جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  پوتوس

  پوتوس

  گیاه پوتوس

  راهنمای مراقبت از گیاهان pothos تقریباً زائد به نظر می رسد مسلماً گیاه پیتوس در بین گیاهان آپارتمانی از حیث نگهداری آسانترین گیاه محسوب می شود، حتی اگر شخصی باشید که آبیاری گیاهان خود را فراموش کنید. این گیاه با نام علمی Epipremnum aureum از خانواده آراسه دارای برگهای سبز نوک تیز و قلبی شکل است که با رنگ های سفید، زرد یا سبز کم رنگ و ابلق (در رنگ زمینه برگ طرح هایی با طیف رنگی سبز یا زرد) دیده می شود. نکته بارز در مورد آن این است گرچه فضاهایی با نور روشن و غیرمستقیم را می پسندند، اما در مناطقی با میزان نور کم یا فقط دارای نور فلورسنت هستند هم می تواند به حیات خود ادامه دهد. پیتوس یک گیاه عالی برای مکان هایی مانند دفاتر و اتاق های خواب است.

  ساقه های رونده Pothos به تنهایی به چوب پنبه و قیدها نمی چسبند، اما می توان آنها را طوری پرورش داد تا بر روی تکیه گاهها قرار گرفته و محکم شوند. به عنوان گیاهان داخلی و در شرایط بدون هرس نمونه هایی به طول حدود 10 متر معمول هستند، گرچه با کاربری های متفاوت بیشتر آنها خیلی کوتاه تر نگهداری می شوند. در صورت خشک شدن، ساقه ها ممکن است تا انتها لخت شوند و برگهای جدید با رشد ساقه باقی بمانند. کاربری های متفاوت پرورش این گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد و برحسب سلیقه و نیاز می توان به حالت پایه دار، آویز و یا حتی رونده  پرورش داد.

  Pothos معمولاً فاقد آفت است، اما ممکن است با حشرات ریز آلوده شود. می توان از صابون حشره کش بر علیه آنها استفاده کرد، اما ساده ترین روش این است که برای دور کردن و از بین بردن حشرات برگها را به راحتی با یک پنبه آغشته به الکل پاک کنید.

  نیازها

  نور :

  در فضای باز، پیتوس ها را می توان در شرایط سایه تا نیم سایه قرار داد و در داخل خانه، باید آنها را در محل هایی با نور روشن اما غیرمستقیم نگهداری کرد. همچنین باید به این نکته توجه داشت اگر نور کافی نداشته باشند گیاهان ابلق گاهی اوقات الگوی برگ خود را از دست می دهند و به گیاهان کاملاً سبز برمی گردند. انتقال آنها به شرایط روشن تر، معمولاً تنوع را بازیابی می کند. همچنین برگهایی با رنگ پریده به معنای آفتاب گرفتن بیش از حد گیاه است و باید آن را از نور مستقیم دور کرد.

  دما و رطوبت هوا:

  گیاه Pothos باید در دماهای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود و دمای مطلوب این گیاهان دمای محیط بین 17 تا 23 درجه سانتی گراد است. همچنین این گیاه محیط با رطوبت بالا را دوست دارد و اسپری آب روزانه می تواند برای آن مفید باشد اما در شرایط فقدان رطوبت هم بسیار تحمل دارد و حتی در صورتی که رطوبت کم باشد می تواند رشد کند.

  آبیاری:

  پوتوس ها تمایل دارند در بین دو نوبت آبیاری خاک آنها کاملا خشک شود. اگر به طور مداوم در خاک مرطوب بماند، ریشه ها پوسیده می شوند. لکه های سیاه روی برگها و ریزش ناگهانی آنها نشان می دهد خاک بیش از حد مرطوب نگه داشته شده است. بگذارید گیاه به شما بگوید که چه موقع آبیاری کنید. وقتی ساقه ها رونده می شوند و شروع به آویزان شدن می کند، به یک رژیم آبیاری منظم و مطلوب احتیاج دارد. با این حال، صبر نکنید تا برگها شروع به جمع شدن کنند در غیر اینصورت برخی از برگها را از دست می دهید. لبه های خشک و قهوه ای به معنی آن است که گیاه را خیلی طولانی خشک نگه داشته اید.

  خاک:

  گیاهان Pothos در خاک گلدان معمولی و زهکشی خوب رشد می کنند. اما خاک سبک غنی مانند خاکبرگ بسیار برای آن مناسب است.

  تعویض گلدان و تکثیر گیاه:

  مهم نیست چه مقدار پیتوس را آبیاری می کنید، ریشه ها احتمالاً گلدان را پر کرده اند. گیاه را با احتیاط بلند کرده و بررسی کنید. وقتی گیاه به این مرحله رسید که گویی به دیواره داخلی گلدان چسبیده و انگشت به داخل خاک فرو نمی رود، می توانید در گلدانی با یک اندازه یا دو اندازه بزرگتر به همراه خاکبرگ تازه، گلدان کنید.

  این گیاه به راحتی با گرفتن قلمه از ساقه و قرار دادن در آب تمیز ریشه دار می شود و یا تقسیم ریشه به هنگام تعویض گلدان به راحتی تکثیر می شود. قلمه های ریشه دار شده در آب را در اسرع وقت به خاک منتقل کنید تا گیاه جدید بتوانند از مواد مغذی بهره مند شود.

  تقویت و کود دهی:

  Pothos نیازمند تغذیه سنگین و یا رژیم غذایی خاصی نیستند، اما از آنجا که در اکثر خاکهای گلدانی ماده مغذی کمی وجود دارد، آنها را ماهیانه تا دو ماهانه با کودهای متعادل گیاهان خانگی نظیر کریستالون و 20-20-20 تغذیه کنید.

  مشکلات نگهداری گیاه، آفات و بیماریها:

  این گیاه بسیار مقاوم است و هیچ گونه آفت و بیماری ندارند. با این حال برای حفظ نشاط و شادابی آن یک برنامه آبیاری متوسط ​​داشته باشید و نوع مناسب بستر را برای جلوگیری از موارد زیر تهیه کنید:

  • پوسیدگی ریشه گیاهان؛ در این عارضه ساقه ها شل می شود و برگها به حالت سبز پژمرده می شود. مقدار آبیاری را کم کنید برای گلدان زهکش مناسب در نظر بگیرید.
  • کلنی های از حشرات؛ مقدار آبیاری را کم کنید برای گلدان زهکش مناسب در نظر بگیرید. می توان از صابون حشره کش بر علیه آنها استفاده کرد، اما ساده ترین روش این است که برای دور کردن و از بین بردن حشرات برگها را به راحتی با یک پنبه آغشته به الکل پاک کنید.
  • لبه برگ ها خشک و قهوه ای؛ به معنی آن است که گیاه را خیلی طولانی خشک نگه داشته اید.
  • لکه های سیاه روی برگها و ریزش ناگهانی آنها؛ نشان می دهد خاک بیش از حد مرطوب نگه داشته شده است.
  • برگها رنگ پریده و روشن می شود؛ به معنای آفتاب گرفتن بیش از حد گیاه است و باید آن را از نور مستقیم دور کرد.
  • گیاهان ابلق الگوی برگ خود را از دست می دهند و به گیاهان کاملاً سبز تبدیل می شود؛ نور کافی نیست و باید آنها را به شرایط روشن تر انتقال داد، معمولاً تنوع را بازیابی می کند.

  .

  نظرات
  درج نظر بستن