جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  پرورش گیاه مارانتا در خانه

  پرورش گیاه مارانتا در خانه

  مارانتا گیاهی است که به خاطر برگ های زیبایی که دارد، بسیار پرطرفدار است و افراد زیادی علاقه مند پرورش گیاه مارانتا در خانه هستند. نگهداری این گیاه در خانه مستلزم رعایت چند نکته است تا شادابی آن به طور کامل حفظ شود. در ادامه به بررسی مهم ترین آن ها می پردازیم.

  آشنایی با گیاه مارانتا

  این گیاه به مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی تعلق دارد. انواع مختلفی از مارانتا وجود دارند که دارای ریزوم بوده و به عنوان یک گیاه همیشه سبز چند سالانه به شمار می رود. عضوی از خانواده مارانتائیان بوده و با نام علمی  Maranta leuconeura شناخته می شود. عموم مردم این گیاه را با اسمی دیگری مانند گیاه نماز و گیاه دعا نیز می‌ شناسند. این نام گذاری به خاطر فرم برگ های مارنتا در طی روز و شب می باشد. در طی روز برگ ها صاف بوده و در طول شب حالت جمع شده پیدا می کند و شبیه به دست هایی است که برای دعا به آسمان بلند شده اند. برگ های گیاه مارانتا می تواند تا ۱۵سانتی متر رشد کند.

  شرایط محیطی مناسب برای پرورش گیاه مارانتا در خانه

  مارانتا به عنوان گیاهی شناخته می‌شود که دارای رشد آهسته است  و از این جهت یکی از بهترین گزینه ها به منظور نگهداری در محیط منزل به شمار می رود. فراهم کردن یک محیط مناسب برای حفظ شادابی گیاه مارانتا ضروری است که در ادامه به بررسی دقیق تر این شرایط محیطی می پردازیم.

  نور مورد نیاز:

  گیاه مارانتا به نور غیر مستقیم و زیاد نیاز دارد. قرار دادن در معرض تابش آفتاب یک اشتباه بسیار بزرگ است چرا که که می تواند باعث ایجاد لکه روی برگ ها، سوختگی و یا از دست رفتن رنگ برگ های این گیاه شود. مارانتا قادر به تحمل شرایط نوری کم می باشد. یک نکته مهم دیگر در خصوص پرورش گیاه مارانتا در خانه، قرار دادن آن در یک محیط نورگیر در طی فصل زمستان می باشد.

  آبیاری گیاه:

  از ابتدای بهار تا ابتدای پاییز، جزء فصول رشد گیاه ها به شمار می روند. در طی این مدت گیاه مرتبا باید آبیاری شود. نکته حائز اهمیت در مورد پرورش گیاه مارانتا در خانه این است که خاک موجود در گلدان گیاه نباید خشک شود. وقتی خاک سطحی گلدان در حال خشک شدن باشد، مارانتا باید مجددا آبیاری شود. نیاز به آب این گیاه بالا است، با این حال آبیاری بیش از حد گیاه و یا خیس ماندن طولانی مدت برگ های مارانتا می تواند آن را مستعد بیماری های قارچی کند. آبیاری بیش از حد کم یا زیاد خود را به صورت برگ ریزش یا زرد شدن برگ ها نشان خواهد داد.

  دما و رطوبت محیط:

  این گیاه با قرار گرفتن در محیطی با دمای ۱۵تا ۱۸درجه سلسیوس می تواند به خوبی رشد کند. دما های پایین تر تاثیرات منفی روی رشد و شادابی گیاه مارانتا خواهند داشت.

  با توجه به اینکه گیاه مارانتا بومی مناطق گرمسیری است، برای پرورش گیاه مارانتا در خانه تامین رطوبت کافی الزامی خواهد بود. استفاده از دستگاه بخور ایا قرار دادن ظرف آب در کنار گیاه کمک کننده خواهد بود. یک اقدام به موثر دیگر قرار دادن یک سینی حاوی سنگ و آب زیر گلدان بدون تماس با گیاه می باشد.

  برای انتخاب خاک گلدان مارانتا و کوددهی آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  خاکی که برای پرورش گیاه مارانتا در نظر گرفته می شود باید اسیدی باشد.  pH بین 5.5 الی 6.0 بسیار مناسب است. ترکیب پیت ماس، خاک رس، شن درشت یا پرلیت می تواند انتخاب خوبی باشد. خاک معمولی گلدان هم به شرط داشتن زهکشی کافی می‌تواند برای پرورش گیاه مارانتا در خانه استفاده شود. در صورتی که زهکشی خاک کافی نیست، افزودن پرلیت یا شن درشت می تواند کارساز باشد. گلدانی که برای کاشت این گیاه در نظر گرفته می شود هم باید دارای سوراخ های انتهایی باشد.

  از آغاز بهار تا اواسط فصل پاییز در فواصل زمانی دو هفته ای می توان از کود های مخصوص استفاده کرد. اندازه کود در میزان رشد گیاه تاثیر مستقیم خواهد داشت. کود خیلی کم باعث می شود گیاه رشد آهسته ای داشته باشد و استفاده از کود زیاد منجر به سوختن ریشه، تغییر رنگ برگ های گیاه به قهوه ای و حتی از بین رفتن آن می شود.

  زمان تعویض گلدان گیاه مارانتا

  در صورت پرورش گیاه مارانتا در خانه، تعویض گلدان آن در فواصل زمانی طولانی مدت انجام می‌شود. در صورتی که شاهد اشغال تمام فضای گلدان توسط ریشه ها باشید و یا رشد گیاه از حد معمول آهسته تر باشد، زمان تعویض گلدان آن فرارسیده است. هنگام انتخاب گلدان جدید باید به این نکته توجه کنید که گلدان انتخابی نسبت به گلدان فعلی باید حدود چهار تا پنج سانتی متر بزرگتر باشد. بهترین زمان تعویض گلدان مارانتا در ابتدای فصل بهار و قبل از آغاز فصل رشد این گیاه است. گیاه باید به آرامی از گلدان قبلی خارج شده و پس از پاک شدن ریشه ها از خاک قبلی، درون گلدانی با خاک تازه قرار داده شود.

  سخن پایانی

  برای پرورش گیاه مارانتا در خانه فراهم کردن یک محیط مرطوب ضروری است. این گیاه محیط های با دما های بالاتر را ترجیح می دهد. نکته حائز اهمیت دیگر در رشد و پرورش این گیاه در فضای داخل ساختمان، تامین نور غیر مستقیم است.

   

  نظرات
  درج نظر بستن