلیل نگهداری آسان بسیار پر طرف‌دار هستند و بخوبی می توان آنها را در محیط منزل نگهداری کرد. همانطور که می‌دانید کاکتوس ها زیر مجموعه ساکولنت‌ها هستند، بنابراین از نظر ظاهر خیلی به هم شبیه هستند و می توان این دو را با هم در یک مجموعه قرار داد و چشم انداز زیبایی ایجاد کرد. اغلب ساکولنت‌ها برگ‌های ضخیم و گوشتی و آبدار دارند و در مقابل کاکتوس ها برگهایشان به‌ شکل خار تغییر وضعیت داده است. که تلفیق این دو در کنار هم یک تضاد هارمونیک ایجاد می کند.
  150,000 تومان

  همه چیز راجع به گیاه هاوارتیا

  گیاه هاوارتیا از جمله ساکولنت های معروفی است که در ایران طرفداران زیادی دارد. این گیاه کوچک است و معمولاً رشد خیلی زیادی ندارد. آشنایی با شرایط نگهداری هاوارتیا در شادابی هر چه بیشتر این گیاه موثر است. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با این گیاه و توضیح شرایط نگهداری آن بپردازیم.

  آشنایی با گیاه هاوارتیا

  این گیاه جز ساکولنت های کوچک محسوب می شود خاستگاه اصلی این گیاه آفریقای جنوبی است این گیاه با نام علمی haworthia fasciata شناخته می شود. معمولاً حداکثر ارتفاع این گیاه کمتر از ۳۰ سانت است. یکی از پرطرفدارترین گونه ها دارای برگ های با حالت سفت و رنگ سبز با راه راه های سفید است. این حالت رنگی برگ ها باعث شده تا آن را با نام هاوارتیا گورخری بشناسد. فصول رشد این گیاه اغلب بهار و پاییز است

  تنوع گونه های این گیاه بسیار زیاد است و تاکنون بیش از ۱۵۰ گونه از آن شناسایی شده است. این گیاه جزء ساکولنت های شیک و گران قیمت محسوب می‌ شود و طرفداران زیادی برای نگهداری منزل دارد. یک ویژگی مشترک در بین تمام گونه های این گیاه برگ های گوشتی با قد کوتاه و نداشتن ساقه می باشد. برخی از معروف ترین هاوارتیا ها شامل شیشه ای، پنجره ای و گورخری هستند. در همه انواع هاوارتیا ها فقط هاوارتیا گورخری غیررسمی می باشد. بنابراین نگهداری از آن در منزل برای حیوانات و بچه ها خطری ندارد.

  شرایط محیطی لازم‌ برای حفظ شادابی این گیاه کدام اند؟

  برای حفظ شادابی و رشد هرچه بهتر گیاه هاوارتیا لازم است تا شرایط نوری و آبیاری مناسب برای آن فراهم شود.

  نور مناسب:

  این گیاه برای رشد فشرده نیازمند نور نسبتاً بالا می باشد. در صورت عدم تأمین نور کافی، رشد هاوارتیا به صورت علفی ادامه پیدا می کند. بهترین محل برای قرار دادن گلدان این گیاه فضای نزدیک به پنجره های جنوبی است که نور غیر مستقیم می دارند. همچنین عدم دریافت نور کافی، باعث می‌ شود تا انواع گونه های آن رنگ آمیزی زیبای خود را از دست دهند. به عنوان مثال در نوع گورخری، برگ ها به حالت سبز ساده تغییر رنگ پیدا می‌ کنند و خطوط سفید رنگ از بین می رود. در طرف مقابل اگر گیاه در معرض نور بیش از حد قرار گیرد، باعث می شود که برگ های آن به تدریج زرد شده و در نهایت باعث از بین رفتن گیاه می شود. به طور کلی توصیه می شود اگر گیاه هاوارتیا در یک محیط کم نور قرار دارد، در فصول گرم سال برای مدت زمان یک تا دو هفته خارج از فضای اتاق نگهداری شود تا نور کافی برای گیاه تامین گردد. یک روش دیگر استفاده از از نور های مصنوعی مانند چراغ فلورسنت است.

  تامین آب کافی :

  این گیاه در فصول رشد یعنی بهار و پاییز نیازمند آب بیشتری می باشد. معمولاً دو بار آبیاری در هفته می‌ تواند نیاز های گیاه را تامین کند. البته تخمین میزان دقیق نیاز به آب بستگی به محل نگهداری گیاه دارد. فاکتور های محیطی از قبیل دما، میزان نور و... تاثیر مستقیمی در این موضوع دارند. در فواصل آبیاری، خاک گیاه باید کاملاً خشک شود. در تابستان گرمای هوا بیش از حد زیاد است و گیاه نیز رشد زیادی ندارد. بنابراین بهتر است مقدار آبیاری گیاه کمتر شود. در صورتی که تابستان یک منطقه هم دارای هوای نسبتاً سرد باشد، آبیاری مانند سایر فصول سال ادامه پیدا می‌ کند. گلدانی که برای نگهداری گیاه هاوارتیا انتخاب می‌شود، باید دارای زهکشی مناسب باشد تا آب اضافی باعث خرابی ریشه های آن نشود.

  رطوبت مناسب برای گیاه هاوارتیا

  به طور کلی رطوبت محیطی که گیاه در آن نگهداری می شود، برای تامین نیازهای رشد آن کافی است و فراهم کردن رطوبت به صورت جداگانه لازم نیست.

  دمای‌ مناسب:

  این گیاه از مقاومت کمی در برابر سرما برخوردار است و نهایتا می‌تواند دمای کم تا حدود شش درجه سلسیوس را تحمل کند. اگر گیاه در معرض دما های پایین‌تر قرار گیرد، ممکن است باعث خشک شدن آن شود.

  نکات مهم در خصوص خاک، کوددهی و تعویض گلدان گیاه هاوارتیا کدام اند؟

  بهترین خاکی که میتوانیم یاهو در آن پرورش داد یک خاک سبک با زهکشی مناسب است. به عنوان مثال امکان استفاده از خاک کاکتوس یا ترکیبی متشکل از خاک رس، ماسه، سنگ ریزه و خاک برگ وجود دارد.

  تامین نیاز های گیاه از طریق کود دهی نیز انجام می شود. برای کوددهی این گیاه در فصول رشد یعنی پاییز و بهار از کود های مایع استفاده می کنند. مقدار تقریبی کود برای این گیاه حدود ۲ گرم در هر لیتر در فواصل زمانی یک ماهه است. همچنین امکان استفاده از کودهای 3 بیست  یا کود هایی مناسب انواع  کاکتوس ها هستند، نیز وجود دارد.

  گیاه هاوارتیا اگر در معرض نور غیر مستقیم زیاد قرار بگیرد، دارای رشد متوسطی خواهد بود و تعویض گلدان در فواصل زمانی یک یا دو ساله مناسب است. البته این موضوع قطعی نیست و ممکن است برخی از انواع این گیاه برای چندین سال متمادی نیز در همان گلدان اولیه باقی بمانند.

  سخن پایانی

  گیاه هاوارتیا یک ساکولنت بسیار محبوب در بین گیاهان آپارتمانی است. از مهم ترین فاکتورهای لازم برای رشد این گیاه می توان به تامین نور و نکاتی اشاره کرد. گیاه متوسط است و جز ساکولنت های کوچک می باشد.

  فیلتر Close
  کمترین: 143,750 تومان بیشترین: 150,000 تومان
  ريال143750 ريال150000