جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  چه روش هایی برای تکثیر گیاهان آپارتمانی وجود دارد؟

  تکثیر گیاهان آپارتمانی به تولید مثل غیرجنسی آن ها اشاره دارد. این امر اغلب موفقیت آمیز و بسیار سریع است، زیرا نیازی به رشد بذر از گیاهان نیست. یکی از جذاب ترین موارد درباره گیاهان این است که هر یک از سلول های آن ها می توانند عملکرد و ظاهر خود را کپی کنند و با گرفتن یک شاخه یا برگ از یک گیاه و فراهم کردن شرایط مناسب می توانید یک گیاه کامل و جدید داشته باشید.

  بدیهی است که روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی همیشه موفقیت آمیز نیست، اما با حوصله و آزمون و خطا می توانید میزان موفقیت خود را افزایش دهید. در این مقاله به بررسی روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی می پردازیم و تمام نکات در مورد تکثیر این گیاهان را به طور کامل بررسی می کنیم.

  ریشه دهی و تکثیر در آب مناسب تر است یا خاک؟

  ریشه دهی یکی از مراحل اصلی در تمامی روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی است. هر قلمه یا گیاه جوانی برای زندگی به تنهایی و مستقل نیاز به یک ریشه دارد. از آنجایی که این قلمه ها یا گیاهان جوان در ابتدا ریشه ندارند، لازم است شرایط لازم برای ریشه دار شدن آن ها فراهم شود. برای این کار می توان گیاه را در خاک جدید یا در گلدانی پر از آب تمیز که هر چند روز یک بار تعویض می شود، کاشت. اما بهترین روش چیست؟ اصولاً روش ریشه دهی در خاک مراحل تکثیر را کوتاه می کند، زیرا مانند ریشه دهی در آب، پس از ریشه دهی نیازی به انتقال قلمه به خاک نیست، بلکه باید توجه داشت که ریشه دهی در خاک نیاز به مراقبت بیشتری دارد و باید مطمئن شوید که خاک خیلی خشک یا مرطوب نباشد.

  از طرف دیگر برخی از گیاهان نمی توانند در آب ریشه بدهند و باید در زمین یا خاک ریشه بدهند. همچنین، اگر نهال های خود را ابتدا در آب نگه دارید، پس از رشد ریشه ها باید آن ها را به خاک پیوند بزنید، که کار دشواری است و می تواند به ریشه های ظریف آن ها آسیب برساند. به طور کلی هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و روش مناسب باید با توجه به گیاه و موقعیت فرد انتخاب شود. علاوه بر این، می توان این روش ها را به صورت موازی و همزمان انجام داد. در زیر نحوه ریشه دهی در آب و خاک برای تمامی روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی شرح داده شده است.

  ریشه زایی در آب برای تکثیر گیاهان آپارتمانی

  ریشه دهی در آب سریعتر است و نیازی به هزینه اضافی ندارد و برای کسانی که به خاک یا گلدان دسترسی ندارند ایده آل است. تکثیر گیاهان آپارتمانی در آب برای افراد مبتدی و کسانی که تجربه زیادی در زمینه تکثیر گیاهان ندارند بسیار مناسب است. همچنین این فرصت را خواهید داشت که از تماشای ریشه زایی زنده گیاهان لذت ببرید.

  هنگام استفاده از این روش باید یک قیچی تیز و استریل و یک لیوان آب تمیز تهیه کنید. با استفاده از قیچی ساقه های به طول 10 تا 15 سانتی متر را ببرید، سعی کنید درست زیر گره های برگ را ببرید و سپس برگ ها را از نیمه پایینی جدا نمائید. قلمه جدا شده را در ظرف آب قرار داده و به مکانی روشن با نور غیرمستقیم منتقل کنید و هر دو هفته یکبار آب آن را عوض نمائید تا ریشه های جدید در ساقه جوانه زده و رشد کنند. وقتی ریشه ها به اندازه مناسب رسید، می توانید گیاه را به گلدان منتقل کنید.

  ریشه زایی در خاک

  قلمه ها را مستقیماً در خاک بکارید. بسته به اندازه شاخه بریده شده آن را در حدود 3-5 سانتی متر در خاک قرار دهید و اطراف آن را سفت کنید و سپس خاک را آبیاری نمائید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. از آنجایی که قلمه ها ریشه ندارند، باید رطوبت آن را تامین کرد. برای این کار یک ظرف پلاستیکی دور گلدان کمک زیادی به تامین رطوبت می کند اما باید مراقب باشید که ظرف پلاستیکی با برگ ها تماس نداشته باشد و هرگز در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

  روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی

  اکنون که با قوانین کلی، انواع روش های مراقبت و ابزار مناسب برای تکثیر گیاهان خانگی آشنا شدید. وقت آن است که روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی را معرفی کنیم. در این رابطه باید به خاطر داشت که گیاهان مختلف به روش های مختلف تکثیر می شوند. گاهی می توان یک گیاه را با چند روش تکثیر کرد و گاهی فقط یک روش برای آن مناسب است. روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی عبارتند از:

  • پاگیاه

  برخی از گیاهان، گیاه کوچکتری را در نزدیکی ساقه اصلی رشد می دهند که پاگیاه یا پاجوش نامیده می شود. این گیاه تمام خصوصیات گیاه مادری را دارد و تنها تفاوت آن اندازه کوچکتر آن نسبت به گیاه مادری است. تکثیر صحیح گیاهان آپارتمانی از این طریق نیاز به مراقبت زیادی دارد. زیرا باید مراقب باشید که این گیاه کوچک ریشه کافی داشته باشد، چون اگر ریشه کافی نداشته باشد، این جوان تازه استقلال یافته زنده نمی ماند.

  اگر قصد دارید این روش را امتحان کنید، گیاهی را انتخاب کنید که چند ماه از عمر آن می گذرد و بزرگ شده است. اگر گیاه شما کوچک است، کمی به آن فرصت دهید تا رشد کند و بالغ شود. وقتی گیاه به اندازه کافی بزرگ شد با چاقوی تیز استریل آن را از گیاه مادر جدا کنید و در گلدانی جدید با خاک تازه قرار دهید و پس از این مراحل مانند گیاه مادری از آن مراقبت کنید.

  • روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی؛ روش گیاهچه

  برخی از گیاهان آپارتمانی در انتهای ساقه روی برگ ها گیاهچه تولید می کنند. این گیاهچه ها در واقع نسخه های مینیاتوری همان گیاه بالغ هستند و هنگامی که برگ ها و ریشه های گیاه به اندازه کافی رشد کردند، می توانند به تنهایی زنده بمانند. تنها کار این است که گیاهچه ها را از برگ یا ساقه جدا کرده و در گلدان هایی با خاک مناسب بکارید. پس از آن، وظیفه بعدی شما مراقبت از گیاه و آبیاری مناسب آن است، پس از چند هفته می توانید رشد گیاهچه خود را مشاهده کنید. در مورد گیاهچه ها، به یاد داشته باشید که گیاهچه ها به دو صورت رشد می کنند. برخی از آنها می توانند روی یک برگ یا ساقه ریشه بدهند، در حالی که برخی دیگر برای ریشه دادن باید با خاک در تماس باشند.

  تکثیر گیاهچه ها در صورت ریشه دار بودن با وسیله ای مانند موچین به آرامی از گیاه مادر جدا کرده تا به ریشه آسیب نرسد و سپس آن را به خاک منتقل کنید. برای اینکه ظاهر آن خراب نشود، بهتر است تمام گیاهچه های گیاه اصلی را جدا نکنید. اگر برای ریشه زایی گیاهچه به خاک نیاز دارید، گلدان کوچکتری را در کنار گلدان اصلی قرار دهید و گیاهچه و ساقه را روی آن خم کنید تا نهال با سطح خاک تماس پیدا کند. پس از مدتی این گیاهچه شروع به ریشه دادن می کند و می توان آن را از گیاه اصلی جدا کرد.

  روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی؛ روش قلمه زدن ساقه یا شاخه

  بسیاری از گیاهان آپارتمانی را می توان از طریق قلمه زدن تکثیر کرد. اگر می خواهید گیاه را از این طریق تکثیر کنید، ساقه ای را انتخاب کنید که در بهار یا تابستان گل ندهد. پس از انتخاب و قطع ساقه، بیشتر ساقه را باید بلافاصله در خاک تازه کاشت، اما به یاد داشته باشید که اگر قلمه خود را از کاکتوس ها یا ساکولنت ها گرفته اید، باید اجازه دهید قلمه در خارج از خاک استراحت کند. از چند ساعت تا یک روز تا زمانی که برش پینه ای و خشک باشد، برش موثر و تکثیر موفقیت آمیز است.

  در روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی از طریق قلمه یا شاخه، باید ساقه ای قوی و سالم را انتخاب کنید. به طور کلی ساقه 10 تا 15 سانتی متری کافی است و بهتر است از زیر گره ساقه و محل اتصال برگ ها به ساقه قطع شود. به یاد داشته باشید که این برش را با قیچی تیز و تمیز انجام دهید تا ساقه آسیب نبیند یا کثیف نشود. سپس برگ ها را از قسمت پایین ساقه جدا کنید و مراقب باشید که قلمه ها را روی میز یا مکان های کثیف قرار ندهید، زیرا مستعد استنشاق کثیفی هستند.

  کلام آخر

  در روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی، روش دیگری برای تکثیر غیرجنسی به نام کشت بافت وجود دارد. این روش بسیار دشوار است و برای انجام آن نیاز به دانش و ابزار خاصی دارد. این روش اغلب برای تکثیر گیاهان گران قیمت داخلی مانند ارکیده استفاده می شود. اگر در مورد روش های تکثیر گیاهان آپارتمانی سوالی دارید، می توانید آن را در بخش نظرات مطرح نمائید.

  نظرات
  درج نظر بستن