جستجو
تماس با ما
همه دسته بندی ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه

  پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با گسترش زندگی شهری و کاهش فضای سبز و محوطه خانه ها امروزه بیش از پیش محبوب شده است. افرادی که به دنبال کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه هستند با رعایت اصول مهم می توانند گیاهان شادابی داشته باشند. در این مقاله ضمن معرفی برخی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار به نکات مهم نگهداری نیز پرداخته شده است.

  معرفی برخی از پر طرفدارترین گونه های گیاهی برای کاشت در خانه

  تنوع گیاهان آپارتمانی بسیار زیاد است و علاقه مندان به کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه می توانند براساس شرایط محیطی از بین گزینه های متعدد انتخاب کنند. در ادامه به چند مورد از انواع گیاهان آپارتمانی که بسیار مقاوم بوده و حتی افراد مبتدی در حوزه نگهداری از گل و گیاه هم قادر به کاشت و پرورش آن هستند، اشاره شده است:

  • پپرومیا قاشقی

  این گیاه دارای برگ های بسیار زیبایی است و به همین جهت نگهداری از آن در آپارتمان ها امروزه بسیار مرسوم است. پپرومیا جزء گیاهان همیشه سبز بالارونده می باشد که امکان نگهداری از آن به صورت آویز نیز وجود دارد. این گیاه درون فضای آپارتمان نیز رشد پیدا می‌ کند اما به طور کلی از جمله گیاهانی است که دارای رشد آهسته ای می باشد.

  • برگ عبایی

  در ادامه لیست کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه می توان به گیاه برگ عبایی اشاره کرد. با توجه به اینکه گیاه برگ عبایی از جمله گیاهان مقاوم در شرایط نور کم است و پس از خشک شدن خاک گلدان نیاز به آبیاری دارد، از جمله گزینه های پرطرفدار برای پرورش در خانه به شمار می رود. گیاه برگ عبایی دارای عمر طولانی است و به خاطر رشد آهسته تا چندین سال بدون نیاز به تعویض گلدان می توان از آن نگهداری کرد. این گیاه حتی نیاز به هرس ندارد و تنها جداسازی برگ های سوخته یا زرد کافی است.

  • گل گندمی یا عنکبوتی

  گل گندمی یکی از گیاهان آپارتمانی است که بسیار سریع با شرایط جدید محیطی انطباق پیدا می کند و دارای رشد نسبتا سریع می باشد. این گیاه آپارتمانی گل می‌ دهد و از جمله گیاهانی است که به عنوان تصفیه کننده هوا هم مورد استفاده قرار می گیرد. گل عنکبوتی قادر به تصفیه هوا از آلودگی هایی نظیر منوکسیدکربن، زایلین و بنزین است.

  نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی چگونه است؟

  تامین نور کافی یکی از اصول اساسی در نگهداری و پرورش انواع گیاهان آپارتمانی است. برخی از انواع گیاهان آپارتمانی نور دوست و تعدادی دیگر سایه دوست هستند، بنابراین هر کدام از آن ها باید در شرایط نوری مناسب قرار داده شوند. علاوه بر این موضوع تغییرات فصلی هم روی نیاز گیاهان به نور تاثیرگذار می‌ باشد و توجه به این نکته مانع از پژمرده شدن گیاهان خواهد شد.

  پس از کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه، قرار دادن گیاهان سایه دوست در معرض نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگها خواهد شد و در طرف مقابل در گیاهانی که به نور مستقیم نیاز دارند ولی به نور کافی دسترسی ندارند، شاهد زرد شدن برگ ها و یا کمرنگ تر شدن برگ های آن ها و یا رویش گل های کمتر خواهیم بود. 

  انتخاب محل قرارگیری گیاه در خانه

  مکانی که برای نگهداری گیاهان آپارتمانی انتخاب می شود، نقش بسیار مهمی در رشد آن ها دارد. یکی از نکات پرهیز از قرار دادن گیاهان در مکانی با سایه مطلق می باشد چرا که حتی گیاهان سایه دوست هم به مقدار کمی از نور برای رشد نیاز دارند. در طرف مقابل مکانی که که نور به طور کاملا مستقیم به گیاه بتابد معمولاً توصیه نمی شود.

  از دیگر نکات حائز اهمیت پس از کاشت گونه‌ های گیاهی پرطرفدار در خانه، تامین تهویه مناسب و گردش هوای کافی در محیط می باشد. بی توجهی به این موضوع ریسک بروز انواع بیماری های ویروسی و قارچی در گیاهان آپارتمانی را افزایش می دهد. قرار دادن گیاهان در طب فصول سرد سال در معرض کوران هوا و نزدیکی پنجره ها که سرمای هوا به درون نفوذ می کند، ممکن است باعث یخ زدگی گیاه شود.

  زمان آبیاری انواع گیاهان آپارتمانی 

  پس از کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه بررسی میزان نیاز آن ها به آب ضروری است. گیاهانی مانند انواع کاکتوس ها به مقدار کمی از آب نیاز دارند و این درحالی است که بسیاری از گونه ها بیش از این مقدار آب لازم دارند. در صورتی که آبیاری به گیاه بیش از اندازه مجاز باشد، گیاه پوسیده خواهد شد. حین آبیاری گیاهان توصیه می شود در صورتی که خاک گلدان خشک شده است، آبیاری به اندازه ای باشد که از گلدان سرریز نشود. در حقیقت خاک خشک گلدان ها مانند یک الک بوده و آبیاری بیش از حد آن باعث می شود تا گیاه آب لازم را دریافت نکند یکی از بهترین روش ها برای کنترل میزان رطوبت خاک استفاده از انگشتان دست می باشد.

  توصیه های مهم برای کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه

  افرادی که علاقه مند به نگهداری از انواع گیاهان آپارتمانی هستند، با رعایت چند نکته ساده و در عین حال کاربردی می توانند شاهد رشد و شادابی آن ها باشند:

  • بررسی و شناخت قبل از خرید گیاه آپارتمانی

  با توجه به تنوع گیاهان آپارتمانی و این که هر یک از آن ها در شرایط خاصی اعم از نور، محیط نگهداری، رطوبت، خاک میزان آبیاری و... پرورش داده می‌ شوند، ضروری است تا هر یک از افراد بر اساس وقتی که روزانه برای نگهداری از گیاه صرف می‌ کنند و محل سکونت شان، بهترین گیاهان آپارتمانی را انتخاب کنند.

  • تهیه ابزارآلات باغبانی 

  برای کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه به وسایل خاص اعم از گلدان های مناسب، آبپاش، اسپری، قیچی و.. نیاز است و انتخاب ابزارهای باغبانی مناسب و استاندارد نقش به سزایی در رشد و شادابی گیاهان خواهند داشت.

  • انتخاب مکان در معرض دید برای قرار دادن گیاهان 

  در صورتی که گیاهان آپارتمانی را در یک محل در معرض دید قرار گیرد، احتمال توجه بیشتر به آن وجود دارد. به این ترتیب با نگهداری و کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه در چنین شرایطی حتی در مواردی که گیاه دچار انواع بیماری های قارچی شود و یا رشد آن با اختلال مواجه شود، مشکل به سرعت تشخیص داده می شود و آسیب کمی به گیاه وارد می شود.

  سخن پایانی

  کاشت گونه های گیاهی پرطرفدار در خانه امروزه در بین دوستداران گل و گیاه زینتی بسیار مرسوم است. کسانی که علاقه مند به نگهداری از گیاهان آپارتمانی هستند با انتخاب محیط مناسب، نور کافی و آبیاری اصولی پس از کاشت گیاهان آپارتمانی شاهد رشد بهتر آن ها خواهند بود.

  نظرات
  درج نظر بستن